Fiber altyapının 4 kat büyümesi gerekiyor!


07 Aralık 2016 Çarşamba 18:00
ABONE OL
Fiber altyapının 4 kat büyümesi gerekiyor!

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği veya kısa adıyla TELKODER, ülkemiz Telekomünikasyon Sektörü’nde tam rekabetin gelişmesi ve sektördeki şirketlerin verimliliklerini artırması için hizmet veren bir dernek.

14 yıldır ortaya koyduğu başarılı çalışmalarla telekomünikasyon sektörüne önemli katkılar sağlayan derneğin 9. olağan genel kurulu, internet altyapısı konusunda ümit verici açıklamalara sahne oldu.

Türkiye’nin altyapıdaki kaderini değiştireceğiz!

Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell CEO’larının yanı sıra, telekom sektörünün üst düzey isimlerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak yaptı.

Arıak yaptığı konuşmada, Türkiye’nin gücüne güç katmak için devlet desteği ile bir araya gelen telekomünikasyon işletmecilerinin 2017 yılında sektör ve ülke adına önemli çalışmalara imza atacaklarına dikkat çekti.

16-12/07/telkoder-1481126148.jpg

Uzmanların yüksek hızda internet ve gelecek nesil 5G hizmetlerinin sağlıklı verilebilmesi için kritik önem taşıyan fiber altyapının ülkemizde en azından 4 kat artırılması gerektiğini tespit ettiğini belirten Arıak, şirketlerin bu yatırımı ayrı ayrı yapması durumunda 15-16 milyar dolarlık bir yatırım kaynağı gerektiğini vurguluyor.

Şirketlerin bir araya gelmesinin bu maliyeti 4 – 5 milyar dolar seviyesine düşürdüğünü ifade eden Yusuf Ata Arıak, TELKODER olarak tam olarak bu noktada sorumluluk üstlendiklerini ve bu çalışmaları Ortak Altyapı Şirketi çatısı altında toplamaya odaklandıklarını belirtti.

:: Ülkemizin internet altyapısı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
17 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Giresuna gelin be

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Fiber yerine 4G'ye daha çok yatırım yapsınlar. Hem daha ucuz hem daha hızlı

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Türk Telekom OAŞ'ye katılmayacağı bu toplantı sonunda belli oldu. TT fiber altyapımı kullanmak isteyenler mobil altyapısınıda paylaşsın ozaman demiş kısaca. Mükerrer fibere gerek yok diyenler mükerre mobil yatırımada gerek olmadığınıda söylemeli gibisinden açıklamaları var TT'un. Bence burada haklılar. OAŞ TT olmadan yapılmalı.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

la isterse 10 kat büyüsün akk varken ne fayda??

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Her ay başı altyapı süper oluyo ay ortası kötü hadi bi gidin ya

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

TT olmadan yapın şunu 2020'ye kadar vakit var 5g için. Gücünüz, tecrübeniz'de müsait.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

40 kattır o 4 kat olsa duramazsın 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

ayın 5'inde hala AKK doluyorsa bende hiç bişeye umudum yok.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

8 mpbs internet fiyatı : 60 liradan başlıyor.
35 GB AKN aşınca 3 mpbs ye düşüyor.
Googleye bile giremiyoruz.
Çıkmışsınız ne diyorsunuz 🙂
Vurun türkeeeeeeee
Sömürün Türkleriiiiiii
Acımayın Türklere Ezin onları ezin

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Diğer ülkeler altyapı sistemini çoktan döşemişse ve 80 milyonluk Türkiye daha yeni yeni atılımlar atıyor niye zamanında geleceği düşünüpte ona göre adım atmadınızda şimdi herkeste bi havalar ***** para cukka etme işlerini yeni mi tamamladınız.Heli ki tt …net gibi bir sömürge varken

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Allah bana Türk Telekomun batışını gösterecekmi?

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Daha az maliyetle daha çok kazanmak istiyorlar. Bazılarına anlamsız gelecek ama herkes kendi alt yapısını kursun. Alternatifler çoğalsın. Felaket anında alternatiflerimiz olsun. Biz nasıl daha az yatırımla daha çok kazanırız derdinde şirketler. Bu ortaklığın son kullanıcıya tüketiciye çok bir faydası yok. Herkes kendi altyapısını yapsın daha güçlü altyapılar oluşsun. Ortak fiber'e karşıyım. Ama aynı backbone'u kullanmasınlar. Ama her firma aynı bölgeyi kendisi kazması yerine Tek seferde kazılarak Yeterli ve yedekli sayıda hdp boru konulsun. Firmaların fiber kabloları ayrı borulardan geç***** en mantıklısı bu. Böylece tek tek geçiş hakkı sözleşmesi ayrıca kır dök işleri biter

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

TT altyapısı olmadan altyapı inşaası demek, sokak sokak yerlerin kırılması, belediyeden izinler..vs. hem uzun zaman hem maliyetli hem de izinler falan teferruatlı iş. Kaldı ki belediyeye – devlete iş düştü mü aylar yıllar alan izinler, anlaşmalar..vs. Dolayısıyla TT altyapısını kullandırmadan bu firmaların altyapı oluşturması uzun ve meşakatli. Ama TT de altyapısını paylaşmayacaksa şimdiden bu girişimlere başlamalılar. En azından bi yerden başlanmalı.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Yetersiz altyapı ile daha çok kazanmanın derdinde bu ttnet. Neden yatırım yapsınlar ki? Zeten tekel olmuşlar Türkiye'de. Bir şirkete mecbur bırakılmamız rekabet piyasasına aykırıdır. Ama takan kim??? Dünyanın en pahalı internetini kullanıyoruz.

" Fiber altyapının 4 kat büyümesi gerekiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fiber altyapının 4 kat büyümesi gerekiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fiber altyapının 4 kat büyümesi gerekiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  2. 2 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  3. 3 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  4. 4 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  5. 5 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  6. 6 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  7. 7 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  8. 8 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  9. 9 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  10. 10 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?