Okunma

Fedora 8 Çıktı


08 Kasım 2007 Perşembe 22:00
Fedora 8 Çıktı
Fedore, büyükçe bir serbest geliştirici takımıyla üretilen ve Red Hat Linux’un topluluk tarafından geliştirilen sürümüdür. Fedora, Red Hat’ın sürümlerine de temel oluşturan bir dağıtım olmasıyla daha da önemli bir hâle gelmektedir. En yeni sürümü olan Fedora 8 geçtiğimiz gün dağıtıma çıktı ve her zaman olduğu gibi Linux camiasından olumlu tepkiler aldı.

Neler Var?

Fedora’nın yeni sürümü olan Fedora 8 ile gelişmiş masaüstü arabirimlerinden Gnome 2.20 ile KDE’nin 3.5.8 sürümü geliyor. Bunun yanında KDE’nin 4.0 sürümü için beta yazılımı yazılım deposundan indirip kurabiliyorsunuz. OpenOffice.org‘un 2.3 sürümü de bu dağıtımla gelen araçlar arasında. Bunun yanında açık kodlu çözücüler konusunda CodecBuddy ile desteklenen Fedora 8’de açık Java ortamı olan IceTea de geliyor.Yalnız Fedora 8 ile ilgili yapılan yorumlarda, çoklu ortam desteğinin, eğer kullanıcı bir müdahalede bulunmazsa pek keyifli olmadığı belirtilenler arasında. Yani özgür olmayan çözücüleri sonradan yüklemekle uğraşmanız gerekebilir.


Bilgi için: Fedora Project
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Fedora 8 Çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fedora 8 Çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fedora 8 Çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "