Okunma

‘Faşizm’in anlamını aratanlar patladı


14 Kasım 2016 Pazartesi 05:30
‘Faşizm’in anlamını aratanlar patladı

Seçimlerden sürpriz bir şekilde galip olarak çıkan ve ABD Başkanı olan Trump ile birlikte başlayan tartışmalar, arama motoru Google’ın raporlarına da çok garip bir şekilde yansıdı.

ABD ve dünyada sayısız kişinin, 9 Kasım’dan itibaren faşizm kelimesinin anlamını arattığı ortaya çıktı. Aynı zamanda ırkçılık, mizojıni ve yabancı düşmanlığı kavramlarının da benzer şekilde aniden yükselişe geçtiği dikkat çekiyor.

Temel kavramlardan habersiz bir gençlik

Televizyon ve internette yaşanan tartışmalarda geçen bu kelimelerin ne anlama geldiğini merak eden insanların sayısının bu kadar fazla olması aynı zamanda faşizm veya ırkçılık gibi kavramlardan bihaber insanların sayısının çok fazla olduğunu da gösteriyor.

50 yıl önce dünyayı yok olmanın eşiğine getiren İkinci Dünya Savaşı’nın kaynağı olan bu kavramların, 50 yıl içinde bu kadar hızla unutulmuş olması da insanoğlunun aynı hataları tekrar tekrar yapma huyunun işareti olarak görülüyor.

Seçim sonuçlarının açıklanması ve Trump’ın Başkan olacağının anlaşılması ile beraber Kanada devletine ait göçmenlik başvuru şartlarının açıklandığı web sitesinin çökmesi de, ABD Başkanlık seçimlerinin internete yansımasına dair ilginç bir diğer ayrıntı.

:: Sizce internet bireysel ve toplumsal bilinç üzerinde nasıl olumsuz etkiler bırakıyor.
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “‘Faşizm’in anlamını aratanlar patladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Faşizm döktüğü kanda boğulacaktır. Tarih menfaati için el etek öpenleri kafasını kuma gömenleri üç maymunu oynayanları değil insanlık onuru için direnenleri boyun eğmeyenleri anacaktir. Yüreği devrim için çarpan canlara bin selam…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Mesele faşizm değil yeğen, felsefede bi düşürün güzel bi sözü vardır. insan insanın kurdudur ***** bu sözü anladım anlayalı insanalara daha az güvenmekteyim, teredütlerim daha çok arttı.ülkelerin menfeatleri için neler yaptığını bilseniz obamanın dediği gibi ilk işiniz pencereden atlmak ***** pencerelerinizde parmaklık yoksa.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  2.dünya savaşı 50 yıl önce mi oldu sayın yazar biraz bilinçli yazı yazalım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İşte amerika şaşırdık mı? Tabi ki hayır

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar imkana rağmen internete rağmen cahil kalmayi basarabilen insan gerizekalidir net.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bizimkinden pek farkı yok…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  eh biraz da onlar arasın bakalım…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Sarkık bıyıklı ve sürekli allah vatan diyen tiplerdir.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Gençliğin aklı çukurun da olunca başka bir şey bilmiyor. Varsa yoksa cinsellik. Sonra da gidip oy kullanıyorlar. Hitler zihniyetindeki adamı başkan seciyorlar

 10. SDN Okuru dedi ki:

  İlginç ve benzer bir durumuda Brexit'te de yaşanmıştı. İngiltere'deki insanlar "AB nedir?, Neden AB'den ayrılmalıyız?" gibi bir çok şey aratmıştı. İlginç. Gerçi en azından bir şekilde öğrenmeye çalışıyorlar. Bizdeki durum daha vahim..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Irkçılık ve faşizm bir siyasi görüş değil bir hastalıktır. Bu hastalık zaman ve mekandan bağımsızdır. Her yerde, her zaman ortaya çıkabilir. Bu hastalığın temel sebepleri cahillik, eğitimsizlik ve biat eğilimidir. Sorgulamadan, düşünmeden inanmak ve kabul etmek, kendisi gibi olmayan herkesi düşman görmek, kendi egosunu tatmin etmek için ben üstünüm, ben ve benim gibi olanlar diğerlerinden üstündür demek. Farklılıklara, çeşitliliğe, özgür düşüncelere ve insanlık düşüncesine tahammül edemeyen, bağnaz, yobaz, vahşi zavallı kişilerin hastalığıdır bu ırkçılık ve faşizm. Sadece etnik köken ile ilgili değildir. Dini inançların da faşizmi olabilir. Nitekim bugün Suriye çöllerinde insan yakan, kafa kesen, kurşuna dizen canavarlar da din faşizmini uygulamaktadır. Türkiye'de de Kürtlere karşı ırk faşizmi, Alevilere karşı ise din faşizmi uygulanmaktadır. Bu hastalıklı ruha sahip, iğrenç, vahşi, pislik yaratıklar maalesef virüs gibi her yere kısa sürede yayılma becerisine sahiptirler….

" ‘Faşizm’in anlamını aratanlar patladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ‘Faşizm’in anlamını aratanlar patladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ‘Faşizm’in anlamını aratanlar patladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "