Okunma

Facebook’un Open Graph’i Tumblr’a Yaradı


19 Mayıs 2012 Cumartesi 10:57
Facebook’un Open Graph’i Tumblr’a Yaradı

Sosyal ağ Facebook’un en önemli yeniliklerinin başında kuşkusuz “Zaman Tüneli” geliyor. Kişilerin sanal dünyada gerçekleştirdikleri etkinlikleri film şeridi tadında listeleyen site, bunun için kilit adım olan Open Graph‘i duyurmuştu.

Web sitelerine Facebook entegresini mümkün kılan yeni oluşum OG, bağlandığı sitedeki kullanıcı aktivitelerini sosyal ağda yayınlıyor. Örneğin “Hakkı x sitesinde bu videoyu izledi” gibi tanımlamalar Open Graph ile mümkün oluyor.

Bu sistemi kullanan platformlardan birisi de ücretsiz blog hizmeti veren Tumblr. Blog tanımına adeta farklı bir bakış açısı kazandırmayı başaran servis kısa bir süre önce -adeta U dönüşü yaparak- siteye reklam almaya başlamıştı. Open Graph üyesi olan Tumblr, ziyaretçi artışında en büyük yükselişi gösteren web sitelerinden birisi oldu.

Facebook’tan Jeff Sherlock tarafından yapılan açıklamaya göre Tumblr, Open Graph sonrası 2,5 kat daha fazla ziyaretçi çekmeyi başardı.

Zaman Tüneli’nin üst kısmına yerleşen Tumblr uygulaması bu sayede daha fazla dikkat çekmeyi başarıyor. Paylaşılan içerikleri sade bir liste şeklinde yayınlayan yazılım hem görüntü kirliliğini engelliyor hem de önemli içeriklerin göz önünde olmasını sağlıyor.

Facebook Open Graph web siteleri için oldukça değerli bir yenilik. Çünkü günümüz sosyal ağ ve internet dünyasının en önemli üyesi olan Facebook, kullanıcı verilerinde üst sıralarda bulunuyor. 901 milyon üyesi ile devasal bir ağa sahip olan platform, haliyle kendisine bağlanan web sitelerini de besliyor.

:: Tumblr blog’unuz var mı? Blog’unuza en çok ne tür içerikleri paylaşıyorsunuz?

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Facebook’un Open Graph’i Tumblr’a Yaradı”

  1. Ghost34 dedi ki:

    tumblr blogum var tumblr uygulaması facebookuma yüklü eski uygulaması spam olarak algılıyordu belli bir paylaşımdan sonra

" Facebook’un Open Graph’i Tumblr’a Yaradı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’un Open Graph’i Tumblr’a Yaradı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’un Open Graph’i Tumblr’a Yaradı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "