Okunma

Facebook’un sahte haberlere son çözümü


16 Aralık 2016 Cuma 06:00
Facebook’un sahte haberlere son çözümü

Trump hiç beklenmedik şekilde başkan seçilince günah keçisi ilan edilen Zuckerberg’e vurmayan kalmadı.

Obama üst kapalı ama Hillary Clinton açık açık, Facebook’u sahte haberler konusundaki basiretsizliği konusunda ağır şekilde eleştirirken, diğer dünya liderleri de boş durmadılar.

Avrupa’da seçime hazırlanan her ülkenin liderleri ve siyasetçileri, Facebook’taki sahte haber probleminin altını çizip seçim döneminde Facebook’un ülkede yasaklanmasına dair gidebilecek önlemleri tartışmaya almışken, Zuckerberg de şirkette en öncelikli mesele olarak bu sorunu gündeminde tutuyor.

Zuckerberg’ün profesyonel gazetecilik çözümü

Son bir ayda, sahte haberler problemini çözmek için çok sayıda çözüm önerisini gündeme getiren hatta kullanıcıların haberlerin doğruluğunu oylamasına dair özellikleri yayına alan Zuckerberg, tüm bunları yeterli görmemiş olacak ki, şimdi daha kesin bir çözümle ortaya çıkıyor.

Zuckerberg’in son çözümü, haberlerin sahte olup olmadığını kullanıcıya bildirecek olan bir uyarı sistemi.

Böylece bir kullanıcı, bir haberi okuduğunda, üzerinde o haberin sahte veya doğru olduğuna dair bir uyarı görecek.

Facebook bu işlem için de Poynter Network’ü ile çalışacak.

Gazeteciler devreye girdi

Bu network, uzman gazetecilerin katılımıyla işleyen ve internetteki haberlerin doğruluğu konusunda sağlama yapmaya çalışan bir servis.

Diğer bir deyişle, Zuckberg Facebook’un içine battığı sahte haber probleminden kurtulmak için sonunda uzman gazetecilerin yardımına başvurmak zorunda kaldı, ki sorun dile getirilmeye başlandığından beri herkes bu problemin ancak deneyimli, uzman gazeteciler yardımıyla çözülebileceğinin altını çiziyordu.

Facebook, kendi kullanıcılarının uyarıları ile Poynter Network’ün verilerini karşılaştırarak özel bir değerlendirme yapacak ve diğer kullanıcıları sahtelik olasılığı bulunan haberler konusunda uyaracak.

Facebook ayrıca, özellikle sahte haber üretmek için kurulan web sitelerini de tespit etmeye çalışacak.

Sosyal medya devi hiçbir siteyi kara listeye almayacak ancak sahte haber karakteristiği gösteren haberlere “çok güvenilmemesi ve paylaşılmadan önce tekrar kontrol edilmesi” konusunda kullanıcıları uyaracak.

:: Sosyal medyadaki sahte haber probleminin çözümü hakkında sizin düşünceleriniz neler?

 

 

 

 
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Facebook’un sahte haberlere son çözümü”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Su haberde ki yazim yalnislarina bakin hakki abi editorlerin hep bunu yapio biraz dikkat etsinler

" Facebook’un sahte haberlere son çözümü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’un sahte haberlere son çözümü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’un sahte haberlere son çözümü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "