Okunma

Facebook’un Karakter Sınırıyla Ne Yapılır?


05 Ocak 2012 Perşembe 15:30
Facebook’un Karakter Sınırıyla Ne Yapılır?

Aralık ayının başlarında yaptığımız haberde Facebook‘un gönderilerdeki karakter sınırının 5 binden 60 bine çıkarıldığını duyurmuştuk. Facebook’ta gönderilerde girilebilecek karakter sınırının net rakamı 63 bin 206 karakter. Oldukça geniş olan bu karakter sınırı tabii ki bitmez değil.

Karakter sayısıyla ilgili kafanızda ortalama uzunluk oluşmadıysa sizler için ilginç örnekler hazırladık. Bakın Facebook’da bir kerede 63.206 karakter ile neler paylaşabilirsiniz. Ona göre uzun olup olmadığına siz karar verin.

1- Bambi senaryosu

Disney’in 1942 tarihli çizgi filmi olan Bambi’nin senaryosu tam 23,331 karakter uzuluğunda. Bu da Facebook’da bir kerede duvarınıza Bambi’nin senaryosunu 2.7 kez yazabileceğiniz anlamına geliyor.

2- Twitter’ın katları

Twitter’ın 140 karakter sınırının olduğunu düşünürsek Facebook gönderilerinin tam 451.5 Tweet gücünde olduğunu söyleyebiliriz.

3- Yanlışlıklar Komedisi

Shakespeare’in Yanlışlıklar Komedisi eseri toplamda 86,284 karakter uzunluğunda. Bu da Facebook’unuzdan bir kerede Yanlışlıklar Komedisi’nin yüzde 73‘ünü paylaşabileceğiniz anlamına geliyor.

4- Friends senaryosu

Amerika’nın ünlü dizisi Friends’i hemen hemen hereks biliyordur. Uzun yıllar süren Friends dizisinin son üç bölümünün senaryolarının toplamı 62,270 karakter uzunluğunda. Üç bölümün senaryosunu yayınlayabildiğiniz gibi üstüne de neredeyse bin karakterlik boşluğa sahip oluyorsunuz.

5- Savaş ve Barış

Tolstoy’un efsanevi eseri Savaş ve Barış, Facebook’u fazlasıyla aşıyor. Toplamda 3 milyon 201 bin 80 karaktere sahip olan bu eserin ancak yüzde 1.97‘sini bir kerede paylaşabilirsiniz. Tabii 51 gönderiyle Savaş ve Barış’ın da tamamını Facebook’unuzda paylaşabilirsiniz.

:: Sizce de 63 bin 206 karakter yüksek bir sınır değil mi?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Facebook’un Karakter Sınırıyla Ne Yapılır?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    F-ekans adlı arkadaşı gönlümden bir alkış.. Çok ince çok çok ince bir nokta… Anladığınızı düşünmeyin. Anlayamadığınız bir nokta.

  2. __kadıköyRAP__ dedi ki:

    sınır demeye 63.206 şahit lazım

  3. F-rekans dedi ki:

    Özellikle sadece "aşk" yazıp gönderenler için oldukça fazla…

" Facebook’un Karakter Sınırıyla Ne Yapılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’un Karakter Sınırıyla Ne Yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’un Karakter Sınırıyla Ne Yapılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "