Okunma

Facebook’tan Sanal Gerçeklik Açıklaması!


30 Temmuz 2015 Perşembe 09:00
Facebook’tan Sanal Gerçeklik Açıklaması!

Bilindiği gibi şu an internet ortamının en büyük sosyal medya platformu koltuğunda Facebook oturuyor. Her ne kadar başlıca rakibi Youtube olsa bile, Youtube’un sadece video medyası olduğu düşünüldüğünde yeniden Facebook, zirve sahibi bir hale geliyor. 

Facebook, Youtube için büyük rakip olabilir!

Öte yandan Facebook, Youtube üzerindeki bu büyük video izleyici kitlesini gözardı etmemiş ve bir süre önce kendi video yayın sistemlerini güncellemiş, yayıncıların video içi reklamlarla gelir elde edebileceği bir sistemi duyurmuştu. Durumun böyle olmasıda Facebook’un doğrudan Youtube karşısında yer almasını sağlamıştı. Zira Google, Youtube platformunu Adsense reklam sistemi ile video sahiplerine gelir sağlayacak halde tutuyor. Böylece Facebook’ta yeni video sistemi sonrası aynı imkanı kendi platformu için de olağan hale getirmeye başlamış olacak.

Mark Zuckerberg: Geleceğin Teknolojisi Sanal Gerçeklik!

Facebook’un böyle bir adım atmasıda aslında geleceğin internetinin video temelli olacağını belli ediyor. Keza Facebook kurucusu genç milyarder Mark Zuckerberg’de, bu durumu destekler nitelikte açıklamalarda bulundu. Ayrıca video platformununda geleceğinin, Sanal Gerçeklik olacağını da ima etti!

15-07/30/news_1-mark-zuckerberg-facebook-oculus-rift-sanal-gerceklik-aciklamasi-2015.jpg

Geleceğin Video Sistemi Sanal Gerçeklik mi olacak?

Mark Zuckerberg yaptığı bir açıklamada; “10 yıl öncesi için sadece metinlerden bahsediyorduk. Şimdi ise daha çok görüntüler ve fotoğraflardan bahsediyoruz. Öyle görünüyorki gelecek 10 yıl ardından ise sadece videolardan bahseder olacağız,” şeklinde bir örneklemede bulundu. Öte yandan Zuckerberg’in açıklamarına eklediği; “elbette ki bu video geleceğini de Sanal Gerçeklik olmadan düşünmek olmaz.” şeklindeki bilgi de aslında Facebook’un geleceğin yayınlarının sanal gerçeklik temelli olacağı düşüncesinde olduğu anlamına gelebilir.

Mark Zuckerberg’in bu açıklamasını, Oculus firmasının popülaritesi de destekler nitelikte… Zira Oculus markasının sanal gerçeklik kaskı Oculus Rift, birçok kesim tarafından heyecan uyandıran deneyimlerin aracı olarak merakla bekleniyor.

15-07/30/news_1-1-mark-zuckerberg-facebook-oculus-rift-sanal-gerceklik-aciklamasi-2015.jpg

Öyle görünüyorki Sanal Gerçeklik kavramı ile ilgili dev firmalar büyük uğraş içerisindeler. Önümüzdeki dönemlerde piyasaya çıkacak Oculus Rift ve benzeri kasklar başarı elde ederlerse, sinema sektörünün dahi bu alana yönelmesi şaşırtıcı bile olmayacak…

:: Sanal Gerçeklik kaskları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Facebook, gelecekte Sanal Gerçeklik için özel içeriklerin peşinde olacak mı?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Facebook’tan Sanal Gerçeklik Açıklaması!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Kulak asmalı adam yapmış.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    BEKLEYİP GÖRECEGİZ NELER OLACAK….

" Facebook’tan Sanal Gerçeklik Açıklaması! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan Sanal Gerçeklik Açıklaması! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan Sanal Gerçeklik Açıklaması! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "