Okunma

FBI’dan Messenger’ı “dinleme” isteği!


29 Eylül 2018 Cumartesi 17:00
FBI’dan Messenger’ı “dinleme” isteği!

Reuters’ın aktardığına göre Amerika Federal Soruşturma Bürosu (FBI), süregelmekte olan bir dava için Facebook Messenger görüntülü görüşmelerine ulaşım izni istedi. Şüphelilerin çete üyesi olduğu belirtilen açıklamada Facebook’un paylaşacağı bilgilerin önemli olduğunun altı çizildi.

Kaliforniya’nın Fresco şehrinde sürdürülen davada federal yargıç, FBI’ın isteği doğrultusunda Facebook’u bu konuda “zorlayamayacağını” belirtti. Bazı yazışmaları ele geçiren hükûmet yetkililerinin, çete üyeleri arasında geçen konuşmalardaki suç unsurlarının tespiti için ayrıntılı inceleme isteği böylece geri çevrilmiş oldu.

FBI’da görevli özel ajan Ryan Yetter, mahkemeye sunduğu 100 sayfalık rapor içinde “Günümüzde bu tarz görüşmelerin takip edilebileceği pratik bir yol bulunmamaktadır.” diyerek mahkemeden Facebook konusunda adım atmasını istedi. Mahkeme ise bu konuda Facebook’tan herhangi bir talepte bulunmadı. Bu durum sonrasında hükûmet bu isteğinden vazgeçtiğini duyurdu.

Facebook Messenger

Facebook Messenger görüşmeleri dinlenebilir mi?

Uzmanların açıklamalarına göre Facebook, Messenger üzerindeki görüşmeleri “biraz gayretle” dinleyebilme imkânına sahipken aynı durumun WhatsApp görüşmeleri için mümkün olmadığı ifade edildi.

1990’lı yıllarda hayata geçirilen bazı kanunlara göre hükûmet yetkilileri yargının verdiği izinle telefon görüşmelerini takip edebiliyorken İnternet üzerinden gerçekleştirilen bu tür iletişim kanallarının ise kanunların “gri” bölgesinde kaldığı ifade ediliyor. Bu nedenle davalara bakan bazı yargıçlar hükûmetin bu tür isteklerini geri çevirebiliyor.

MS-13 şeklinde adlandırılan çete üyelerinin yargılaması devam ederken mahkemede görevli Mark Broughton, Messenger görüntülü görüşmelerinin bazılarının kamu yararına araştırmaya açılabileceğini de sözlerine eklemeyi ihmal etmedi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “FBI’dan Messenger’ı “dinleme” isteği!”

  1. Anonim dedi ki:

    abd nin oyunları bunlar

    1. polam123 dedi ki:

      Oyunlar abd nin bunlar

" FBI’dan Messenger’ı “dinleme” isteği! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FBI’dan Messenger’ı “dinleme” isteği! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FBI’dan Messenger’ı “dinleme” isteği! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "