Okunma

Facebook’tan Yeni Bomba!


16 Aralık 2010 Perşembe 18:30
Facebook’tan Yeni Bomba!

Sanalı geçtik, artık gerçek dünyamızı da işgal etmeye başlayan, bilişim fenomeni Facebook (Facebook, Çalışılacak En İyi Yer Seçildi), kullanıcılarına yepyeni bir özellik sunuyor: Fotoğraf temelli, etiket oluşturma amacı güden yüz tanıma uygulaması. Facebook Başkan Yardımcısı Chris Cox, teknolojinin, gelecek hafta aktif edileceğinin (Öncelikle Amerikalı kullanıcılar için) müjdesini verdi.

 

 

Kolay, Keyifli, Pratik

Mekanizmanın uygulanması son derece basit: Arkadaşlarınızla birlikte çektirdiğiniz bir resmi, albümünüze eklemek istiyorsanız, Facebook’tan bir uyarı mesajı ile karşılaşacaksanız. Sosyal medya servisi, fotoğraftaki her kişinin yüzünü ayrı ayrı sunacak ve altına bir “etiket” yerleştirmenizi rica edecek. Elbette, dilerseniz bu yetenekten yararlanmayabilirsiniz, fakat fazlasıyla kullanışlı göründüğünü söylemeliyiz.

Kim Kimdir?

Aşağıdaki görselde de inceleyebileceğiniz gibi, fotoğrafların altında “Who is This”, yani “Bu Kimdir?” sorusu belirecek. Sizin de tek yapmanız gereken, anahtar sözcügün üzerine isim kondurmak olacak. Sonra da “Kaydetme” simgesine tıklayıp, işi bitireceksiniz.

 

Mahremiyet Korunuyor

Sosyal medya devi, bu uygulamada karışık algoritmalardan faydalanmış ve “Mahremiyet” olgusundan ödün vermemiş. Arkadaşlarınızın isimlerinin sadece size veya size çok yakın kişilere görünmesini istiyorsanız, bu hiç dert değil, ayarlar sekmesinden bunu sağlayabileceksiniz. Uygulama, dünyanın geri kalanı ile birlikte ülkemizi 2010’un son haftası veya 2011 başında ziyaret edecek.

:: Facebook’un yeni özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Facebook’tan Yeni Bomba!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bizi bize fişletiyorlar..

  2. SDN Okuru dedi ki:

    İyi de zaten bu bir süredir yok muydu?

" Facebook’tan Yeni Bomba! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan Yeni Bomba! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan Yeni Bomba! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "