Okunma

Facebook’un drone’u yere çakıldı


17 Aralık 2016 Cumartesi 07:00
Facebook’un drone’u yere çakıldı

Zuckerberg’ün sadece sosyal medya servisi sunan bir sitenin patronu olmakla yetinmeyeceği ve tüm dünyaya internet bağlantısı satan bir iletişim devine dönüşmek istediğini, geçen yıl anlamıştık.

Gökyüzünde otonom olarak uçan ve aşağıdaki yerleşim birimlerine kablosuz internet bağlantısı sağlayan drone’lar tasarlamaya başlayan Facebook, bu projede hayli yol kat etti.

Dev Facebook drone’ları şehirlere internet sağlayacak

V biçiminde kanatlara sahip 20 metrelik dev drone’lar üreten Facebook, drone testlerine de başladı. 

Bu drone’ların kullanıma girdiğinde, haftalarca gökyüzünde kalması ve enerjisini güneşten alması gerekiyor ancak şimdilik test amacıyla uçan drone’lar havada sadece 1-2 saat kalabiliyor.

Fakat son test sırasında, drone’lardan biri inişe geçmişken yere çakılıverdi. Bu aslında sıradan bir kaza gibi görünebilir ancak önemli bir problem. Çünkü iniş hesaplamaları dahil, tüm uçuşu drone’un yapay zekası yönetiyor.

Drone’daki yapay zekanın, rüzgarı, yüksekliği, hızı, çevrenin coğrafi durumunu hesaba katarak yumuşak ve güvenli bir iniş sağlaması gerekirken, bu görevini başaramayıp drone’un sert bir şekilde çakılmasına neden olması, tüm çalışmaları riske atıyor.

Facebook şimdi yapay zekanın nerede sorun yaşadığını tespit edip aynı hatanın tekrarlanmaması için kazayı soruşturacak. Aksi halde şehirlerde tepemizde uçan 20 metrelik dev drone’ların patır patır kafamıza düşme riski de bulunuyor. 

:: Sizce dronelar ile internet sağlama planı işe yarayacak mı?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Facebook’un drone’u yere çakıldı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Şemsiye veya kask takmayı unutmayın.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi hava durumu sayın ***** bazı şehirlerde facebook drone yağmuru bekleniyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kesin Kayserili ler vurmuştur Allahına Kurban

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Zeka olumu gerceklestiyse govdesini alabilirim :))

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Gülmekten koptum o nasıl başlık.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Geberdimi

" Facebook’un drone’u yere çakıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’un drone’u yere çakıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’un drone’u yere çakıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "