Okunma

Fareler uzaktan kontrol edilecek!


18 Ağustos 2017 Cuma 10:00
Fareler uzaktan kontrol edilecek!

Araştırmacıların magneto-termal uyarı olarak adlandırdığı sistem, farelerin beyinlerindeki ilgili bölümleri tetiklenerek farenin fiziksel olarak durması, hareket etmesi sağlanabiliyor.

Eğer bu sistem insanlar için geliştirilebilirse beyin hastalıkları veya zihinsel hastalıklarda yeni bir terapi yöntemi olarak kullanılabilir. Beyin ile doğrudan etkileşime geçebilmek için daha önceleri de birçok çalışma yapılmıştı. 

Manyetik alan için mıknatıslar kullanılıyor

Transkraniyal manyetik stimülasyon isimli çalışmada beyin aktivitesini tetiklemek için kafatasına manyetik bobinler yerleştirilmekteydi. Bu yöntem, hafızayı ve öğrenmeyi iyileştirmenin yanı sıra sanal labirentte insanlara rehberlik edebildi ve beyinden beyine mesaj iletilmesini sağladı.

17-08/18/noron-kontrolu-shiftdelete.jpg

Buffalo Üniversitesi’nden bilim insanlarının geliştirdiği teknik, küçük bir ısı üretmek ve belirli nöronları harekete geçirmek için mıknatısları kullanıyor. Hedef nöronlardaki hücreler, sıcaklığa duyarlı iyon kanalları üretir.

Daha sonra nanoparçacıklar, beyindeki nöronlara yapıştığı kısımlara enjekte edilir. Bu parçacıklar, manganez ferrite kaplı bir kobalt ferrit çekirdeğinden yapılır ve alternatif bir manyetik alan uygulandığında, mıknatıslanma ısınmaya neden olur. Bu da iyon kanallarının açılmasına neden olur ve spesifik nöronları harekete geçirir.

Manyetik termal uyarının optogenetik gibi diğer tekniklerden daha verimli olduğunu belirten araştırmacılar, bu tekniğin beyin hasarı oluşturmamasını en önemli avantajlar arasında buluyor. Sonraki çalışmaların beynin birden fazla parçasının aynı anda uyarılması üzerine olacağı belirtiliyor.

:: Manyetik alan ile nöron kontrolü hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Fareler uzaktan kontrol edilecek!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bir bu kalmıştı bunu da yapdılar. Sonra da diyorlar ki küresel ısnma insanlığı yok edicek asıl insanlığı yok eden kendisidir

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Biri cinayet islerse, "ben degildim beynime girmisler" derse ne olacak?

" Fareler uzaktan kontrol edilecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fareler uzaktan kontrol edilecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fareler uzaktan kontrol edilecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "