Okunma

FedEx Huawei için ABD’ye dava açtı


25 Haziran 2019 Salı 10:29
FedEx Huawei için ABD’ye dava açtı

ABD ve Çin arasındaki gerginlik sadece Huawei şirketini değil birçok farklı sektördeki farklı firmaları da etkilemeye başladı. Amerikalı kargo şirketi FedEx Huawei için Amerika Birleşik Devletleri hükümetinedava açtı.

FexEx Huawei için ABD Hükümetine dava açtı

Geçtiğimiz günlerde FedEx, İngiltere’den ABD’ye kargolanmak isteyen Huawei marka cep telefonlarını Çin ile ABD arasında yaşanan sıkıntıdan dolayı gönderemeyeceğini söylemişti.

Bu durum hem ABD’li FedEx müşterileri tarafından hem de Çin halkı tarafından oldukça büyük bir tepkiye sebep oldu. Tepkilerin ardından FedEx özür dileyerek bir açıklama yaptı. Durumun Huawei ile alakası olmadığını ama yanlış anlaşılmalardan dolayı da oldukça üzgün olduklarını bildiren CEO “Müşterilerimiz herhangi bir yasaktan etkilenemez.” diyerek de vurguladı.

Amerikalı kargo şirketi, ABD hükümetine karşı Huawei hakkında dava açtı. Dava, ABD hükümetinin, Huawei ile yapılan ticareti kesme isteği üzerine.

FexEx Huawei için ABD Hükümetine dava açtı! - ShiftDelete.Net (1)

Ticaret Departmanı’nın, İhracat İdaresi Yönetmeliği’nde Huawei ile ticari ilişkileri olan kargo şirketi karşı düzenlemeler yapılmasının hiçbir kanuna dayandırılmadığı iddia edildi.

Davaya göre, ABD’li şirket gönderdiği Huawei kargoları hükümet tarafından engelleniyor. Bu durumun yasal ve lojistik açıdan imkansız olduğunu iddia edilse de ortaya attıklarının arkasında gibi gözüküyor.

FedEx Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Fred Smith dün erken saatlerde verdiği bir röportajda, “ABD Ticaret Bakanlığı’nın polis memuru olamayız, bu yüzden iş yasal süreçle ilerleyecek.” dedi.

Yasal süreçlerin kargo şirketi lehine olması bekleniyor. Çünkü ABD halkı da Huawei’e yapılan haksız ambargoya tepki göstermeye başladı.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “FedEx Huawei için ABD’ye dava açtı”

  1. yunusaticioglu dedi ki:

    mate 30 serisi çıkana kadar tatlıya bağlandı bağlandı yoksa bu iş google’dan başlayarak abd şirketleri aleyhine domino taşı etkisi yapar

" FedEx Huawei için ABD’ye dava açtı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FedEx Huawei için ABD’ye dava açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FedEx Huawei için ABD’ye dava açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "