Okunma

Facebook’tan kendi kendine öğrenen robot geliyor


20 Mayıs 2019 Pazartesi 15:30
Facebook’tan kendi kendine öğrenen robot geliyor

Dünyanın en büyük internet şirketlerinden biri olan Facebook, platformları zararlı içeriklerinden korumak için uzun zamandır yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri üstünde çalışıyor. Şimdi de bu teknolojilerin bir bedene sahip olacağı hakkında yapılan bazı ayrıntılar paylaşıldı. Facebook robot modeli ile şaşırtıyor!

Facebook Yapay Zeka Araştırma (FAIR)‘daki araştırmacıların paylaştığı bir blog yazısında, geliştirilen robotların ham verilerden faydalanarak öğreneceğini belirtiliyor. Böylece robotlar, her bir görev için yeniden programlanmayacak, kendi kendilerine öğrenebilecekler. Şu anda bunun üzerinde çalıştığı vurgulanıyor.

Facebook robot modeli tamamen yapay zekadan beslenecek

Facebook robot modeli, ilk aşamada tamamen sıfır bilgi ile başlatılır. Ardından ileri, geri, sağa ve sola doğru hareket etmeye başlar ve öğrenme algoritması ile öğrenmeye başlar. Tabii, bu sırada robotun meraklı hali aktif olacak.

Robotun bu özelliği; daha hızlı öğrenme, görevi daha hızlı gerçekleştirme ve yeni görevlere daha kolay adapte olabilmesini mümkün kılıyor. Bu da robotu, diğer robotlardan farklı kılan unsur oluyor.

Görsel ve dokunsal etkileşimleri birleştirmek, gelecekteki robot platformlarının işlevselliğini büyük ölçüde artırabilir ve öğrenme tekniklerini geliştirebilir.

Araştırma ekibi, “İnsanlardan bağımsız olarak etkileşime girerek öğrenebilecek makineler oluşturmak için, birden fazla duyudan veri toplayabilen robotlara ihtiyacımız var” dedi. Bunun için Facebook’ta neler yapıldığını az da olsa hayal edebiliyoruz. Ancak şirket, bu araştırma için gelecekteki olası pratik uygulamalar hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor.
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve videolarıyla ShiftDelete.Net’te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook’tan kendi kendine öğrenen robot geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan kendi kendine öğrenen robot geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan kendi kendine öğrenen robot geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "