Okunma

Fatih Gelecek, Tablet Piyasası Karışacak


13 Ağustos 2011 Cumartesi 23:12
Fatih Gelecek, Tablet Piyasası Karışacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan Fatih Projesi, sadece ülkemizdeki değil, tüm dünyadaki markaların gündemine yerleşecek gibi görünüyor. Bunu, sadece 16 milyon öğrenciye verilecek tablet bilgisayar olarak düşünmemek gerekiyor.

16 milyon tablet bilgisayara verilecek internetten tutun da, öğrencilerin sınıflarında hazırlanacak dijital tahtalar, sunucular, kablolama ve daha birçok hizmet.

Tablet bilgisayarların etrafında oluşacak ekosistemi değerlendirdiğinizde, milyarlarca dolarlık bir yatırımdan bahsediyoruz. Bakanlık, bu yatırımların yerel işletmeler tarafından gerçekleştirilmesini istiyor.

Hedef: Fatih’ten Pay Almak

Her ne kadar size yansıtılmasa da, şu anda bütün bilişim markaları bu pastadan daha fazla pay almak için seferber olmuş durumda.

Bize ulaşan bilgileri, burada paylaşmak için henüz doğru zaman değil. Ancak, şunu söyleyebilirim ki, başta iletişim şirketleri olmak üzere, ülkemize ait yerel bilgisayar markaları, gece gündüz demeden bu proje üzerinde çalışıyorlar.

Bazı ürünleri, yerinde görme imkanı da buldum. Ancak kurumlara verdiğim sözler nedeniyle ne yakında duyurulacak markalardan, ne de ürünlerin özelliklerinden siz değerli okuyucularıma bahsedebiliyorum.

Özetle; Fatih Projesi, ülkemizin en önemli bilişim yatırımlarından biri olacak. Bu proje, bölgemizdeki en çetin rekabet ortamını da beraberinde getirecek.

Şimdilik sussam da, bu gelişmeleri ilk duyacağınız yer, yine ShiftDelete.Net olacak 😉

Bu projeden sizlerin beklentileri neler?
Tıklayın, forumda tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

116 yorum - “Fatih Gelecek, Tablet Piyasası Karışacak”

 1. abdullahkhan dedi ki:

  İnşallah adam gibi bir proje *****

 2. SDN Okuru dedi ki:

  s.a ben türkalp bursa and. erkek lisesinde okuyorum okulumuz pilot okul ve bu tabletler eğitime o kadar fayda sağlayacak ki anlatamayacagım kadar. biz tabletleri pazartesi günü alıcaz hocalarıma dağıtıldı. özellikleri 4.0 android çift çekirdek 1.0 hız 2gb ram 32gb hafızadır kavyesi ve koruyucu kılıfı felan da var yani bu proje de öğrenciler kitap getirmeyecek yük olmayacak dersi hocanın anlatımı + akıllı tahtayla birleştirince bu tabletler akılı tahtaya bağlanıp daha iyi anlamamızı sağlıcak akıllı tahta projesinden bile kat kat daha iyi.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ilk önce 800 tl lik aleti bedava olarak herkese vericekler ve ikincisi akıllı tahtayla beraber 2 hafta boyunca kullanılmazsa otomatik olarak kapanacak

 4. cemkorayk dedi ki:

  Artık eğitim sistemi tablet bilgisayarlara doğru kaymaya başladı. İlköğretim öğrencileri için (4-13 yaş arası) mental aritmetik programı uygulayan bir şirkette dünyada ilk olarak duyurduğu tabletli mental aritmetik eğitim sistemine başladı. Mental aritmetik temel olarak 4 işlem matematiği, üslü ve köklü sayıları 14 basamağa kadar saniyeden kısa bir sürede gerçekleştirmeye yarayan bir abaküsten oluşuyor. Soroban abaküsü olarak geçen bu abaküsün icadı yüzyıllar önce japonlar tarafından yapılmış. IQ gelişimine olumlu etkisi bilinen bu sistem IQ Akademi adından bir kurum tarafından IQ Aritmetik eğitim sistemi olarak başlatıldı. Sistem temel olarak mental aritmetiği göstermekte iken diğerlerinden farkı eğitimi tablet bilgisayarda tasarlanan bir yazılım ile vermesi. Oyun özelliği de taşıyan bu yazılım ile çocuklar IQ Abaküs ve Fingermatik metotarıyla matematiği keyifle öğreniyorlar. Ayrıca online alıştırmalarla hem öğrenci takibi hem de başarısı istatistiklerle velilerin takibine ***** />

  Meraklısına link:

 5. SDN Okuru dedi ki:

  8,sınflara verilcekmi?
  saten bu tabletleri bence satamazlar meb o kadarda salak ***** göre sistemler yaratırlar saten o tebletleri kim ne yapsın

 6. SDN Okuru dedi ki:

  6. sınıflar atablet verilecek mi? 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bu kadar ciddi bir çalışma var gerçekten çok da güzel olacak. Fakat bu teknolojiyi kullanmayı, yaşanan problemi aşmayı, öğrencilere önderlik ettirecek Bilgisayar Öğretmenlerini atamazlarsa bu kadar ciddi yatırım gereğinden çok daha az avantaj sağlar bizim geleceğimize..

 8. fraud3 dedi ki:

  bizim okul bugün izmirde pilot bölge olarak seçilmiş )

 9. svksy dedi ki:

  Okulmuş gibi,
  Öğretmenim. Çalıştığım okulun bilişim işleri sorumlusuyum. Derslerimde (ilk kademe) her türlü teknolojik ortamı kullanmaya gayret ediyorum. Bilişimin son derece etkili olduğunun farkındayım. Lakin hiçbir okulun fiziksel şartlarının bilişim teknolojilerini etkin kullanmaya uygun olmadığını düşünüyorum. Asıl sorun burada:
  Bizim sınıflarımız son yirmi yıl itibarı ile 18 kişilik standart kapasite ile inşa ediliyor. Önemli olan en ucuz inşaat projesi. Fakat öğrenci norm standartımız 30 öğrenci. İstanbul, Adana, Bursa, Ankara gibi çok katlı binaların olduğu bölgelerde 30 öğrenci çok seyrek bile gelebilir. Evinizin salonu kadar sınıflara onlarca öğrenci doluşunca bir öğrencinin yazı yazan eli ile önündeki arkadaşı arasında 12 cm. uzaklık oluşuyor. Yanında ise temas halinde çantası ve arkadaşı bulunur. Oysa psikolojik kişisel alanı 73 cm. olmalıdır. Bu şartlar altında kırmadan, çarpmadan tablet P.C. kullanmayı bırakın on dakika oturması bile çok ***** />
  Biz çanta eğitimi yapıyoruz. Çünkü kişisel dolapları yok. Tabletler, içinde küçük bir kırtasiye olan çantada kaybolabilir ***** />
  Okullarımızda şiddeti malesef uyguluyoruz (hakaret, azarlama veya fiziki şiddet). Çünkü alan çok dar. Çocuk sayısı çok fazla. Kontrol etmek imkansız. Başarısızlığa ise tahammül ***** daima sınav var. Aşırı baskı öğretmenihakkı olmayan şiddete sürüklüyor. Bu ortam çocukları da birbirlerine şiddet uygulamaya yö***** korumak ***** />
  Her gün eğitimini yapmamıza rağmen öğrenciler koridorlarda bağırarak koşarlar. Bunu asla engelleyemeyiz. Çünkü 1350 metrekarede 575 öğrenci sekiz dakika içinde teneffüs yapacaktır. Oyun oynayabilmesi için sıra kapması, öbür guruba da alan kavgasında baskın gelmesi gerekmektedir. Tabletler kavgada can acıtsın diye kullanı***** />
  Sağlıklı eğitim için kaybolmayan verilere ihtiyacımız var. Bir gün bütün kitaplarınızın silindiğini düşünsenize. Hadi yeniden güncellendiğini düşünelim. Ya verilerde yapılan değişiklikler ne olacak. Örneğin çalışma kitabındaki bitirilmiş etkinlikler. Bunun nedenle kitap kullanıyoruz. Kaydettiğimiz her veriyi hala kağıt kopyalarda da saklıyoruz. çocuklar o kadar sık sistem çökertirler ki inanamazsınız.
  Peki okulların elektrik ve internet donanımına ne demeli. Günde altı saat kullanılan tabletler nerede şarj edilecekler. Ayrıca pil performansları sürekli düşecek. Ders sırasında iki tabletin enerjisi bittiğinde ya da arıza yaptığında, o öğrenciler ne olacak. Ders bütünlüğü hangi nedenlerle kaç defa bozulacak. Özellikle bazı bölgelerde günde seksen kere kesilen ve asla 220 volt gelemeyen elektrikler cihazları nasıl etkileyecek.
  Biz dünyada eşi benzeri görülmemiş ilginç bir uygulama daha yapıyoruz. Sabahçı-öğleci okul. Yani aslında bir okulda iki okul varmış gibi yapıyoruz. Sınıfımda her şeyin yarısı başka bir sınıfa ait. Hiç kullanamadığım tam iki duvarım var. Öğrencilerin drama alanı tam iki metrekare. Ayrıca boş derslik elde edebilmek için derslik sistemi uyguluyoruz. Beden eğitimi dersi için okul bahçesini tahsis ettik. Yağmurlu havalarda koridoru Beden Eğitmekte kullanıyoruz. Sistem sadece bizde değil derslik sistemi kullanan binlerce okulda böyle yürüyor. Yani sınıf sayımız derslik sayımızdan iki adet ***** />

  Bilişim sınıfları projesi de çok güzeldi. Hiç verim alan görmedim. Hiçbir okul kullanamıyor. Bazı bilgisayarları üç çocuk çekiştirmekten uzatmış bile. Her gün tamir yapmaktan bıktım. Milli Eğitim Bakanlığının bir kuruş bile ödenek vermediği okulda amortisman için para aramaktan bıktım. Fare ve klavye maliyeti bile o kadar çok ***** />
  Bir de DynEd projesi var biliyor musunuz. Uygulanmasına ders saati ayrılmamış, yani olmayan bir zaman içinde yaklaşık 800 saatlik bir çalışma gerektiriyor. Hala uygulanmaya çalışılıyor. Yanlış anlamadınız. Olmayan bilişim laboratuarlı İngilizce dersliklerinde ve olmayan ders saatinde zorunlu 800 saatlik bir program.
  Okullara verilen ücretsiz internet bağlantıları 1 Mb hızında ve sınırsızdır. Öğretmenlerin kişisel bilgisayarları ve sınıflardaki sabit bilgisayarlar aynı hatta yüklendiğinde ağır çekimle Bağdat’tan gelir internet. İP çakışması en çok rastlanılan sorundur. Bir okulda ise çakışan İP numarasını düzeltebilecek öğretmen sayısı ortalama ikiyi geçmez. Daha ne sorunlar ***** />
  Şimdi çoğunuz ne var bu sorunlarda biz daha kötü şartlarda okuduk veya bizim sınıf 65 kişiydi diyebilirsiniz. Ama öyle başarılı bir eğitim modeli olmuyor. Avrupa’ da birkaç ülkenin bazı okullarını görme fırsatım oldu. 250 metrekarede 12 öğrenci vardı. 18 den fazla öğrenciyi bir sınıfta hiç görmedim. Haftada 30 saat dersi olan öğretmen hiç görmedim. Yan yana veya arka arkaya koyulmuş iki sıra görmedim. Her sabah bağıra bağıra yemin ettirilen çocukları hiç gö***** />
  Peki “Burası Türkiye burada olmaz öyle şeyler” mi demeliyiz. Olur arkadaşlar. Bunları yapmak sokağa attığımız paralardan çok daha ucuza yapılır. Yapılmazsa laptopunuz da, tabletiniz de, bilişim sınıfınız da, DynEd’iniz de elinizde kalır. PİSA sınavında otuz beş OECD ülkesi içinde otuz dördüncü olursunuz.

 10. antiateist dedi ki:

  iyi güzelde,yakın zamanda,bu tabletlerle yapılacak kablosuz bağlantının küçücük bedenler üzerinde yapabileceği tahribata dikkat çeken bir yazı okumuş***** durum gözardı edilmiyordur inşallah.

 11. emreaydin42 dedi ki:

  hem fatih projesini uygulamaya koymaya çalışıyorlar hem de bilişim teknolojileri öğretmenlerinin atamalarını azaltıyorlar. ben bilgisayar öğretmenliği 3. sınıfta okuyorum daha 2 sene önce yılda 1000 atama yapılıyodu şimdi ise yılda 60 kişi atıyorlar. hem teknolojiyi okullara getirmeye çalışıyorlar hem de atamaları azaltıyorlar. bu ne hoşaf bu ne lahana turşusu…

 12. TEGİN dedi ki:

  Bir de bunları kullanacak öğretmenleri atasalar bir de öğretmen projesi yapsalar fena olmaz hani…

 13. lewiss dedi ki:

  Exper ve sigorta şirketi karşılıyor ama ne olursa olsun yedek parça sıkıntısı yaşanıyor sanırım tahmin edilenden fazla arıza kaydı var.

 14. webrettin dedi ki:

  Yerli Üretim olsa tadından yenmez. Teknolojiyi eğitimde kullanmak son derece yerinde. Akıllı tahta ile birlikte kullanılacaklar. Görsellik eğitimde kalıcı izler bırakır. Ankara Konya hızlı tren hattı dünyanın en kısa zamanda en az maliyetli biten projesi ama birilerini zengin ediyorlar demek bana göre biraz haksız bir eleştiri

" Fatih Gelecek, Tablet Piyasası Karışacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fatih Gelecek, Tablet Piyasası Karışacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fatih Gelecek, Tablet Piyasası Karışacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "