Okunma

Felçli kadın, yeniden konuşmaya başladı!


15 Kasım 2016 Salı 13:00
Felçli kadın, yeniden konuşmaya başladı!

Teknoloji sürekli olarak gelişirken hayatımızda da bunun etkisini görebiliyoruz. Şimdi de bunun sağlık alanındaki etkisi hakkında çığır açıcı bir örnekle karşı karşıyayız.

Implant sayesinde artık konuşabiliyor!

Hollanda’da ALS hastalığına yakalanmış olan Bayan De Bruijne, hareket edemiyor ve konuşamıyordu. Şimdi ise çevresindekilerle ile yeniden iletişim kurması için kendisine yeni bir yol keşfedildi.  

Hollanda’da bulunan Utrecht Tıp Merkezi Üniversitesi’nde bulunan bir grup araştırmacı 58 yaşındaki De Bruijne’nin beynine bir implant yerleştirdiler. Bu implant sayesinde beyin sinyalleri üzerinden konuşma bilgisayarını kontrol edebilecek.

Devrimsel bir gelişme

Bilişsel Bilim Profesörü Nick Ramsey, böyle bir cihazın evde kullanılmasının bir ilk olduğunu; bunun ALS, beyin kanaması veya travma geçirerek ciddi seviyede felçli olanlar için büyük bir başarı olarak gördüğünü söyledi. Hastanın kafasında kaslarını kullanmadan kontrol edebileceği bir çeşit uzaktan kumanda bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Konuşma bilgisayarını çalıştırmak için hasta parmaklarını hareket ettirdiğini düşünecek. Beyin aktivitesi bu düşüncelerin beyne yerleştirilen implant üzerinden sinyallere çevrilmesiyle birleştirilecek.

Bu sinyaller köprücük kemiğinin altına yerleştirilen verici ile bilgisayara kablosuz olarak verilecek. Bu sayede bilgisayar üzerinden Bayan De Bruijne kelimeler oluşturup cümleler kurabilecek.

:: Bu implant işlemi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEge Canko

En yeni teknoloji cihazlarıyla ilgilenen Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu Ege, modüler teknoloji cihazlarını da yakından takip ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Felçli kadın, yeniden konuşmaya başladı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hawking bile evli ben daha SAP

 2. SDN Okuru dedi ki:

  hawking in konu ile alakası yok .hawking göz kırpması ile geçen harfleri durduran bir sistem kullanı***** otomatik tamamlama falan daha efektif kullanılan özel bir yazılımı ***** hawking bilgisayara bağlı falanda değil.
  yanisi bu bir ilk ve dehşet derecede ilginç bir ş***** bunu protezlerede uyguladıklarında siber protezde yapılabilir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Stephen Hawking, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  dünyada ilk mi? hawking nasıl?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu cihaz uzun zamandır yokmu zaten ? Yanlış hatırlamıyorsam Stephan Hawking de böyle bir cihaz sayesinde iletişim kurabiliyordu

" Felçli kadın, yeniden konuşmaya başladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Felçli kadın, yeniden konuşmaya başladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Felçli kadın, yeniden konuşmaya başladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "