Okunma

Facebook’u Tacizciler Bastı


04 Şubat 2009 Çarşamba 10:18
Facebook’u Tacizciler Bastı

Sosyal ağ sitelerinin en önemli özelliklerinden biri de “herkesin erişimine açık” olması. Ancak madalyonun bir de diğer yönü var ki, bu siteler gerçekten de “herkese açık”.

Facebook veya MySpace gibi sitelerde kimlerle aynı ortamda olduğunuza dikkat çekmek adına, öncelikle geçtiğimiz günlerde 90.000 cinsel sabıkalı kullanıcının MySpace‘ten uçurulduğunu belirtelim.

Kapıdan Kovulunca Bacadan Girdiler

Ancak internetin ve sosyal sitelerin açık yapısı nedeniyle, MySpace‘den kovulan bu suçlular, Facebook aracılığıyla tekrar “ortamlara döndü“.

MySpace için gerekli araştırmayı yaparak, suçluları ayıklayan Sentinel firmasının CEO’su John Cardillo, henüz benzer çalışmalar yapmayan Facebook’un cinsel istismarcılar için büyük bir fırsat olduğunu söylüyor.

Elbette bu açıklamaların ve ilk etapta belirlenen 8.000’in üzerinde eşleşen hesabın ardından, Facebook yönetimi de konuya ciddi şekilde eğildi ve gerekenleri hızla yerine getireceklerini açıkladı.

Temiz Facebook İstiyoruz

Yaptırımların ilk adımı olarak, belirlenen hesaplar anında kapatıldı. Sonrasında ise Facebook, ya Sentinel gibi bir güvenlik firması ile çalışacak veya kendi güvenlik veritabanını ve yazılımını geliştirecek.

Sentinel‘in patronu John Cardillo, 150 milyon kullanıcıya sahip olan Facebook’un benzeri bir hizmeti 1 milyon doların altına alabileceğini hesaplıyor. Şimdi ise top Facebook‘ta. Bakalım cinsel suçlulara karşı nasıl bir yaptırım uygulanacak.

:: Facebook cinsel sabıkalılardan nasıl kurtulabilir?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook’u Tacizciler Bastı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’u Tacizciler Bastı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’u Tacizciler Bastı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "