Okunma

Fiber İnternet ve Cevap Bekleyen Sorular


30 Ocak 2012 Pazartesi 23:32
Fiber İnternet ve Cevap Bekleyen Sorular

Türk Telekom‘dan uzun süredir beklenen açıklama nihayet dün sabah geldi ve ADSL‘den sonra fiber internet seçenekleri de tüketicilere sunuldu.

Üstelik var olan ADSL abonelerinin ek bir ücret ödeme yapmaya gerek kalmadan internet servis sağlayıcıları aracılığıyla doğrudan fiber internete geçebilmeleri de sevindiren bir başka haber.

2012’ye çılgın başladılar

Bu yazıda Türk Telekom‘un fiber internet hizmeti hakkında akıllarda oluşan soruları yanıtlamaya ve firmadan aldığım bazı bilgileri paylaşmaya çalışacağım.

Bu bilgilere geçmeden önce 2012‘nin Türk Telekom‘un en iyi çıkış yaptığı yıllardan biri olduğunu söylemek isterim.

İnternetle tanışmak isteyenler için sunulan Lokum İnternet duyurusundan sonra, bilişim teknolojilerinin son zamanlardaki moda konusu olan Cloud için yapılan açıklamalar ve bu duyurunun da ardından Ocak ayı bitmeden bir de fiber internet seçeneği.

Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt, Türkiye’nin en yüksek binası olan Sapphire İstanbul‘da karlı bir İstanbul sabahında yaptığı konuşmada bu yapılanların başlangıç olduğunu ve ileride daha büyük yenilikleri açıklamaya devam edeceklerini belirtti.

Gözüm, fiberden başkasını görmüyor

Lokum İnternet ve Cloud‘dan ziyade, bu yenilikler arasında beni en çok heyecanlandıran duyuru fiber internet oldu. Ülkemizde, Avrupa standartlarında geniş bant kullanımı henüz tam olarak uygulandığı söylenemez.

Bu arada Avrupa’da geniş banttan bahsetmek isteyenler ağızlarını 30 megabitten açtıklarını da hatırlatayım

Ülkemizde son rakamlara göre 6,8 milyon ADSL müşterisi var. Birçok müşteri, daha hızlı internet istiyor. İzlediğimiz videolar HD, kullandığımız yazılımların dosya boyutları ve güncellemeleri eskisinden daha fazla.

En basit anlamla ifade ettiğim bu ihtiyaçlar bile bakır kabloların yetersiz kaldığı seçeneklerden daha fazlasını istiyor.

Kısacası, tüketiciler fiber internet istiyorlar. Data kullanımında görülen artış da bunun en iyi göstergesi. 2005‘te bir kişi ayda ortalama 2,1 GB veri trafiği oluştururken bu sayı 2011‘de 21,4 GB‘a ulaşmış durumda.

Sonraki Sayfa: Türkiye’de son durum nedir?

Türk Telekom, ne kadar döşedi?

Gelelim Türk Telekom’un yaptığı fiber internet çalışmalarına. Kurumda Operasyon Başkanı olarak görev sürdüren Memet Atalay‘ın paylaştığı veriler gerçekten de çok ilginç.

Şu ana kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Atalay, Türkiye’de 150.600 kilometre fiber kablo döşendiğini, yurt dışında satın alınan fiber internet şirketi Pantel ile beraber dünyada da 177.600 kilometre fiber ağa sahip olduklarını belirtiyor.


Bu fotoğrafı geçtiğimiz günlerde 4.Levent’te çekmiştim

Belki görmüşsünüzdür. Birileri evinizin veya işyerinizin önünde turuncu kabloları toprak altına gömüyorsa, bilin ki, orada fiber internet çalışması vardır.

Bu çalışmaların 2011’deki sonucuna gelecek olursak, geride bıraktığımız yılda ülkemizde toplam 17.600 kilometre fiber internet ağı örüldü.

Bu rakamlar kafanızı karıştırabilir veya düşündüğünüz zaman size bir şey ifade etmeyebilir. O nedenle kıyaslamanız için harika bir örnek vereyim.

Türkiye’deki otobanlar, şehir içi yollar ve sokaklar da dâhil tüm yol uzunluğu 200 bin kilometre. Türk Telekom‘un döşediği fiber kablo uzunluğu ise 150.600 kilometre.

Son kullanıcıya fiber internet hizmetini sunan ilk firma Türk Telekom değil, Turkcell Superonline olmuştu. Rekabeti de işin içine kattığımızda ilginç bir tablo ortaya çıkıyor; Türkiye‘deki fiber ağların %80’i Türk Telekom’a ait.

Kimler bu imkandan faydalanabiliyor?

Peki, bu kadar uzun bir fiber ağa sahipken, bu hizmetten ne kadar kişi faydalanabiliyor? Bunun da yanıtını hemen vereyim.

Türk Telekom fiber internet seçeneği, dün sabah alınan bilgilere göre 730.000 haneye ulaşmış durumda. Hane derken, bu sayıya iş yerlerini ve resmi kurumları da eklendiğini belirtelim.


Soldan sağa; Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt, Türk Telekom Operasyon Başkanı Memet Atalay.

Peki, 730.000 hane bu seçenekten faydalanıyor mu? Maalesef hayır. %25′i bu seçeneği değerlendiriyor. Tabi yapılan bu duyurudan sonra tüketicilerin de ADSL‘den sonra fiber internete geçmesiyle kısa sürede bu penetrasyon artacak gibi görünüyor.

Türkiye’ son verilere göre 18 milyon hane var. Firma, yıl sonuna kadar 3 milyon fiber internet abonesi planlıyor.

Bu artışa hizmet edeceklerden biri de benim mesela 🙂 Hem ofisimizde, hem de evimde bir an önce fibere geçmek istiyorum.

Sonraki Sayfa: ADSL kullanıcıları ne olacak?

Taahhütlü ADSL aboneleri rahat olsunlar

Geçiş yapmak demişken, siz de benim gibi geniş bant internet konusunda sınır tanımak istemiyorsanız, kendi durumunuzun ne olacağını merak edebilirsiniz. Bu konuda en iyi cevabı internet servis sağlayıcınız verecek.

Hatta Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem DemircanEvinize kadar fiber hat çekilmiş ise daha sizin haberiniz olmadan onlar sizi arayacak” diyor.

Fiber internet yatırımları konusunda 2011 rakamlarını verdim. 2012 için de bazı bilgiler paylaşayım.

Türk Telekom Operasyon Başkanı Mehmet Atalay (Ünvanı neredeyse CEO kadar etkileyici 🙂 değil mi?) 2012’de yapılan çalışmaların 3 kat hızlanacağını belirtiyor.

Bana göre toplantıda paylaşılan en ilginç veri ise ülkemizde Türk Telekom tarafından saatte 9 kilometre fiber internet döşendiği.

Her saat 520 hane, fiber internet teknolojisine kavuşuyor. 2012’de şirketin hedefi saatte 1.500 haneye bu teknolojiyi ulaştırmak.

Ualştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım‘ın 2023 Türkiye’sinde herkese 100 Megabit internet vizyonunu değerlendiren Türk Telekom, 2015‘te bu hedefe ulaşacaklarını belirtiyorlar.

Firma tarafından sunulacak olan fiber internet seçenekleri de tıpkı ADSL’de olduğu gibi farklı hızlarda olacak. 24 Megabit başlangıç hızına ek olarak 35 Megabit, 50 Megabit ve 100 Megabit hızları tercih edebileceğiz.

Diyelim ki şu anda ADSL abonesisiniz. Bir kampanya sundular size ve 24 ay abone olacağınızı taahhüt ettiniz. Aboneliğinizin de 3. ayındasınız. Yeni aboneler fibere geçerken kalan 21 ayın bitmesini beklemeyeceğinizi belirteyim.

Türk Telekom, bu hizmeti TTNET gibi internet servis sağlayıcıları üzerinden sunacağı için mevcut ADSL paketini bırakarak fibere geçişi ücretsiz yapabiliyorsunuz.

Mesela ben, 8 Megabit‘e kadar ADSL hizmetinden faydalanan birisi olarak herhangi bir ücret ödemeden 24 Megabit fiber internete geçebileceğim.

Adil kullanım ve kota yine var!

ADSL’de olduğu gibi fiber internette de kota ve adil kullanım meselesi devam edecek. Upload hızımız ise ADSL‘de 1 Megabit iken fiber internette 2 Megabit olacak.

24, 35, 50 ve 100 Megabit fiber internet fiyatları konusunda Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan‘ı sıkıştırdım ama net yanıt alamadım.

Bunun sebebi ise internet servis sağlayıcılarının bu teknolojiyi kendi kampanyaları ve reklamları ile heyecanlı bir şekilde duyurmak istemesinden dolayı, onlara ait olan bu bilgileri erkenden vermek istememeleri.

Yapacak bir şey yok 🙂 Biz de internet servis ağlayıcımızın sunacağı fibere geçiş seçeneğini bekliyor olacağız.

Sonraki Sayfa: Yurtdışı çıkış hızı yeterli olacak mı?

Yurt dışı çıkış hızı yeterli mi?

Bu arada “Hızlar yükseliyor ama gündelik hayattaki kullanımda da ışık hızında internetimiz olacak mı?” diye sorabilirsiniz. Bu sorunun yanıtı, biraz da yurt dışı internet çıkış hızıyla ilgili.

Kullanıcılar, fiber internet kullanırken YouTube‘da HD video izlerken beklemek istemiyorlar.

Firmanın verdiği bilgilere göre şu anda yurtdışı çıkış hızımız 1.200 Gb/s olarak belirlenmiş. Bu kapasitenin ne kadarını kullanıyoruz derseniz, ortaya ilginç bir tablo çıkıyor. En yoğun dönemlerde bile sadece 400 Gb/s kullanıyormuşuz. Bu rakama şaşırdım. Demek ki, yavaşlığın sebebi, bu ağa dahil olan diğer bölgelerden kaynaklanıyor.

Sabit telefon ölüyor mu?

Firmaya ilginç bir soru daha ilettim. Türk Telekom’un en önemli gelirleri sabit telefondan. Oysa fiber internet için sabit telefona gerek kalmıyor. “Acaba bu yenilik, firmanın sabit telefondan elde ettiği geliri baltalar mı?” diye iletmiştim.

Sabit telefon yerine fiber kullanmaları da bizim için bir başka sabit gelir” diyecek kadar cesur bir çıkış yapan firmanın, sabit telefon için de ilerleyen zamanlarda önemli kampanyalarının olacağını öğrendim.

Sonuç olarak fiber internet çok önemli. Turkcell Superonline‘dan sonra ülkedeki fiber ağının çoğunluğuna sahip olan Türk Telekom‘un da bu hizmeti tüketicilere sunması bir devrim niteliği taşıyor.

Güvenli, hızlı, çevreci ve dayanıklı olan fiber internetle herkesin tanışması gerekiyor.

:: Fiber internet konusunda merak ettikleriniz var mı? Tıklayın, SDN Forum’da tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

91 yorum - “Fiber İnternet ve Cevap Bekleyen Sorular”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  o turuncu kablodan bizim bura da da var ancak bir hayrını göremedim daha ne hikmetse altı iyi yedi mbps yi görmüyor hatta 7.50 mbps yi görmüyor sık sık kesilmeler yaşanıyor işin açığı

 2. re13el dedi ki:

  Sınav Sorusu Boşluk Doldurma Kısmı
  1-İnternet kullanımında Adil kullanım hakkı denen uygulamayı bulan çok zeki arkadaşın ……………………….
  gerisini siz doldurunuz.

 3. zıppırık dedi ki:

  evet herşey adil. :S 2 gündür kafayı yiyiorum. Psikolojim bozuldu. bunalıma girdim. depresyondayım. çok gıcık bir şey.

 4. artiss10 dedi ki:

  Adil Kullanım Kotası ne ya la ? 20 Mbit net alacağım 25 gb kota verecek Sonra 512 k ‘ya talim..Türkiye burası ) herşeyi ADİL

 5. zıppırık dedi ki:

  3.5 4 senedir fiber kullanıyorum (SuperOnline). 7 Mart ta ilkkez adil kullanım kotasından nasibimi aldım.
  Normalde yansıtılmıyordu, BTK nın baskılarından dolayı artık yansıtılıyor diye düşünüyorum. Sağol BTK…………………………………
  20mBit ten 1mBit e düştü hızım. 2 gün oldu kafayı yemek üzereyim. :S

  7 marta kadar 43GB Download, 56GB Upload ım mevcutmuş. 1 haftada Upload ım imkansız, yapamam okadar. Belgeleri talep ettim. İnceleyeceğ***** />
  Adil kullanımda 100GB DOwnload, 50GB upload Kotası varmış. Upload ıma karışma bari….

 6. burns206 dedi ki:

  ya oyle milyon dolara 40 kisiyle yapiyolarsa ne gerek var fibere . topla apartmandan imza cek davana cift yonlu bi uydu anteni yukarda udu yoksa gonder uyduyu kendi uydunla istedigin ulkenin internet paketini kullan
  bu mu yani
  parasi olana yapiyolarsa gecicekler onu parasi ve 3 krusluk akli olanin zaten kimseye ihtiyaci kalmiyo.
  bende 40 tane fiber alicak para olsa fiber kullanmam zaten.
  acik hat ustunden japonyanin 2 yillik sozlesmeli internetine uye olur iki uydu hatti kiralar son tavana bi uydu anteni japonyadan sansursuz filtresiz boceksiz internet kullanirim

 7. eSa dedi ki:

  Bir şeyi ne kadar çok yasaklarsan o kadar cazip hale gelir zaten. kimin ne için kısıtlıyorlar zaten anlamıyorum. tek hat üzerinden ticaret yapanları mı. yoksa konu komşu bir araya gelip kullanamasınlar diye mi. ucuz sat o zaman. taş atıp kolun mu yoruluyor. ucuzlat da çok kişiye ulaş. daha fazla ***** />

  125 gb. sanki idareli kullansınlar da çabuk bitmesin der gibi.

 8. eSa dedi ki:

  @totleben şuanda 3 ad 8 mbit limitsiz hattım var kullanıyorum. evet onlarda herhangi bir adil kullanım kotası yok. hele bir tanesinde aylık 780gb download var. zaten sıkıntı da bu hatta. diğerleri limitte 110 gb . civarı. ancak hızlar yetersiz kalıyor artık. o yüzden fiberin peşindeyim.

 9. totleben dedi ki:
 10. eSa dedi ki:

  Dün telekoma görüşmeye gittim bu adil kullanım kotası hakkında. gayet hoş ve samimi bir görüşme oldu. herkesin şikayet ettiği gibi aslında telekom da bu adil kullanımın kaldırılmasından yana. çünkü durum bizlerin zannettiği gibi telekomdan kaynaklı değilmiş. telekom fiber internet için BTK dan onay alırken, BTK bu şartı koymuş. o yüzden kurumsal olduğumuz halde özel bir durum veya bağlantı şekli elde edemedik. bu konuda onların da eli kolu bağlı maalesef. hatta 100 mbit bile olsa upload konusunda bir arttırım yapamıyorlar maalesef. bunun için de ghdsl tavsiye ediyorlar ki bunun da 2048/2048 kbps olanı 350TL civarı***** />

  bu adil kullanım kotası kalkana kadar, işyerinde kullanıcı bazında kota koymaktan başka yapacak bir durum kalmıyor maalesef.

 11. Troy dedi ki:

  4. Levent’in göbeğinde maalesef fiber yok. O nedenle SDN ofisinde mecburen çift ADSL kullanmak zorunda kalıyoruz.

 12. iskenderun limanı özelleştirildikten sonra limak hangi firimayla anlaştı bilmiyorum ama limanın internet hızı 1 gbit olucağı ve oluşturulan sistem 8 gbit internet hızını destekliyeceği bilgi işlem servisine harcanan bütceninde 2500000$ olduğu söyleniliyor

 13. Quluslu dedi ki:

  Fiber internetin en yaygın ağı şuanda UYDUNET’te olsa gerek…

 14. Premium1234 dedi ki:
 15. Quluslu dedi ki:

  Evet superonline siteler haricinde vermiyor. Belki fiber hakkında bilmediklerinz vardır ama 1gbs bil çok az aslında.

 16. Blacksnow34 dedi ki:

  Arkadaşlar TTnetin bu tarifeleri sunmasında bizimde suçumuz var. Eleştirmiyoruz ,araştırmıyoruz, okumuyoruz,haykırmıyoruz bunların sonucunda da ***** elimizde çok büyük bir güç var milyonlarca abone olarak sosyal medya sitelerinde organize olsak derdimizi her yere duyursak karar alsak yüzbinlerce kullanıcı aynı gün aynı saate TTnet aboneliğini iptal etse inanın ki Bu Ölü soyucu sirket geri adım atmak zorunda ***** ünlü bir söz vardır ”Halklar layık olduğu gibi yö***** Aynı tarifeleri gelişmiş bir Avrupa ülkesinde uygulamaya kalksa halk isyan eder. ‘ Umarım bu soygun bizim eğitim düzeyimizin artığı zaman; bazı haklarımızın olduğunu bildiğimiz zaman sona erer.

 17. Karargaht dedi ki:

  Superonline her yere veremiyor şuanda sadece siteler ve belli yerler. TTNET her eve fibernet verme peşinde, fiyatıda ona güvenerek koyuyor zaten.

 18. dirent dedi ki:

  20 Mbit, 50GB AKK 59 TL’ idi Superonline’da yanlış hatırlamı***** />
  Piyasaya iddalı çıkış… 65 TL ile… İlginç bir mantık. Millet koşa koşa gider emin ol TTnet!

 19. eeeguray dedi ki:

  50gb adil kullanım kotası.pek bişey indiremicez

 20. Ja.McFly dedi ki:

  +28 tl de haraç var.

 21. rtsbora dedi ki:

  upload hızı da 20 mb’e kadar 1 mb, 20 mb üstü için 2 mb.

  hani adsl ile aynı paraya fiber verilecekti? 8 mb limitsiz adsl 55 lira iken, 20 mb limitsiz fiber 65 lira.

 22. mustang dedi ki:

  [QUOTE=bybilal;2127724]Bencede geçme saç baş yolduruyor en azından hızını biliyorsun ona göre netini kullanıyorsun ben 100 gb ı 1mb geçtiğim anda netim 1 mbite düştü bu çok katlanılamıyacak bi durum sayfalar bile zor açılıyor kaldıki download yapıp videolara bakacaksın resmen süründürüyorlar insanları. Ev telefonumuda taşıdım ayda 58 lira veriyorum 300 dkk her yöne iç***** telefonuda fiber üzerinden olduğu için bazen telefon çalınca net kesiliyor yada yavaşlıyor karşı tarafa ses kötü gidiyor sanki webcamdan görüşme yapıyorsun hissi veriyor ondanda çok memnun değilim. İşin özü şu ki daha yeni tamam alt yapısı tam oturmadı ama insanları bu şekilde kotalıya mecbur bırakmaları kabullenilicek birşey ***** tt nette çıkarır rekabet artar yoksa düzeleceği ***** />
  Karşı komşum normaltelefonunu kapattırdı Fiber internete geçince bir türlü telefon olayını çö***** />
  Bunun içinde evlerine normal telefonu tekrar bağlattı***** />
  Çünkü çıkmak isteseler taahüt vermişler onun için çıkamıyorlar.

 23. HRNKC dedi ki:

  Demek ki artık "Işık Hızında Geçirecekler"

 24. mustang dedi ki:
  Alıntı bybilal Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Ben superonline kullanıcısıyım ayda 50 tl sınırsız 20mbit olarak almıştım başlarda doya doya Download yapıyordum aylık 1TB olduğu bile oldu. Ne güzel 2.7 mb la çekiyorum sınırsız felan ama işin iç yüzü sonradan anlaşıldı resmen kandırıldık aldatıldık ADİL KULLANIM KOTASI die birşey çıkardılar sınırsız internet güye kotasız internet bide adilmiş ya rezilliğe bak sen 100 gb tan sonra hızım 1 mbite düşüyor çok adil gerçekten sınırsız yani internetim doya doya indirebilirim ama sürünerek. Eğer tahahüt olayı olmasa hemen kapatırdım ama adamlar 500 lira gibi bir ceza çıkardılar. Artık katlanacaz 2 yıl sonra hemen kapattıracam.Bilgilendirmeyi yaptılar bana sözleşmede yazıyormuş dendi bilmem 2.6. maddede baktım öyle bi ibarede yok mecbur kotalı nete devam edeceğiz artık bir süre. Şimdi 100 gb ı gecemiyorum geçersem daha kötü 1 mbit oluyorki hiç katlanılmıyor. Ev telefonumu bile superonline geçmirmiştim güvenerek tabi bize böyle olacağını söylememişlerdi bileydim hiç bulaşmazdım.Benim 20mbit netim olcak 100 gb la sınırlandırılcam ne kadar komik. Ferrariniz var ama siz 100 ü geçemiyorsunuz

  Bizim binadada mevcut Süperonline.
  Karşı dairedeki komşum aldı.
  Oda muzdarip bu kota olayından.
  Ben bir kere geçme teşebbüsünde bulundum.
  Ama tam 1 ay bana internet veremedi Süperonline.Bir sürü bahane sıraladı.
  Şimdide her gün kapımı aşındırıyorlar,yok hata olmuş ,şimdi 1 günde bağlarız diye.
  Sırf bu kota olayından dolayı Süperonline ageçmeyi düşünmüyorum.
  Ha Ttnet ten memnunumuyum.Değilim .Ama ne güldürüyor ne öldürüyor.
  5megabit alabiliyorum,ama en azından hızım düşmüyor.
  Bir derdim şu tel faturası.
  TTnetten gidersem bu telefon faturası yüzünden gidebilirim.
  Bakalım şimdilik rahatım iyi sayılır.
  Birde işin içinde Turkcell olunca bana çok itici geliyor Süperonline.

 25. bybilal dedi ki:

  Ben superonline kullanıcısıyım ayda 50 tl sınırsız 20mbit olarak almıştım başlarda doya doya Download yapıyordum aylık 1TB olduğu bile oldu. Ne güzel 2.7 mb la çekiyorum sınırsız felan ama işin iç yüzü sonradan anlaşıldı resmen kandırıldık aldatıldık ADİL KULLANIM KOTASI die birşey çıkardılar sınırsız internet güye kotasız internet bide adilmiş ya rezilliğe bak sen 100 gb tan sonra hızım 1 mbite düşüyor çok adil gerçekten sınırsız yani internetim doya doya indirebilirim ama sürünerek. Eğer tahahüt olayı olmasa hemen kapatırdım ama adamlar 500 lira gibi bir ceza çıkardılar. Artık katlanacaz 2 yıl sonra hemen kapattıracam.Bilgilendirmeyi yaptılar bana sözleşmede yazıyormuş dendi bilmem 2.6. maddede baktım öyle bi ibarede yok mecbur kotalı nete devam edeceğiz artık bir süre. Şimdi 100 gb ı gecemiyorum geçersem daha kötü 1 mbit oluyorki hiç katlanılmıyor. Ev telefonumu bile superonline geçmirmiştim güvenerek tabi bize böyle olacağını söylememişlerdi bileydim hiç bulaşmazdım.Benim 20mbit netim olcak 100 gb la sınırlandırılcam ne kadar komik. Ferrariniz var ama siz 100 ü geçemiyorsunuz

 26. Heyamula dedi ki:

  24 mbit download hızı değil 4 mbit upload hızı istiyoruz her şey download değil!
  +5 lira farkla 2 yerine 4 mbit upload hızı gibi bir seçeneğe hayır demem. 10 mbit download için yeterli…

 27. ozkanbey dedi ki:
  Alıntı re13el Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  en çokta düzgün bir fiber veremiyolar ona yanarım superonline şu altyapısını genişletse ttnet mecburen düzelmek zorunda kalır.

  İşte o yüzden superonline a geçtim. Fiber internet ağı en fazla olan internet sağlayıcısı superonline.

 28. Ja.McFly dedi ki:

  Bu forumda 24 mbiti tam kapasite ile uygun fiyata alacağına inanan varmıydı ki?

 29. re13el dedi ki:
  Alıntı ozkanbey Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Fiber internet almak için yine sabit hat ücreti ödemek dünyada bir ilk sanırım.

  en çokta düzgün bir fiber veremiyolar ona yanarım superonline şu altyapısını genişletse ttnet mecburen düzelmek zorunda kalır.

 30. ozkanbey dedi ki:

  Fiber internet almak için yine sabit hat ücreti ödemek dünyada bir ilk sanırım.

 31. acer dedi ki:

  Ttnet yine kazığını atmış. 24 mbit 20 ye düşmüş. Fiyat farkı tavan yapmış. Bakır kablo bile teorik olarak 100 mbit hız sağlıyor. Fiberde 100 mbit e kadar demek sadece sana yakışır ttnet.

 32. aslanx dedi ki:

  Arkadaşlar
  Fiber internette 20 Mpbs’te, indirme hızı 2 Mpbs olacak deniyordu ama, yine 1 Mpbs’de kalmış. Download yapacaklar için pek bir değişiklik yok yeni ***** color="Silver">

  — Mesaj Güncellendi —

  Arkadaşlar
  Fiber internette 20 Mpbs’te, indirme hızı 2 Mpbs olacak deniyordu ama, yine 1 Mpbs’de kalmış. Download yapacaklar için pek bir değişiklik yok yeni kampanyada.

 33. aslanx dedi ki:

  Arkadaşlar
  Fiber internette 20 Mpbs’te, indirme hızı 2 Mpbs olacak deniyordu ama, yine 1 Mpbs’de kalmış. Download yapacaklar için pek bir değişiklik yok yeni kampanyada.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  İŞTE KABLONET FARKI:
  Tüm Limitsiz internet tarifelerinde Adil Kullanım Hakkı olarak bilinen kota sınırlama uygulaması yoktur. Sınırsız tarifelerimizde istediğiniz kadar download (indirme) ve upload (yükleme) ***** hızınızı düşürme işlemi olmayacaktır.
  *****

 35. dirent dedi ki:

  Di mi? Bari kıvırırken, 20 Mbit’e kadar diyeceğine, 24 Mbit’e kadar deseydin.

 36. antiateist dedi ki:

  herkse 24 megabit internet diye röportaj ver,sonra 20 mbps ye kadar deyip,daha 20 mb verebilmek için altyapına güvenme. buna dakika bir,gol bir derler.

 37. muratteas dedi ki:

  Çakma fiber.

 38. re13el dedi ki:
  Alıntı hurik Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Gerçek Limitsiz ADSL desen 110+15 lira. Ne kotadan etkileniyor nede hız kesilmesinden. Alan babayiğit arkadaşlar varmı var. Alınasımı evet alınası. Niye dersen çünkü elinde başka seçenek yok.Çünkü HD,BD,3D,4D almış başını gidiyor. Artık Annem bile oğlum geçen açtığın yerdeki dizinin görüntüleri daha iyiydi, oradan açsan ,burası biraz bulanık gibi….
  ttnet yazmış diyorki ; bak güzel keklik diyarından taze gelmiş, kekik kokusu üzerinde hazır ve birazda zorunlu müşteri, Sen ki Bulgaristan’dan alamayacağına göre bu hizmeti sana
  bu hızlarda ve kotaları dayıyorum, zorunamı gitti.

  TTNET FİBERNET4; FİBERNET6 ve FİBERNET12 Paketleri için 25 GB — 45TL
  TTNET FİBERNET LİMİTSİZ (20 Mbps’ye kadar) Paketi için 50 GB — 65 TL
  TTNET FİBERNET LİMİTSİZ (50 Mbps’ye kadar) Paketi için 125 GB –95 TL
  TTNET FİBERNET LİMİTSİZ (100 Mbps’ye kadar) Paketi için 125 GB –115 TL

  Allah Allah ya arkadaş doğrumu yoksa sen bizle dalgamı geçiyorsun. Superman gücü ,kuvveti ver sonrada yatağa bağla yatalak muamelesi yap. Haaa sen babamı düşünerek hareket ediyorsan doğru ozaman kusura bakma. Çünkü babam girdiğinde sadece gazetelere gözatar. 1 yada 2 haber videosu tamamdır. Onun için internet kullanımı da pc kullanımıda bu kadardır. Haa unutmadan birde fal bakar ,iskambil kağıtlarından oyunları sever. Babam gibi insanlar için verilen kotalarda ,hızlarda mükemmeldir. internet sitelerini hızlı yüklesin , zaten başkaca da bir aktivasyonlara dalmayacağı için kotada yeterli. Daha ne istiyorsun .Boşal da semerini ye.

  Buraya yazan arkadaşlar neyin haberini zevke gelmiş coşkuyla kutluyor anlamadım. Avrupayı bırakalım arkadaşlar Bulgaristan bile pantolonunu indirmiş de bize şeyiyle gülüyor.yok kablo şuraya kadar döşenmiş , yok apartumana da döşenmesi gerekiyormuş. Ulen döşeyen ,döşeyeceğini ,döşemiş zati dert yok yani.

  Verdiğin fiyat listesinde gözüme fiyatları değilde şöyle sabit bi hız göremedim hep 20ye kadar 50ye kadar 100e kadar yazıyo eğer böyle bişey yapıcaklarsa FİBER in anlamı nerde kaldı?
  Hat desteklemiyo derler belkide fiberde bile ……….
  Herkesin evine superonline ulaşmasını diliyorum hem TTNET ten ucuz hemde ona kadar buna kadar demiyor da tam hız veriyor.

" Fiber İnternet ve Cevap Bekleyen Sorular konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fiber İnternet ve Cevap Bekleyen Sorular ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fiber İnternet ve Cevap Bekleyen Sorular ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "