Okunma

Fatih’te İlk Raund General Mobile’ın


22 Aralık 2011 Perşembe 22:32
Fatih’te İlk Raund General Mobile’ın

İlköğretim okullarındaki öğrenci ve öğretmenlere verilecek 8.9 inç boyutundaki tabletleri kapsayan pilot ihale için farklı şirketlerden gelen teklifler neticesinde kazanan, ilk yerli üretim tablet olan e-tab’i üreten General Mobile oldu.

İhale ile ilgili resmi açıklamanın 26 Aralık Pazartesi günü yapılması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde ihale şartları açıklanmış ve Android işletim sistemli tablet kullanma zorunluluğu getirilmişti.

Bu yılın ilk aylarında duyurusu yapılan Fatih projesinde her öğrenciye bir tablet bilgisayar verilmesi planlanıyor. Türkiye’de halen yaklaşık 15 milyon öğrenci bulunduğundan hepsine bir tablet bilgisayar verilecek.

Ancak sayı yüksek olduğundan bunu bir kerede değil, önce pilot bölgelerden başlayarak kademe kademe yapılması gerekiyor. Haberde adı geçen ihale ilk pilot bölge uygulamalarından birinin sonucu.

Fatih projesi ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi bu haberimizden öğrenebilirsiniz.  

Geçtiğimiz günlerde yerli tablet üreticilerinden Google ile ilgili bir şikayet gelmişti. Bu konuyla ilgili haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Fatih projesinde yerli üretim şartı bulunuyor. Ancak en büyük parçası LCD panel olan tablet bilgisayarların yerli üretim oranı (doğal olarak) çok düşük kalıyor. İhale şartlarının açıklanması beraberinde ‘yerli tablet olur mu’ tartışmalarını da gündeme taşıdı. Halen devam eden tartışmada üreticiler belli oranda da olsa yerli üretimi savunurken, karşı cephe ise montaj yapmanın yerli üretim olmayacağını iddia ediyor. 

General Mobile’in ürettiği e-tab hakkında her şeyi bu haberimizde ve haber içindeki videoda. 

:: Fatih projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Fatih’te İlk Raund General Mobile’ın”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tablet güzel görünüyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  1- Tasarım yerli(devrelere kadar) olur parçalar başka yerde yaptırılır uygun şekilde burada montaj olur anlarım ama değil, Türk İşletim sistemi denir yine bir amerikan üniversitesinden çıkma uygulamayı türkiye deki bir kurum yapmış gibi gösterilerek öyle bir savunulur ki kendimiz şanslı sayarız nediyim ülkemin 3. sınıf insanları ve onların 3. sınıf sempatik zekaları…

  2- Umalımda elin abd’lisi mars’ta koloni kurmadan bizim ülkemizden adam gibi projelere adam gibi yatırımlar yapılmaya başlarnır 5 ortalı defteri doğru kullanmayan çocuğa tablet versen ne olur!

  3- Üsteki yorumumda şunu izah edeyim bu fatih projesinde nasıl bir eğitim olacak, halka bu projeyi tanıtmak için bir ortamı var mı, öğrenci ve veli beklentileri nelerdir, eğitimin gereksinimleri nedir bunlar hakkında hiç bir doğru dürüst bilgi yokken sadece reklam haberler envai çeşit yorum yapılıyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  hahaha gülerim buna. bence exper alacak son round’da. her şey hazır.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bir arkadaşın yorumu çok mantıklı. TÜBİTAK’ın Pardus’u belki, tabletler için uyumlu değil, ama üzerinde durulursa neden olmasın? Kesinlikle ve kesinlikle bu konuda büyük bir hata yapıldı. Benim öğrencime, flash lazım eyvallahta, başka ne artısı olacak Android’in?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  öğretmen atanırken kaynak yok tablete var. tablet anlatsın çocuklara matematiği…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yav baştan kokmuş, illa android, yani bir tekel, google!

  Yok yerli olsun iddasından vazgeçin, uluslararası fiyatlarla

  O kadar para yatırıyorsunuz, bari bir işi düzgün yapın

  (Bu arada Tübitak’ın işletim sistemi var, iyi ya da kötü, bari oraya yatır da bir miktarını, bir işe yarasın)

 7. SDN Okuru dedi ki:

  justlive4life öğrenci var mı ki? Dağıtılsın çoğu yerde ertesi gün satmaya çalışırlar..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  exop öyle olmayan parça var mı sence? işgücü ucuz olduğundan herşey uzakdoğudan geliyor şu anda

 9. justlive4life dedi ki:

  Proje gecikecek zaten. Ayrıca her okulda o tabletlere bakıp yapabilecek kapasitede eğitimci yok. Formatör öğretmenler arasında da yeterli bilgiye sahip olmayanlar ***** />
  Bakıp göreceğiz. İyi niyetle atılan tüm adımları destekliyoruz.

 10. kuunteer dedi ki:

  bu projeyi abartılı bi proje olarak görüyorum ama daha önce askeriyede harcanan paraların bugun egitim de kullanılması proje tutsun yada tutmasın doğru karar olarak görüyorum.

 11. exop dedi ki:

  Bence parçaların dışarıdan alınıp Türkiye’de montaj yapılması yerli üretim değildir.

" Fatih’te İlk Raund General Mobile’ın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fatih’te İlk Raund General Mobile’ın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fatih’te İlk Raund General Mobile’ın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "