Okunma

FBI ve DHS Çalışanlarının Bilgileri Hacklendi


10 Şubat 2016 Çarşamba 09:30
FBI ve DHS Çalışanlarının Bilgileri Hacklendi

Amerika’da yaşanan yeni hack olayı sonucunda Federal Bureau of Investigation(FBI) çalışanlarının da yer aldığı 30.000e yakın hükümet çalışanının özel bilgileri internet üzerinden paylaşıldı.

Adalet Bakanlığı’nın e-mail hesabını ele geçiren hackerlar Bakanlığı’n kullandığı özel ağa sızmayı başardı. Motherboard’un haberine göre hackerlar 20.000 FBI çalışanının ve 9.000 civarı İç Güvenlik Bakanlığı çalışanının kişisel bilgilerini ele geçirdi.

Hackerlar ele geçirdikleri hükümet çalışanlarının isimlerini, ünvanlarını ve iletişim adreslerini internet üzerinden paylaştı. Paylaşılan bilgilerin bir en azından kısmının doğru olduğu söyleniyor.

Söz konusu bilgileri ile olarak Twitter üzerinden paylaşan DotGovs isimli kullanıcı bilgilerin yer aldığı linki #FreePalestine etiketi ile paylaştı. Ele geçirilen bilgilerin ne kadarının halka ulaştığı kesin olarak bilinmiyor.

16-02/09/siber-saldiri.jpg

Adalet Bakanlığı sözcüsü ele geçirilen bilgilerin hassas kişisel bilgiler içermediğini, sistemlerine yetkisiz bir giriş yapıldığını söyledi. Adalet Bakanlığı’ndan böyle bir açıklama gelirken FBI konu hakkındaki sessizliğini bozmadı.

Sızdırma olayı sonrasında hackerların özel bilgilere rahatça ulaşabilmesi bir takım endişeleri de arttırdı. Söz konusu özel bilgilerin rahatça internette dolaşması yeterli önlemlerin alınmadığını ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında da Amerikan Hükümeti’ne yapılan siber saldırıdan 22 milyon insan etkilenmişti. Siber saldırıları sırasıyla CIA’in internet sitesi ve Beyaz Saray’ın mail adresleri takip etti.

Cornell Tech’ten profesör Thomas Ristenpart’ın “Hiçbir sistem tamamen erişilemez değildir” sözünü kanıtlar nitelikte olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. 

Kaynak: Motherboard

::FBI’ın bile hacklenmesi hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarFatih Koç

Bilgisayar Mühendisliği okuyan Fatih, bir yandan da teknoloji, oyun ve sinema sektörüyle ilgileniyor. İnternet ile tanıştığı günden beri MMO oynuyor ve oyun yapımcısı olma yolunda ilerliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “FBI ve DHS Çalışanlarının Bilgileri Hacklendi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Şu zamanda eğer ki FBI hacleniyorsa daha bir şey demiyorum…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bu zamanda FBI hackleniyorsa vay hallerine diyorum.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Haberi okumaktan zorlanıyoruz, lütfen biraz daha Türkçeye önem vererek yazalım…

" FBI ve DHS Çalışanlarının Bilgileri Hacklendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FBI ve DHS Çalışanlarının Bilgileri Hacklendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FBI ve DHS Çalışanlarının Bilgileri Hacklendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "