Okunma

FCBEscola 2. Kamp Dönemi Sona Erdi


17 Kasım 2013 Pazar 08:57
FCBEscola 2. Kamp Dönemi Sona Erdi

Avea’nın, dünyanın en başarılı futbol kulüplerinin başında gelen FC Barcelona işbirliğiyle, geleceğin futbol yıldızlarını yetiştirmek ve genç yeteneklere fırsatlar yaratmak amacıyla hayata geçirdiği FCBEscola Camp Avea’nın 2013 yılı ikinci kamp dönemi; 11-15 Kasım 2013 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi.

Kampa 15’i kız, 15’i Sevgi Evleri’nden olmak üzere toplam 100 çocuk ve 12 antrenör katıldı.

Kampın tamamlanmasının ardından Avea Kurumsal İletişim Direktörü Füsun Feridun ve FC Barcelona antrenörlerinden Jordi Mola Beltran son kamp döneminin ve projenin başlamasından bu yana geçen 2 yıllık sürecin değerlendirmesini yaptılar.

FCBEscola Camp Avea’nın bu yılki ikinci kamp döneminin takım lideri, Antrenör Jordi Mola Beltran,  Türk çocuklarının futbola olan ilgisi ve merakından çok etkilendiğini vurgulayarak görüşlerini şöyle aktardı:

“FCBEscola, 30’u aşkın ülkede her yıl 100’den fazla kamp düzenliyor ve dünya genelinde şimdiye kadar 30 binden fazla çocuğa ulaştı. FCB Escola Camp Avea sayesinde, genç bir nüfusa sahip olan Türkiye’yi yakından tanıma fırsatı bulduk.

Türkiye gibi futbolun geniş kitlelerce sevilip pratik edildiği bir ülkede, genç yeteneklere Barcelona Kulübü’nün bilgi ve deneyimini aktarabildiğim için çok mutluyum. Avea sayesinde kampların Türkiye’deki çocuklara ücretsiz sunulması ve Sevgi Evleri’nden çocukların da kampa katılıyor olması projemizi çok daha anlamlı kılıyor.

Çünkü, FCBEscola bizim için sadece bir futbol eğitimi değil, aynı zamanda da bir sosyal sorumluluk projesi. Bu ülke insanının futbolla nasıl sıkı bağlar kurduğunu iyi biliyoruz. FCBEscola kamplarını dünyanın birçok farklı ülkesinde düzenliyor, genç yetenekleri gözlemliyoruz. Ancak şunu belirtmeliyim ki, Türk gençlerinin bu spora olan tutkusu bizim de heyecanımızı perçinliyor.”

Bugün İspanya Milli Takımı’nın büyük bir çoğunluğu altyapı eğitimi almış futbolculardan oluşuyor. Bu da futbolda altyapı eğitiminin önemini gözler önüne seriyor. Umuyoruz ki FCBEscola sayesinde gelecekte Türk futboluna yeni yıldızlar kazandırırken; kamplarımızda yetişen Türk gençlerine hayatları boyunca kullanabilecekleri değerleri de kazandırmış olacağız.”

FCBEscola Camp Avea’dan başarı hikâyeleri

FCBEscola Camp Avea’dan yüz güldürücü birçok başarı hikâyesi çıktı. Bunlardan biri de Mikail Eryiğit’e ait. Kampa Zonguldak’tan katılan Mikail Eryiğit, bütün eğitim masrafları, kalma, barınma olanakları dahil olmak üzere İzmir Altınordu 2. Lig takımı tarafından altyapı takımına dahil edildi. Artık orada hem eğitimine, hem de futbol hayatına devam ediyor.

Bir diğeri, kampa katılan genç antrenörlerden Akın Türker’in başarısı. Akın Türker’in çalıştırdığı Samsun Kadıköyspor takımı, kampta öğretilen FC Barcelona metodunu kullanarak, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından profesyonel ligteki kulüplerin arasından ‘yenilikçi ve başarılı en iyi altyapıya sahip takım’ seçildi.

FCBEscola Camp Avea Projesi’nden İlgi Çekici Notlar:

FCBEscola, 30’dan fazla ülkede yılda 100’den fazla kamp gerçekleştiriyor. Kamp şimdiye kadar dünya çapında 30 binden fazla çocuğa ulaşmış durumda.

FCBEscola Futbol Kampı, Avea’nın desteğiyle dünya genelinde Barcelona dışında, sadece Türkiye’de tamamen ücretsiz olarak yapılıyor.

FCBEscola Camp Avea’nın temeli niteliğinde gerçekleştirilen “Türkiye’nin Minikleri Dünyanın Yıldızları” projesine katılan 18 gençten 4’ü, 2012’de genç milli takımımıza seçildi.

2 yıllık 4 kamp dönemi süresince yaklaşık 4 bin çocuk, kamp seçmeleri dahilinde antrenörler tarafından izlendi. Bunlar arasından 500’e yakın çocuk kamplara seçildi.

Bu süreçte toplam 35 kız ve Sevgi Evleri’nden 35 kimsesiz çocuk da kamplarda eğitim aldı.

Kamplara katılan çocuklardan 14’ü U-12, U-13 ve U-14 milli takımlarına davet edildi.

Kamplara katılan çocuklardan 25 tanesi Türkiye’de 1. ve 2. Lig takımlarının altyapı takımlarına dahil edildiler.

Diyarbakır ve Hakkari seçmelerinden kamplara katılan çocuklar, Diyarbakır’ın altyapı takımlarından genç takımlarına kadar yükseldiler.

:: FC Barcelona’nın gençlere yaptığı yatırım hakkında ne düşünüyorsunuz? 

 
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" FCBEscola 2. Kamp Dönemi Sona Erdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FCBEscola 2. Kamp Dönemi Sona Erdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FCBEscola 2. Kamp Dönemi Sona Erdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "