Okunma

FBI 20 Yıldır Amerikalıları Denetliyor


17 Mayıs 2016 Salı 19:00
FBI 20 Yıldır Amerikalıları Denetliyor

Hükümetlerin, hükümetlerin kolluk kuvvetlerinin, bireylerin internet üzerindeki yaşamları üzerinden oluşturdukları oto-kontrol, denetim mekanizması, sorunsuz bir şekilde işlemeye devam ediyor.

Hükümetlerin diğer bir noktada, bağımsız özel kuruluş olarak hizmet eden teknoloji şirketlerine ait uygulamak istedikleri denetim çabalarının tartışıldığı bir ortamda, şok bir iddia gündemi meşgul ediyor.

FBI 20 Yıldır Denetliyor

ABD Hükümeti’nin bir numaralı kolluk kuvvetlerinden biri olan FBI’nın 1996 yılından bu yana, insanların internet faaliyetlerini denetlemek suretiyle bilgileri hacklediği iddia edildi.

FBI’nın bu bağlamda, NSA(National Security Agency) ile birlikte hareket ettiği BGR’deki  haberde yer aldı.

Söz konusu denetimin yalnızca ülke kapsamından Amerika vatandaşları ile sınırlı kalmadığı, dönem gereği sınırlı sayıda bulunan dünya genelindeki internet kullanıcıların internet hareketlerinin izlendiği dile getiriliyor.

16-05/17/fbi-wallpapers-logo-hd-635x357.jpg

FBI Nasıl Denetliyor?

20 yıldır, internet kullanan bireyler arasında denetim sağlayan FBI, çoğu zaman telekulak tekniklerine benzer olarak, bünyelerindeki ekip araştırmaları ile çalışmalarını sürdürdü.

1998 yılında ise denetim, daha büyük boyutlarda ortaya çıktı. Bu yıldan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS) ile birlikte çalışmalarını yürüten FBI, denetimini uydular aracılığıyla diğer iletişim ağlarına taşıdı.

Mevcut bilgisayarlarda yer alan keylogger yazılımı, 1999 yılında mafya patronu Nicodemo Salvatore Scarfo’ya karşı PGP şifreleme metodu ile veri etkileşimine olanak tanıdı.

2001 yılında tanıtılan The Magic Lantern adlı alet, cihazlara uzaktan müdahaleyi gerçekleştirebilen bir keylogger içeriyordu. Program; makinedeki tuş vuruşlarının yanı sıra, web tarama geçmişi, kullanıcı adları-şifreleri gibi verileri kurum bünyesine aktarıyordu.

16-05/17/fbi-1.jpg

2009 yılında gerçekleştirilen bir soruşturma ise CIPAV-Bilgisayar Ve İnternet Protokolü Adresi adlı, işlevi hakkında pek fazla bilgi sahibi olunamayan bir sistem keşfetti.

Yalnızca programın; kullanıcıların IP adresleri, sicil bilgileri, kullanıcı adları ve kullanıcıların web sitesi ziyaretlerini içerdiği ortaya çıktı.

FBI, tüm bu olaylar çerçevesinde sahip oldukları sistemlerin, internet suçları kapsamındaki kötü amaçlı yazılımları, çocuk pornosu tehlikesi gibi tehditlere yönelik olarak kullandığını ifade etti.

FBI’nın masumane yönde ifadelerine saygı duymakla birlikte, “görünmez el”in piyasa koşullarına yaptığı müdahale çerçevesinde davranış kalıplarını uygulamasına daha saygı duyarız.

:: FBI gibi hükümet kolluk kuvvetlerinin bireylerin internet hareketleri üzerinde oluşturduğu denetim mekanizması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “FBI 20 Yıldır Amerikalıları Denetliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  DARPA, CİA, NSA, FBI daha gizli kapaklı bilmediğimiz bilmem kaç kurumu vardır.
  O kurumlar ile izlediği strateji politikası ve geeeldiği nokta belli, çok basit görünecek belki ama interneti yaratmış bir ABD'nin bunu kullanmıyor sanmak, asıl hayalcilik olur.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyayı denetliyor kendi ülkesini denetlemesi normal

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumlarda pek bir şey bırakmamışlar söylenecek(ayakta alkış)

 4. SDN Okuru dedi ki:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 26 Nisan'da CNN Türk'e konuk olduğu Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programında ise dokunulmazlık teklifine 'evet' diyeceklerini söylemişti…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  internetin DARPA projesi olarak ortaya çıkıp daha sonra dünyaya yayıldığı hatırlanınca tuhaf bir durum değil

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Way arkadaş ajan gibiler resmen

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Gayet normal ***** suclulari nasil yakalayacaklar.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ne sanıyordunuz ki googlenin tesadüfî olduğunu facebookun risk alan bir harwerd kaçkını tarafından projelendirilip kurulduğunu yada windowsun bir adamın azmi olduğunu mu internette dahil bunların tümü abdnin birer projesidir amaç kontrol edebildikleri kadar fazla insanı kontrol etmektir. Neden afrikada hindistanda uçan dronlarla internet yayını yapmaya çalışıyorlar sen ulaşamıyorsan onlar sana getiriyorki dünyada kimse kalmasın takip edemedikleri.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Person of İnterest dizisine selam olsun.

" FBI 20 Yıldır Amerikalıları Denetliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FBI 20 Yıldır Amerikalıları Denetliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FBI 20 Yıldır Amerikalıları Denetliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "