Okunma

Facebook’tan Yeni Blu-Ray Yöntemi


30 Ocak 2014 Perşembe 07:00
Facebook’tan Yeni Blu-Ray Yöntemi

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook‘un altyapısındaki en önemli bileşenlerden biri de veri depolama. Milyonlarca kullanıcının videolarını, fotoğraflarını, paylaşımlarını; kısacası tüm verilerini saklamak hiç kolay değil. Bu nedenle veri depolama alanında yeni yöntemler geliştiren şirketin son hamlesi Blu-Ray‘e yönelik oldu. Hali hazırda, oyunlardan filmlere kadar birçok alanda kullanılan Blu-Ray diskler Facebook‘un geleneksel sabit diskler yerine tercih edeceği soğuk depolama çözümü olabilir.

Kullanıcı Verilerinin Yedekleri İçin

PCWorld sitesinin haberine göre şirket, 100 bin Blu-Ray diskin kullanıldığı bir veri depolama prototipi üzerinde çalışıyor. Bu haliyle bir Petabayt‘a kadar veri depolamaya olanak sağlayan yeni sistemin 5 Petabayt‘a kadar da genişleme olanağı bulunuyor. Open Compute Project zirvesinde bu konudaki çalışmalarını duyuran Facebook, yeni sistemin herhangi bir teknik problem nedeniyle yaşanabilecek veri kaybı ihtimaline karşın, kullanıcı verilerinin kopyalarını saklamak amacıyla kullanılabileceğini belirtiyor.

Tasarruf Sağlıyor

Soğuk depolamada Blu-Ray disklere yönelinmesinin bir diğer sebebi ise tasarruf. Şirket, bu yönetimin depolama maliyetlerini yüzde 50, enerji tasarrufunu ise yüzde 80 oranında azalttığını açıkladı. Yeni sistemin tam yapım testlerinin yıl sonuna kadar başlayacağı da verilen bilgiler arasında. Facebook‘un Blu-Ray depolama sisteminin çalışması halinde giderek terk edilen fiziksel disklerin ömrünün uzayabileceğine dikkat çekiliyor.

:: Kişisel verilerinizi depolamak için hangi çözümleri kullanıyorsunuz?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook’tan Yeni Blu-Ray Yöntemi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan Yeni Blu-Ray Yöntemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan Yeni Blu-Ray Yöntemi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "