Okunma

Fiat Chrysler da hile yazılımı kullanmış!


13 Ocak 2017 Cuma 06:00
Fiat Chrysler da hile yazılımı kullanmış!

Volkswagen’ın dizel motorlu otomobillerini çevre dostu göstermek için araçlarına hile yazılımı yüklemesi skandalı hala manşetlerden düşmüyorken, şimdi de Fiat’ın aynı yöntemi kullandığı ortaya çıktı.

ABD’de Çevre Koruma Ajansı (Environmental Protection Agency – EPA), Fiat Chrysler’ın otomobillerinde hile yazılımlarına rastladığını açıkladı ve otomobil üreticisini, hile yazılımı kullanmakla resmen suçladı.

Yasalar otomobil üreticilerinin umurunda değil

EPA, yazılım hakkında tam olarak bilgi vermedi ancak firmanın kullandığı yöntemin, dizel motorlardan çevreye yayılan zararlı gazların boyutunu arttırdığını açıkladı.

Suçlamaya konu olan araçlar ise 2014-2016 arasında üretilen Jeep Grand Cherokee ve Dodge Ram 1500 modelleri olarak belirtildi.

Öte yandan, EPA firmanın bu yazılımı saklamamış olduğunun da altını çizdi.

Yani Fiat Chrysler, Volkswagen’in yaptığı gibi yazılımını bulunmayacak şekilde konumlandırmamış ancak yine de araçların teste girdiğinde daha düşük gaz salınımı değerler verdiği ortaya çıkmış bulunuyor.

:: Otomobil firmalarının yasaları aldatmak için hile yazılımları kullanmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Fiat Chrysler da hile yazılımı kullanmış!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    fiat yazdınız , jeepp resmi duruyo.. ne alak

  2. SDN Okuru dedi ki:

    jeep maserati dodge alfa romeo hepsi bu bünyedeki markalar, desenize sektör ayvayı yemiş. hepimiz renoya bineceğiz yakında 🙂 parçası ucuz, kendisi ucuz

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Fiat markasını yerli zannedenler var halen.

" Fiat Chrysler da hile yazılımı kullanmış! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fiat Chrysler da hile yazılımı kullanmış! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fiat Chrysler da hile yazılımı kullanmış! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "