Farklı uzunluklara ulaşabilen şaşırtıcı robot


05 Ekim 2019 Cumartesi 20:00
Farklı uzunluklara ulaşabilen şaşırtıcı robot

Colorado Boulder Üniversitesi ATLAS Enstitüsü’nden Ryo Suzuki ve Clement Zheng, farklı işler ve görevler için formunu değiştiren minik robotlar geliştirdi. Bu fikir basit gibi gözükse de her şey o kadar da basite indirgenmemeli. Endüstriyel alanlarda kullanılan robotlardan, sağlık alanında kullanılan robotlara ve kişisel kullanım için geliştirilen robotlara geçişler çok hızlı olmadı. Teknoloji elbette önemli gelişim aşamalarından geçiyorsa da insanların hizmetine sunulan robotlar hala istenilen birçok şeyi yapamıyor.

Geliştirilen minik robotlar formlarını ihtiyaca göre değiştiriyor

Ryo Suzuki ve Clement Zheng geliştirdikleri minik robotlara farklı görevleri öğretiyorlar. Örneğin masanızda çalışmanız gerekiyor ama çocuğunuz masada puzzle’ının parçalarını dağınık bir şekilde bırakmış. Bu geliştirilen robotlar, bir anda sağdan ve soldan mezura benzeri kollarıyla bu parçaları kenarıya doğru itiyor ve size masada çalışmak için alan açıyor.

Başka bir senaryodan ilerleyelim. Örneğin, çalışma masanıza kahvenizle beraber geçtiniz. Kahve ilk yapıldığında oldukça sıcak olur, bunu ısı sensörleriyle tespit eden minik robotlar, fincandaki kahvenizi sizin için bir dakika içinde içilebilir sıcaklığa kadar soğutabiliyor. Kulağa gerçekten çok güzel gelen bu fikiri uygulamaya gelince bu robotlar günlük görevlerde oldukça başarılı.

minik robotlar

Dijital olarak bilgisayarlarla bağlantıya sahip şekilde tasarlanan bu robotlar 3 boyutlu modelleme çalışmalarınıza yardımcı olurken aynı zamanda, az önce bahsettiğimiz mezura benzeri kollarıyla size ölçü işlerinde de oldukça yardımcı oluyor. Verilen bu görevleri içinde bulunan birçok sensör ve tepe kısmına yerleştirilen kamera sayesinde kolayca gerçekleştirebiliyor.

Bu minik robotların en güzel kullanım alanıysa şüphesiz ders veya bir konuyu toplantıda anlatırken onların farklı formlara bürünme özelliklerinden yararlanmak. Zira tahtaya çizilen çizgilerin boyutlandırma aşamalarında formlarını değiştiren bu robotlar, bazı konuların somut hale gelmesi için kullanılabilir.

Geliştirilen akıllı minik robotların yapabildiği her şey için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Farklı uzunluklara ulaşabilen şaşırtıcı robot konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Farklı uzunluklara ulaşabilen şaşırtıcı robot ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Farklı uzunluklara ulaşabilen şaşırtıcı robot ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  2. 2 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  3. 3 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  4. 4 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
  5. 5 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
  6. 6 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
  7. 7 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
  8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  9. 9 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!
  10. 10 Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü? Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü?