Okunma

Fiber altyapının 4 kat büyümesi gerekiyor!


07 Aralık 2016 Çarşamba 18:00
Fiber altyapının 4 kat büyümesi gerekiyor!

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği veya kısa adıyla TELKODER, ülkemiz Telekomünikasyon Sektörü’nde tam rekabetin gelişmesi ve sektördeki şirketlerin verimliliklerini artırması için hizmet veren bir dernek.

14 yıldır ortaya koyduğu başarılı çalışmalarla telekomünikasyon sektörüne önemli katkılar sağlayan derneğin 9. olağan genel kurulu, internet altyapısı konusunda ümit verici açıklamalara sahne oldu.

Türkiye’nin altyapıdaki kaderini değiştireceğiz!

Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell CEO’larının yanı sıra, telekom sektörünün üst düzey isimlerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak yaptı.

Arıak yaptığı konuşmada, Türkiye’nin gücüne güç katmak için devlet desteği ile bir araya gelen telekomünikasyon işletmecilerinin 2017 yılında sektör ve ülke adına önemli çalışmalara imza atacaklarına dikkat çekti.

16-12/07/telkoder-1481126148.jpg

Uzmanların yüksek hızda internet ve gelecek nesil 5G hizmetlerinin sağlıklı verilebilmesi için kritik önem taşıyan fiber altyapının ülkemizde en azından 4 kat artırılması gerektiğini tespit ettiğini belirten Arıak, şirketlerin bu yatırımı ayrı ayrı yapması durumunda 15-16 milyar dolarlık bir yatırım kaynağı gerektiğini vurguluyor.

Şirketlerin bir araya gelmesinin bu maliyeti 4 – 5 milyar dolar seviyesine düşürdüğünü ifade eden Yusuf Ata Arıak, TELKODER olarak tam olarak bu noktada sorumluluk üstlendiklerini ve bu çalışmaları Ortak Altyapı Şirketi çatısı altında toplamaya odaklandıklarını belirtti.

:: Ülkemizin internet altyapısı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Fiber altyapının 4 kat büyümesi gerekiyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yetersiz altyapı ile daha çok kazanmanın derdinde bu ttnet. Neden yatırım yapsınlar ki? Zeten tekel olmuşlar Türkiye'de. Bir şirkete mecbur bırakılmamız rekabet piyasasına aykırıdır. Ama takan kim??? Dünyanın en pahalı internetini kullanıyoruz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  TT altyapısı olmadan altyapı inşaası demek, sokak sokak yerlerin kırılması, belediyeden izinler..vs. hem uzun zaman hem maliyetli hem de izinler falan teferruatlı iş. Kaldı ki belediyeye – devlete iş düştü mü aylar yıllar alan izinler, anlaşmalar..vs. Dolayısıyla TT altyapısını kullandırmadan bu firmaların altyapı oluşturması uzun ve meşakatli. Ama TT de altyapısını paylaşmayacaksa şimdiden bu girişimlere başlamalılar. En azından bi yerden başlanmalı.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Daha az maliyetle daha çok kazanmak istiyorlar. Bazılarına anlamsız gelecek ama herkes kendi alt yapısını kursun. Alternatifler çoğalsın. Felaket anında alternatiflerimiz olsun. Biz nasıl daha az yatırımla daha çok kazanırız derdinde şirketler. Bu ortaklığın son kullanıcıya tüketiciye çok bir faydası yok. Herkes kendi altyapısını yapsın daha güçlü altyapılar oluşsun. Ortak fiber'e karşıyım. Ama aynı backbone'u kullanmasınlar. Ama her firma aynı bölgeyi kendisi kazması yerine Tek seferde kazılarak Yeterli ve yedekli sayıda hdp boru konulsun. Firmaların fiber kabloları ayrı borulardan geç***** en mantıklısı bu. Böylece tek tek geçiş hakkı sözleşmesi ayrıca kır dök işleri biter

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Allah bana Türk Telekomun batışını gösterecekmi?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Diğer ülkeler altyapı sistemini çoktan döşemişse ve 80 milyonluk Türkiye daha yeni yeni atılımlar atıyor niye zamanında geleceği düşünüpte ona göre adım atmadınızda şimdi herkeste bi havalar ***** para cukka etme işlerini yeni mi tamamladınız.Heli ki tt …net gibi bir sömürge varken

 6. SDN Okuru dedi ki:

  8 mpbs internet fiyatı : 60 liradan başlıyor.
  35 GB AKN aşınca 3 mpbs ye düşüyor.
  Googleye bile giremiyoruz.
  Çıkmışsınız ne diyorsunuz 🙂
  Vurun türkeeeeeeee
  Sömürün Türkleriiiiiii
  Acımayın Türklere Ezin onları ezin

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ayın 5'inde hala AKK doluyorsa bende hiç bişeye umudum yok.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  40 kattır o 4 kat olsa duramazsın 😀

 9. SDN Okuru dedi ki:

  TT olmadan yapın şunu 2020'ye kadar vakit var 5g için. Gücünüz, tecrübeniz'de müsait.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Her ay başı altyapı süper oluyo ay ortası kötü hadi bi gidin ya

 11. SDN Okuru dedi ki:

  la isterse 10 kat büyüsün akk varken ne fayda??

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Türk Telekom OAŞ'ye katılmayacağı bu toplantı sonunda belli oldu. TT fiber altyapımı kullanmak isteyenler mobil altyapısınıda paylaşsın ozaman demiş kısaca. Mükerrer fibere gerek yok diyenler mükerre mobil yatırımada gerek olmadığınıda söylemeli gibisinden açıklamaları var TT'un. Bence burada haklılar. OAŞ TT olmadan yapılmalı.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Fiber yerine 4G'ye daha çok yatırım yapsınlar. Hem daha ucuz hem daha hızlı

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Giresuna gelin be

" Fiber altyapının 4 kat büyümesi gerekiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fiber altyapının 4 kat büyümesi gerekiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fiber altyapının 4 kat büyümesi gerekiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "