Okunma

Fiber, En Hızlı 3G’den 3 Kat Hızlı


23 Aralık 2014 Salı 16:21
Fiber, En Hızlı 3G’den 3 Kat Hızlı

TTNET adına bağımsız araştırma şirketi Electra Telekomünikasyon ve Müh. Hiz. Ltd. Şti’nin yaptığı Hız Ölçüm Araştırması, fiber ile 3G hızı arasındaki farkı ortaya çıkardı. 

Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması’na göre Türkiye’yi temsil eden 26 şehir ve 605 noktada gerçekleştirilen hız testi kapsamında TTNET fiber internet abonelerinin sahip oldukları bağlantı hızları ile mobil operatörlerin 3G hızları karşılaştırıldı.

Toplam 37 bin 786 ölçüm ile şu ana kadar Türkiye’de gerçekleştirilen en geniş çaplı hız testi başından sonuna kadar, uluslararası ETSI standartlarına ve BTK’nın ulusal 3G ölçüm standartlarına uygun olarak gerçekleştirildi.

Test sonuçları; TTNET’in fiber internet bağlantısının tüm mobil operatörlerin sunduğu 3G bağlantılardan çok daha yüksek hız sunduğunu ortaya koydu.

TTNET, Türk Telekom’un güçlü fiber optik altyapısı sayesinde, sadece büyük şehirlerde değil, Türkiye’nin 81 ilinde sunduğu Hiper Hızlı FİBERNET hizmeti ile 3G’den ortalama 3 kat daha yüksek hız sunduğunu ispatladı. 

Kişi başı ortalama veri tüketimi 43 GB’a yükseldi 

2013 yılında kişi başı ortalama veri tüketimi 32,4 GB iken bu rakam 2014’ün 3. çeyreğinde 43 GB olarak gerçekleştiği de açıklanan diğer bilgiler arasındaki yerini aldı.

:: Sizce Türkiye’deki fiber desteği yeterli mi? Ayrıca fiber kullananlar, hızda beklediklerini alabiliyorlar mı?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

37 yorum - “Fiber, En Hızlı 3G’den 3 Kat Hızlı”

 1. ConfickerBelasi dedi ki:

  bu yüzden ttnet alýnmaz…

 2. pcwolf dedi ki:

  Beter olun ne diyeyim!

 3. ConfickerBelasi dedi ki:

  superonline fiber olmasaydý bu ttnet fiberi almam turkcell 3g’yi kazýk fiyatýna ve gt-s5360 takozuna ramen kullanýrdým ttnet almam aldýrtmazdým.

 4. KatyPerry dedi ki:
 5. SDN Okuru dedi ki:

  biz 2 mbit kullanıyoruz daha fazlasını hattımız kaldırmıyormuş yükselttiklerinde sürekli bağlantı kopuyor sebebini sorduğumuzda da telekomun sahip olduğu altyapının yüksek hızı kaldırmadığını söylediler 16 mbit kullananlarla aynı parayı veriyoruz ama eksik hzimet alıyoruz bana hikaye anlatmasın telekom şu kadar hızlıyız şöyleyiz böyleyiz diye önce altyapı sorunlarını çözsün bu arada Eskişehir Merkezdeyim Ağrı’nın sınır köyünde değil Batıkent Mahallesi burası belki telekomdan bi yetkili -olmaz ya- bu yorumu okuyup da orası neresiymiş diye merak ederse….

 6. aliitemel dedi ki:

  Ttnet’in hakkýný yememek lazým. 50 gb kotayý aþmadan 16 mbit hýzýn hakkýný veriyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar Yurt Dışında 25 Mbit İnterneti 25 30 Dolara Kullanıyor Biz Burda 4 & 8 Mgbit’i 70 80 Civarında Kullanıyoruz Bide Üstüne Yok Biz Teknolojide Böyleyiz Yok Şöyleyiz Die Milleti Kandırıyorlar.
  (Japonyadan İnternet Çekebilsek Çekerdim 😀 Adamlar 1 Gbit’i 90 Dolara Kullanıyorlarmış 😀 Türkiye’ye Gelene Kadar 900 Mgbit Gitse Kalır 100 Mgbit 😀 Bu Bu 100 Mgbit’i 6 7 Kişiye Paylaştırsam 😀 Zaten Aylık Parası Çıkar Ve Burdakinden Daha Hızlı İnternet Kullanırım 😀 (Aslında Belki Çekbilme İmkanı Vardır Ama Sık Sık Net Gider Gelir Dicemde Sanki Bizde Net’i Japonyadan Çekiyoruz Sık Sık Net Gidip Geliyor :D)

 8. KatyPerry dedi ki:

  Ben ttnet, sürekli arýyordum hýz için, canlarý sýkýlýnca düþürüyorlardý…

  kýmse kýmseye zorla satmýyo dýye býrsey yok. Elýmýz mahkum býzým alt yapýlar eský turkcellde alsam ttnette alsam en fazla 4 mbýte kadar. Yaný baþka alternatif yok el mahkum….

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyada acaba kablolu networkü kablosuz Network’den hızlı diye övünüp reklam yapan başka bir şirket var mıdır?

 10. dash dedi ki:

  20 Mbps yetiyor þükürler olsun.

 11. pcwolf dedi ki:

  Haklýsýnýz da kimse kimseye zorla satmýyor ama parasýný verip hýz alamýyorsa herkesin itiraz hakký var tabi

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Değer ler bence doğru değil bahsi geçen firma ttnet oldu mu insanın inanası gelmiyor 63 tl ödüyorum 8 mb dedikleri internet 5 mb geçmiyor nasıl inancaz

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Her ay standart 16 mgbt internet kullaniyorum 71 tl ***** kadar kullanisli derseniz acikliyayim 720 1080p film izleyemessiniz ping olur en kotusude a.k.k.. ayin 1 inde sifirlaniyor 13 unde 75 gb kota asimindan 3 mgbt ***** ekmeginden caliyorlar buna bi care bulmasi lazim ttnet ***** asilmasin diye programla 5 6gbt te kullaniyorum yeter artik yeterrr.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  dalgamı geçiyorsunuz ? fiberin bağlantı hızlarıyla 3G nin maximum hızı zaten belli ! ttnet boş işleri bıraksın fiberle 3g yi kıyaslayacağına diğer ülkelerdeki fiyat / hız oranlarıyla bizim ülkemizdekini hesaplasın ! belirli 100 noktada hızlıysa napayım bunu niye genelleyeyim ? ne saçma şirket yahu reklamları bile öyle.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  24 mbs fiber kullaniyom 75gb ak asdigimda hop hiz 3mbs resmen soyuyorlar sozlesmem bitsin kapatacam ev telefonuda kapatacam millti soydular ah ah yokmu su akk kaldiracak bi babayigit

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Ortalama bile 43gb olmuş hala önümüze koydukları kotalara bak. Allah gözünüzü doyursun.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Süperonline candır tekirdağda varsa geç,cm

 18. ArdaBrkee dedi ki:

  TTNet þu akk olayýna daha uygun bir çözüm bulamadýkça isterse 1000 kat hýzlý oldun sonunda 3 mbps

 19. KatyPerry dedi ki:
 20. pcwolf dedi ki:

  KatyPerry Nickli Üyeden Alýntý:
  Milleti fiberi beðenmiyor biz 4 Mbit interneti zor baðladýk

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bi alt sokakdan fiber geçip bize verilmemesi kadar saçmaydı bu hayat

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Memlekette internet değeri 20 lira fazlası hikaye

 23. friendly dedi ki:

  Fiberin hýzýný bilemem de, Vodafone 3G Vpn ile geceleri 25-30 Mbps hýzla baðlanýyorum, eðer kuytu bi yere denk gelirse seyahat ikametim 15-20 Mbps oluyor, yetiyor gidiyor çok þükür.

 24. Barisseneker dedi ki:

  Insanlar fiber deyince hizli zannediyor burasi avea bayi 50 mbit baðlanti var arkadaþlarin dediði gibi doðru düzgün film izlenmiyor dosya indirmesi hizli 8 mbit dosya indiriyorum saniyede ama film izlemeye gelince yavaþ evimde 16 mbit var 720 p film izlerken çildiriyorum eskiden doping kullanirdim 8 mbit sikintim yoktu ttnete geçtim 16 mbit aldim iþkence çekiyorum kisacasi lanet olsun ttnete 3 kerede btk þikayet ettim fiberi gözünüzde büyütmeyin 100 mbit ten aþaðisi yalan fiberde gerçek fiber 100 mbit test ettim

 25. SDN Okuru dedi ki:

  İstanbul’un göbeğindeyim koskoca mevki bir sitedeyim fiber altyapı hala gelmedi. Altyapı gelse soluksuzz geçerim. Kendileri istemiyorlar demek ki hizmet vermek. 10 yıllık ttnet macerası tek gecede son bulursa şaşırmam.

 26. bugrabugra001 dedi ki:

  25 mbps ýnternet verýyoda ne oluyo ayýn 11i gelince 75 gb doluyo 3 mbps bunlar 3d hýzýný 1mbps olarakmý aldýlar acaba ?

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Son hızda giden araba yapıyorlar ama depodaki benzin sınırlı 🙂
  Şu internetin gizli ve açık kotaları kalkmadıkça hız artsa ne olur. 3 gün jet gibi sonrası 5 sene önceki internet

 28. KatyPerry dedi ki:

  Milleti fiberi beðenmiyor biz 4 Mbit interneti zor baðladýk

 29. Kaya26 dedi ki:

  Ne kadar hýzlý olduðunu býrakýn da ilk düzgün daðýtýn þu fiberi. Kutusu var kendisi yok.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Birde akn yi geçtikten sonra test yapsınlar önemli olan süreklilik bence

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Akk yi daha hızlı bitirecek demek ki kullananlar

 32. SDN Okuru dedi ki:

  İstedigi kadar hizli ***** Kullanim oldugu surece hicbir işe yaramaz.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  fiber teknik olarak zaten 3g teknolojisinden üstün ve bu herkesin bildiği bir gerçek değil mi?

" Fiber, En Hızlı 3G’den 3 Kat Hızlı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fiber, En Hızlı 3G’den 3 Kat Hızlı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fiber, En Hızlı 3G’den 3 Kat Hızlı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "