Felç teşhisi için akıllı telefon! Nasıl çalışıyor?


23 Ekim 2020 Cuma 21:30
Felç teşhisi için akıllı telefon! Nasıl çalışıyor?

Akıllı telefon çoktan hayatımızın ve günümüz teknolojisinin merkezinde yer alıyor. Cebimizde taşıdığımız bu akıllı cihazlar şimdi de hastalıkların tespitinde kullanılmaya başlıyor. İlk olarak ise felç belirtileri ve hastalık teşhisi için akıllı telefon kullanılacak.

Erken teşhisin çok önemli olduğu felç (inme) vakalarında akıllı telefonlar rehber görevi görmeye hazırlanıyor. Peki ama nasıl?

Felç belirtileri ve teşhisi için akıllı telefon nasıl kullanılacak?

Felç ve inme belirtileri ve hastalık tespiti için Pensilvanya Eyalet Üniversitesi ve Houston Methodist Hastanesi araştırmacıları bir araya geldi. Akıllı telefonlar ve makine öğrenimi teknolojileri bir arada kullanılan bu araç sayesinde, doktorların felç teşhisi için daha kolay karar vermesi sağlanacak.

Araç felç teşhisi için hastanın yüz kas hareketlerine ve konuşma yeteneğine odaklanmış durumda. Bu yeni teknoloji, makine öğrenimi üzerine kurulu olan yapay zekası ile bu belirtileri geçmiş hastalık belirtileri ile kıyaslıyor ve doktora son kararı vermesi için yardımcı oluyor.

felç belirtileri, akıllı telefon, hastalık teşhisi akıllı telefon

Bu araç sayesinde makine öğrenimi kullanılarak, uzun süren felç teşhisi süresinin kısaltılması amaçlanıyor. Bunun için de doktorun tecrübesine dayanan ilk muayene sürecini simüle etmeye çalışıyor. Felç belirtileri için geliştirilen bu yeni araç, şu an için yüzde 79 gibi bir doğrulukla çalışıyor. Ve bir hastayı sadece 4 dakika içinde değerlendirebiliyor.

Akıllı telefonlar, giyilebilir cihazlar sağlık sektöründe son zamanlarda daha fazla kullanılmaya başladı. Özellikle kandaki oksijen oranını ölçen Apple Watch 6 gibi cihazlar sayesinde, akıllı telefon ve akıllı cihazlar ile hastalık teşhisi çok daha kolay hale gelecek gibi görünüyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Felç teşhisi için akıllı telefon! Nasıl çalışıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Felç teşhisi için akıllı telefon! Nasıl çalışıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Felç teşhisi için akıllı telefon! Nasıl çalışıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
  2. 2 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
  3. 3 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
  4. 4 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
  5. 5 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
  6. 6 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
  7. 7 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
  8. 8 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  9. 9 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  10. 10 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!