FBI Faturayı Kesti: 239 Milyon


05 Nisan 2008 Cumartesi 21:00
FBI Faturayı Kesti: 239 Milyon
Federal büro, son yayınladığı raporda internet sahtekarlıklarıyla ilgili bilgilere yer verdi. Buna göre, Amerika, 2007 yılında internet sahtekarlarına tam 239 milyon dolar kaptırdı. Dünya genelinde gönderilen spam e-postaların %75’lik bir oranının alıcısı olan Amerika kullanıcıları düşünüldüğünde bu meblağ fazla şaşırtıcı olmasa da, raporda bazı ilginç noktalar göze çarpıyor.

Sahtekarlar İşi Büyütüyor

Toplam para kaybı daha büyük olsa da, gelen şikayet sayısında azalma görülüyor. Bunun anlamı da sahtekarların tek işten daha büyük vurgun yapmaya yöneldiği. Özellikle "oturduğun yerden para kazan" gibi spam’ler, küçük çaplı dolandırıcılıklardan daha çok paranın, "oturduğu yerden para kazanan" sahtekarlara gitmesine neden oluyor.

Dolandırılan kullanıcıların %75’inin erkek olması da, akıllara hemen spam e-postaların erkeklere yönelik ilginç başlıklarını ve içeriklerini getiriyor. Ayrıca dolandırıcılığı yapanlar da aynı oranda erkek. Diğer bir deyişle, her dört internet dolandırıcısından biri kadın.

Ne Yapmak Lazım?

Dertli sadece Amerika değil, Türkiye dahil her ülkede internet sahtekarları cirit atıyor. Buna karşı elbette eğitim şart. İnterneti sadece sohbet ve benzeri temel ihtiyaçları için kullanan insanların spam e-posta, phishing gibi dolandırıcılık yöntemlerine karşı bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bunun için de birçok banka sık sık uyarıda bulunarak, kredi kartı bilgileri veya banka şifrelerini asla e-postayla istemeyeceklerini belirtiyorlar.

Ayrıca kullanılan spam ve phishing filtreleri de tehlikeyi büyük oranda önlüyor. Diğer yandan, genel olarak her alanda geçerli olan bir kural burada da geçerli: Eğer bir teklif gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, gerçek değildir.


:: Konuyla ilgili görüşlerinizi forumda paylaşın.

Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" FBI Faturayı Kesti: 239 Milyon konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FBI Faturayı Kesti: 239 Milyon ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FBI Faturayı Kesti: 239 Milyon ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)