Fedora 13’ün En İyi 4 Özelliği


30 Mayıs 2010 Pazar 16:10
Fedora 13’ün En İyi 4 Özelliği

25 Mayıs’ta yayınlanan Fedora 13 Goddard ile beraber profesyonel kullanıcıların yanında normal kullanıcılara da hitap etmeye başlayan Fedora Topluluğu, her zaman olduğu gibi öncü yenilikler ile kullanıcıların karşısına çıktı. RedHat‘ın geliştirme ortamı olarak görülen Fedora, yeni dönem ile birlikte daha çok kullanıcıya hitap edeceğini açıklarken Ubuntu gibi daha çok insanın kullanabileceği bir sistem olacağını duyuruyor.

İşte Fedora 13 Goddard ile gelen önemli yenilikler.

1. Geliştirilmiş Yazıcı Desteği

Linux geniş bir donanım desteği ile kullanıcılara sunuluyor. Ancak bu destek genellikle temel özellikleri içerecek şekilde düzenlenmiş oluyor. Şimdiye kadar tam anlamıyla düzgün çalışan bir yazıcı sürücüsüne sahip olmak pek mümkün değildi. Fedora 13 ile beraber gelen “Easy Printing” özelliğiyle bu sorun ortadan kalkıyor ve sadece yazıcınızı bilgisayara bağlamanız ile devreye giriyor. Takılan yazıcının modeli algılanarak güncel sürücüsü ve diğer yazılımları bilgisayarınıza otomatik olarak kuruluyor. Kısaca, Tak-Kullan özelliği tam anlamıyla Linux‘taki yerini almış oluyor.

2. Daha Güçlü 3D Desteği

Uzun süredir ekran kartlarımızı Linux‘ta kullanabiliyoruz. Ancak iş ileri seviye 3D özelliklerine geldiği zaman durum biraz değişiyor. Kartları geliştiren firmalar kısıtlı miktarda sürücü desteği sunduğu için bu özelliklerin kullanılmasıda sıkıntı oluşturuyor. Bu sebeple Fedora geliştiricileri açık kaynaklı ve 3D özelliklere sahip bir ekran kartı sürücüsü üzerinde çalışıyorlar. Nvidia kartlar için geliştirilen bu projenin ismi ise Nouveau.

“Zaten kapalı kaynak olarak yayınlanan Nvidia sürücüsü bize yetiyordu. Neden böyle bir çalışma yapılıyor?” diye merak ediyorsanız Frields bu sorunuza cevabı veriyor. Frields’in yanıtına göre, kapalı kaynak sürücülerle çıkan sorunları çözmek mümkün değilken, açık kaynaklı sürücülerde basit çözümler sunulabiliyor.

3. KVM Desteği

Redhat, gelecek planlarında KVM sanallaştırmasını kullanma kararı aldı. İlk meyvelerinide Fedora’da görmek mümkün. Yeni sanallaştırma teknolojisi ile beraber donanım daha verimli olarak kullanılabiliyor. Birden fazla sanal makina kullanıldığında dahi minimum performans kaybıyla çalışmanıza destek oluyor. Bu özelliğin RedHat Enterprise Linux‘a 6. veya 6.1. sürümde eklenmesi bekleniyor.

4. Kolay Kullanım

Son kullanıcıyı en çok ilgilendiren özellikler kolay kullanım ve stabilite. Genel olarak kullanıcılar Fedora’nın stabilitesinden şikayet ediyorlar, Fedora Topluluğu ise amaçlarının stabiliteden daha çok kolay kullanım olduğunu söylüyor. Fedora 13’te önceki final sürümlerden daha stabil bir sistem yakalanmış.

Aynı zamanda oldukça kolay bir kullanış yakalandığını söyleyen topluluk, yeni bir kullanıcının dahi zorlanmadan kullanabileceğini söyleyerek eğer daha önceden Fedora denemediyseniz denemenin tam zamanı olduğunu söylüyor.

:: Fedora kullanmayı düşünür müsünüz? Daha önceden denediniz mi?
yazarÖmer AK

Enerjisini Açık Kaynak dünyasından alan Ömer, yazılarını okuyarak büyüdüğü editörlerle beraber yazıyor olmanın sevincini yaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Fedora 13’ün En İyi 4 Özelliği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fedora 13’ün En İyi 4 Özelliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fedora 13’ün En İyi 4 Özelliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)