Okunma

Fiber İnternetli Ev Sayısı Artıyor


16 Şubat 2012 Perşembe 11:15
Fiber İnternetli Ev Sayısı Artıyor

Yüksek hızda internet erişimini sağlayan fiber teknolojisi Türkiye’de gelişmeye devam ediyor. 2008 yılında Turkcell Superonline’ın yatırımlarıyla ülkemizde başlayan fiber internet, bugün 1 milyon’un üzerinde hanede kullanılıyor. Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenen fiber konferasında konuşan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, gelecek ile ilgili önemli bilgiler verdi.


Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan

2008 yılından beri 1.2 milyar TL gibi büyük bir yatırım yaptıklarını ve bu sürede 75 ilde 1 milyon haneyi fiber internetle tanıştırdığını belirten Murat Erkan, 2012 yılında bu rakamları yüzde 30 arttırmak istediklerini belirtti. Bu yılın sonunda 1 milyon 300 bin haneye ulaşması beklenen fiber internetin en dikkat çeken noktası ise sahip olduğu hızı.

Sahip oldukları altyapının saniyede 17 Mb hız ortalamsında olduğunu ve bu rakamla Avrupa Birliği ile G8 ülkelerini geride bıraktıklarını belirten Murat Erkan, bu rakamı daha da arttırmak istediklerini belirtti. Avrupa Birliği ülkelerinin saniyede 13,43 Mb, G8 ülkelerinin ise saniyede 11,79 Mb hıza sahip olduklarını belirtelim. Geçtiğimiz yıl başlatılan 1000 Mb hız da dünyada sadece 5 ülke tarafından sunuluyor. 

Bu yıl içerisinde fiber ağının genişleyeceğini söyleyen Murat Erkan, belediyelerle de iş birliği içinde olduklarını, ilerleyen dönemde daha fazla bölgeye fiber interneti ulaştıracaklarını da sözlerine ekledi. 

:: Fiber internet kullanıyor musunuz?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

41 yorum - “Fiber İnternetli Ev Sayısı Artıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  YAHU ne fiberi ne vdsl i bi cacik olmaz bunlardan sehir merkezinde oturuyorum bi yanim valilik bi yanim belediye ariyorum adamlari fiber baglatabilirmiyim diye o bolgeye kuramiyoruz diyo sehir disina mi tasinacaz!!!! is yerinde hakeza oyle şirket binasinin alt katina geliyormus üst katina yetismiyormus :D:D tam bi komedi adamlar !!

 2. mmtself dedi ki:

  hızlı tren çalışmaları ile aynı anda yürütülecek bi proje vardı. ankaradan konyaya direk fiber hat döşenecekti. e-devlet konyada depolanacaktı. bişey döndü yine mani olundu.
  buarada bu fiber kullananların ev adreslerini yayınlasalarda çay içmeye gitsek.
  sözde işyerimde de fiber var. sadece adı var. 6mbit indirme anca hız vardır. ttnet den ölçüyorum indirme 68mbit gösteriyor. hızı hissedemedikten sonra istersen ibre sona dayansın ne manası var

 3. rohirrim dedi ki:

  adamlar megafibere geçiyor biz hala ev sayısı artıyor diye seviniyoruz… türkiyeye fiber tam olara geldiğinde o zamanın yine dial-up’ını kullanıyor olacağız… türkiyenin teknolojik moronluğu başka bir şey değil… bir ülkede teknoloi ile kara yollarına aynı bakan bakıyorsa olacağı da bu olur zaten… 50 yaşındaki adamlar ne anlar teknolojiden trendden…

 4. lord87 dedi ki:
  Alıntı rtsbora Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  internet ülkemiz yeni mi geldi sanki? cep telefonu gibi 90lı yıllarda geldi. adsl geleli de 10 sene oluyor. artık telekom tekeli de yok. bir sürü şirket var. gsm sektöründekine benzer rekabet internette de var.

  ayrıca sen gsm şirketleri aralarındaki rekabetten ötürü fiyat kırıyorlarmış gibi yazmışsın. yok öyle birşey. BTK kaç kere müdehale etti bugüne akdar. sabit hat ücretinden tut, max paket ücretine, her türlü ücrete müdehale etti. kullanıcılar lehine düzenlemeler yaptı. bu sayede fiyatlar bu noktaya indi.

  yoksa gsm şirketlerinin insafına kalsak halimiz nice olurdu kim bilir…

  ancak dediğim gibi, BTK aynnı müdehaleleri internet servis sağlayıcıara yapmıyor. mesele "-e kadar" meselesi değil. çok daha geniş mesele.

  Nasıl intenret servis sağlayıcılarının yaygınlığıyla gsm şirketlerinin yaygınlığı aynı anlayamadım. Gsm şirketleri Türkiye’nin her yerinde var, internette durum öyle mi? Türkiye’nin orta yerindeki Konya’ya daha geçen ay ikinci internet servis sağlayıcısı geldi. Nasıl aynı olsunlar, Türkiye’nin kaç tane ilinde fiber var sanıyorsun en fazla 10-12 il de fiber var gerisi ttnete mahkum durumda.

  Rekabet olmazsa kimse fiyat indirmez, ben 13 yıl Mersin’de oturdum, 2010 yılına kadar ordaki internet felç durumdaydı ama süperonline fiber döşemeye başladığı anda ttnet de fiber döşemeye başladı. 2010 yılında Konya’nın nüfusu 1 milyondu ama pekde hatırlayan yoktu şimdi metronet geldi ve hemen ardından ttnet fiber döşemeye başladı neden 2010 yılında başlamadı da şimdi başladı? Bence bir yerleri tutuştu, metronet geldikten sonra bizim apartmanda 5 kişi ttneti iptal ettirip metronete geçti ve Türkiye standartlarına göre (bu durum ttnet oluyor) daha ucuz internete kavuştu hemde simetrik.

  Onların fiyatlarına BTK birşey demiyor, daha doğrusu diyemiyor çünkü BTK nın böyle bir yetkisi yok, BTK anlaşmada olmayan birşey olursa ceza verebilir. Fiyatlara müdahalede bulunamaz. Bunun için gsm şirketlerine kesilen cezadan dolayı telefonların ucuzladığı yok, kanunsuz iş olursa elbette ceza kesilir, ama tutup da tarifede indirim yapmazlar.

  Biraz geç cevap verdim, kusura bakma

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kopsun gitsinler ya çok yalan konuşuyorlar bu haber değil resmen reklam, hangi mahaleye fiber çekmişler? ben kaç senedir istanbul küçükçekmece sefaköy bölgesine fiber internet bekliyorum ama sadece sitelere çekiyorlar web sayfalarından baktıklarımda sadece siteler toplu konutlar vs.
  İnanmayın arkadaşlar reklam bu resmen.

 6. lord87 dedi ki:
  Alıntı rtsbora Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  maalesef kablo tv zorunlu hala.

  gsm ile karşılaştırmamın nedeni şu; gerek GSM gerekse sabit hat hizmetlerini denetleme ve düzenlemeden sorumu kurul BTK. yani devlet kurumu. BTK gsm şirketlerinin rekabteçi fiyat politikaları uygulaması için bugüne kadar herşeyi yaptı. şirketlere göz açtırmadı. vatandaşlardan gelen şikayetleri dikkate aldı. gerektiği yerde hiçbir şirketin gözünün yaşına bakmadan bastı cezayı.

  ancak aynı BTK sabit internet konusunda yıllardır gelen şikayetlere kulak tıkıyor. kullanıcılar lehine hiçbir düzenleme yapmıyor. dümeni Türk Telekoma emanet etmiş, kendi köşeye çekilmiş. TT de kafasına göre fiyat belirliyor. diğer şirketler de ona göre fiyatlarını oluşturuyor.

  BTK isteseydi, yetkilerini kullansaydı GSM sektöründeki rekabetçi fiyatlar sabit piysada da olabilirdi.

  bunu anlatmaya çalışıyorum.

  cep telefonu ilk çıktığında da durum şimdiki gibiydi, 90 ların sonlarında çok acil olmadıkça cep telefonundan herhangi bir yer aranmazdı fiyatların yüksekliği sebebiyle, sonrasında şirketler çoğaldı, rekabet arttı, şikayetler arttı ve btk da şikayetleri işleme koydu. İnternet servis sağlayıcılarıda arttığında ve bütün Türkiye’ye intenret vermeye başladığında fiyatlarda düşer kalitede artar.

  Btk şikayetler için şirketlere yaptırım uygulayabilir ama fiyatlara kesinlikle karışamaz. bu durum gsm de de aynı internetde de aynı internet servis sağlayıcıları şikayetleri engellemek için "-e kadar" sözcüğünü çıkardı zaten sen 8 mbit internet adı altında 1 mbit anca alıyorsun ama şikayet etsen bile sözleşmede "-e kadar" sözcüğü nedeniyle ceza verilemiyor. Geçtiğimiz günlerde hız testlerimi paylaşmıştım 0.50 mbit çıkmıştı mesela ben onu gitsem btk ya şikayet etsem sözleşmedeki hattının kaldırabileceği kadar hız verilir maddesi nedeniyle hiç bir ceza almaz ttnet.

  Şirketler işleri kitabına iyi uydurmuş bizi sömürüyor, ama ben şuna inanıyorum gsm de olduğu gibi şirketler arttığında bu devran değişecek.

 7. rtsbora dedi ki:
  Alıntı lord87 Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  bildiğim kadarıyla kablonet o 9 tl lik kısmı, internetin yanında kablotv de alırsan ekliyor, kablo tv almazsan yalnızca internet fiyatını ödersin, hatta geçtiğimiz yıllarda internetin yanında kablo tv alırsan 7 tl yenirine internet parasının üstüne sadece 1 tl ekleniyordu.

  Devlet gsm şirketlerine nasıl bir müdahale etti de fiyatlar düştü? bu konuda bir bilgim yok, sadece devlet numara taşımaya onay verdi ve gsm şirketleride müşteriler kaçmasın diye fiyatları düşürmek zorunda kaldı. Söylediğin müdahale buysa bunu nasıl internet servis sağlayıcılarına uygulayacak, veya benzer bir şekilde nasıl yaptırım uygulayacak da fiyatlar düşecek, devlet sadece vergi oranlarını düşürür bununda direk müşerilere yansıyacağını kimse garanti edemez, devlet vergiyi indirir ama servis sağlayıcıları indirim yapmazsa devlete gidecek para servis sağlayıcılarına kalır.

  Ayrıca gsm şirketleriyle interneti karşılaştırmak biraz yanlış olur, sonuçta Türkiye’nin her yerinde 3 gsm şirketinide kullanabiliriz ama internette durum aynı değil, Türkiye’nin p inde sadece ttnet var, geri kalan şanslıların coğu zaten ttnet kullanmayıp ucuz ve hızlı intenret kullanabilir yani ülkenin p i ttnet’in tekeline muhtaç. Bu durumlar varken sadece devlet internetin yaygınlaşmasını istemiyor demek bence yanlış.

  UyduNET hizmeti Kablo TV hizmeti ile birlikte verilmektedir..

  maalesef kablo tv zorunlu hala.

  gsm ile karşılaştırmamın nedeni şu; gerek GSM gerekse sabit hat hizmetlerini denetleme ve düzenlemeden sorumu kurul BTK. yani devlet kurumu. BTK gsm şirketlerinin rekabteçi fiyat politikaları uygulaması için bugüne kadar herşeyi yaptı. şirketlere göz açtırmadı. vatandaşlardan gelen şikayetleri dikkate aldı. gerektiği yerde hiçbir şirketin gözünün yaşına bakmadan bastı cezayı.

  ancak aynı BTK sabit internet konusunda yıllardır gelen şikayetlere kulak tıkıyor. kullanıcılar lehine hiçbir düzenleme yapmıyor. dümeni Türk Telekoma emanet etmiş, kendi köşeye çekilmiş. TT de kafasına göre fiyat belirliyor. diğer şirketler de ona göre fiyatlarını oluşturuyor.

  BTK isteseydi, yetkilerini kullansaydı GSM sektöründeki rekabetçi fiyatlar sabit piysada da olabilirdi.

  bunu anlatmaya çalışıyorum.

 8. BEFEGA dedi ki:

  TürkTelekom cayır cayır fiber döşüyor. 1923’den beri bakır kablodan başka bir şey geçmeyen Ankara’nın göbeğine sağolsun Türk Telekom fiber döşüyor. İnşAllah yakında tamamlarlar da uygun fiyat, güzel hizmete kavuşuruz.

 9. dirent dedi ki:

  Ha taahhütlü davası.

 10. metehan760 dedi ki:
  Alıntı dirent Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  @metehan760
  Ben de Superonline Fiber kullanıyorum. 20 Mbit hız, 25 GB Adil kullanım kotasına 55 TL veriyorum.

  Siz hangi tarifedesiniz, söyleyin ben de ona geçeyim.

  @dirent
  Sanırım ismi "daha fazla internet" ti şu anda siteye baktım 55 tl yazıyor. Ben abone olduğumda 20 mbit (100 gb adil kullanım kotalı) 49 tl ye 24 ay taahhütlü kampanya vardı. İlk 3 ay 9,99 tl ödedim. Ayda 1 lirada aktivasyon ücreti. Yani şu anda toplam aylık 50 tl ödüyorum.

 11. lord87 dedi ki:

  3 mb kotasız 49, 5 mb kotasız 69 ***** ucuz olan sadece 29 liralık 1 mb ***** />

  uydunetin 3 mb verdiği fiyata ttnet 8 mb, superonline da 20 mb veriyor. neden? çünkü uydunet kullananlar genelde oturduğu bölgede fiber altyapı olmayanlar ve adsl hizmetini sağlıklı alamayanlar. yani uydunete eli mahkum olanlar. devlet de fırsatı kaçırmıyor. ocağına düşmüş vatandaşı kucağına ***** />

  devlet kurumu bile bunu yaparsa, özel ektör neler yapmaz zaten…

  ayrıca devlet mobil alanda da vergi topluyor. gsm sektörüne bir bak. yakın geçmişe kadar telefonda konuşmak ateş pahasıydı. şimdi neredeyse konuşalım diye üste para verecekler. bunu sağlayan da BTK. aynı btk neden internet söz konusu olunca üzerine düşeni yapmıyor? neden vatandaş lehine düzenlemelere gitmiyor?

  çünkü devlet internet gelişip, ucuzlaşıp yaygınlaşsın istemiyor. bu kadar *****

  Şimdi ttnetin 49 tl olan bi tarifesi yok onların hepsine 15 tl sabit ücret eklemek gerekir, uydunetin kampanyaları diğerlerinden çok daha uygun kampanyalı alırsan 3 mb internet 13 ay boyunca 33 ***** />

  Ayrıca diğer servis sağlayıcılarının oldukları bölgelerde uydunet varsa ve 1 mb internet 29 tl ile veriyorsa yine senin söylediklerinin zıttı bir durum ortaya çıkıyor, sonuçta ordaki adam dünyadaki bütün bilgilere ulaşabilmiş oluyor, bütün haber sitelerini okayabilmiş oluyor yani devlet herhangi bir kısıtlama istese uyduneti yaygınlaştırmayı ***** />

  Özel sektörde serbest fiyat vardır, yani devlet senin koyduğun fiyata karışamaz ttnet 8 mb interneti 20 tl yaptıda devlet mi engelledi, tabiki düşürülmesine birşey demez ama yüksek kalmasıda devletin işine gelir, sonuçta 20 tl olsa ordan da %18 vergi alacak 70 tl de olsa ordanda %18 alacağı için yüksek fiyat işine ***** />

  Devlet internetin yaygınlaşmasını engelleyecek olsa yeni servis sağlayıcılarına izin vermezdi, mesela metronet oldukça hızlı birşekilde fiber döşüyor ve aktifleştiği bölgelerde fiyatları simetrik internet için çok uygun 1 mb simetrik interneti 19 tl ye veriyor, yani devlet istese bunlara birşeyler bahane ederek fiber döşeme izni ***** />

  Sonuçta devletin internetin yaygınlaşmasını engellediği düşüncene hala katılmıyorum.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  tabi tüketici haklarına şikayetler daha hızlı artıyor eski kullancılara limitsiz diyerek limitleştirme

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Çok uzun zamandır Superonline ürünlerini kullanmış birisi olarak oturduğumuz siteye fiber gelince direk kullanmaya başladım. Kesinlikle verilen parayı hak eden bir hizmet sunuyor. Hız olarak başarılı. Biraz daha yaygınlaşırsa süper olacak 🙂

 14. SDN Okuru dedi ki:

  bu fiber işinde önce omurga için fiber kablolar cekilmesi lazım iller arasına sonrada illerden ilçelere daha sonrada ilcedeki mahallelere oradanda mahalledeki saha dolaplarına oraya kadar eeger cekildiyse daha sonrada her apartman girişine kadarda fiber cekilip dairelere dagıtılması gerekiyor bunu şu aşamada ne türkcell yapa bilir nede türktelekom 2side yatar cünkü bu iş cok büyük bir yatırım gerci türkcell istesede istemesede cep telefonu veriçilerine kadar bu kablolamayı yapmak zorunda cünki mobil internet çok cabuk ve hızlı yayılıyor tüketilen datalarda sürekli katlamalı artıyor bu da tabi fiber omurgada taşınır başka bir yerde taşınmaz

 15. rtsbora dedi ki:

  3 mb kotasız 49, 5 mb kotasız 69 ***** ucuz olan sadece 29 liralık 1 mb ***** />

  uydunetin 3 mb verdiği fiyata ttnet 8 mb, superonline da 20 mb veriyor. neden? çünkü uydunet kullananlar genelde oturduğu bölgede fiber altyapı olmayanlar ve adsl hizmetini sağlıklı alamayanlar. yani uydunete eli mahkum olanlar. devlet de fırsatı kaçırmıyor. ocağına düşmüş vatandaşı kucağına ***** />

  devlet kurumu bile bunu yaparsa, özel ektör neler yapmaz zaten…

  ayrıca devlet mobil alanda da vergi topluyor. gsm sektörüne bir bak. yakın geçmişe kadar telefonda konuşmak ateş pahasıydı. şimdi neredeyse konuşalım diye üste para verecekler. bunu sağlayan da BTK. aynı btk neden internet söz konusu olunca üzerine düşeni yapmıyor? neden vatandaş lehine düzenlemelere gitmiyor?

  çünkü devlet internet gelişip, ucuzlaşıp yaygınlaşsın istemiyor. bu kadar basit.

 16. cliff62 dedi ki:

  upload’dan hiç bahsedilmiyor bir ben önemsiyorum galiba 😛
  ***** beleş tutunmak için bu hale geldim napim.

 17. dirent dedi ki:
  Alıntı metehan760 Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Ben 1 yıldır kullanıyorum. Superonline’dan gayet memnunum. Aboneliğim 20 Mbit, test ediyorum daha hiç 30 Mbit in altında çıkmadı. 100 gb adil kullanım kotam var, ama hiç hızımın düştüğünü görmedim. Haftada veya 15 günde bir superonline dan gelip soruyorlar "herhangi bir şikayetiniz var mı?" diye. Tüm bunlara 50 TL ödüyorum.

  @metehan760
  Ben de Superonline Fiber kullanıyorum. 20 Mbit hız, 25 GB Adil kullanım kotasına 55 TL veriyorum.

  Siz hangi tarifedesiniz, söyleyin ben de ona geçeyim.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  şu aşamada en mantıklısı superonline gibi gözüküyor. ttnet gerçekten vadettiği hız sınırına ulşamıyor. zorla aldığı 20 TL de cabası. superonline’da 20 MB için 100 GB adil kullanım makul gibi.

 19. Nemre dedi ki:

  1 Milyon Ev Demek, TTnetin Her Gece Kabus Görmesi ***** Olursa Olsun Yine TUrkcell Yine Turkcell Diyorum.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  yalan, bulunduğum ilde fiberleri var ama kaç kere mail attım siteye uğramadılar bile.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  2 yılda kaç sefer başvuru yaptığımı ben hatırlamıyorum.
  İşlerine gelen yere veriyorlar gelmeyen yeri sallıyorlar.
  Bıraksınlar bu göz boyama ayaklarını.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  kota artıyor 🙂 parayı verirsen tabii :))
  aynı paraya daha yüksek basndwithler verseler yaa
  öbür türlü ne anlamı varki parayı verdin mi istediğin hızı alıyorsun zaten :d

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Çevirmeli bağlantıdan daha yeni kurtulmuşuz gelmişsiniz fiber teknolojisini söylüyorsunuz türkiyede kablo bulduğumuza dua ediyoruz 😀

 24. metehan760 dedi ki:

  Ben 1 yıldır kullanıyorum. Superonline’dan gayet memnunum. Aboneliğim 20 Mbit, test ediyorum daha hiç 30 Mbit in altında çıkmadı. 100 gb adil kullanım kotam var, ama hiç hızımın düştüğünü görmedim. Haftada veya 15 günde bir superonline dan gelip soruyorlar "herhangi bir şikayetiniz var mı?" diye. Tüm bunlara 50 TL ödüyorum.
  Ttnet te iken 16 mbit veriyorlardı, ama 12 mbit i geçmiyordu, kullanmadığım telefonla beraber 75 lira verip 25 gb adil kullanım hakkım vardı, müşteri hizmetlerinden bahsetmeyeyim ***** />

  Edit: İnternetin pahalı olmasının nedeni halkın bilgi almasını engellemek falan değil, halk bilgiyi almak isterse televizyondan da alır. Pahalı olmasının nedeni bizim yediğimiz kazığa razı olmamızdan ileri geliyor. Küçümsemek için söylemiyorum ama Kuzey ırak gibi bir yerde 750 dolara satılan telefon, bizde 1500 dolar ise daha söyleyecek başka bir söz bulamıyorum.

 25. neguvon dedi ki:

  Geçen gun leventte bir apartmanın önünde fiber kabloları gördüm bir gun benim yaşadığım semte uğrar mi şu fiber diye iç geçirdim . @rtsbora +100 şöylediklerine katiliyorum.

 26. MrKSK dedi ki:

  Adil kullanım kotasında kullanıcıyı düşünerek bir düzenleme yaparlarsa superonline kullanıcı patlaması yapar.

  ttnetteki ilgisiz tavırlar yüzünden günlerce sürekli netim kopuyordu.

  Küçük bir hesapla net + tivibu 70 tl gibi bişey geliyordu + Telefon hattı = 80 i geçen bir fatura

  Dün Fiber Bağlantıya geçtim hız muhteşem Pişman değilim

  http://forum.shiftdelete.net/ttnet-o…ultra-net.html

 27. TheJoker dedi ki:
 28. blauzahn dedi ki:

  Kuş uçumu 500m’lik, normal olarak en fazla 600m’lik mesafe var aramızda ama apartmanlara hizmet veriyorlar dubleks sitelere hizmet vermiyorlar. Öncelikle pazarlama stratejilerini değiştirmeleri gerekiyor.

 29. rtsbora dedi ki:

  Turkcell’in de Türk Telekom’dan farkı yok. hepsi kullanıcıyı yolma peşinde. fiber altyapın var ama TT’nin bile uygulamadığı adil kullanım kotasını uyguluyorsun. demekki altyapın kaldırmıyor. ayda 50 liradan aşağı kotasız paket yok. sanki 50 lira bu ğlke insanı için çok rahat verilebilecek bir meblağ?

  ancak burda esas suçlu devlet. hem vatandaşın yolunmasına ses çıkarmıyor, vergisini alıp köşesine çekiliyor. hem de -belli etmeseler de- internetin ülkede yaygınlaşması işlerine gelmiyor. internet ne kadar ucuzlayıp yaygınlaşırsa, halk da gözünü o kadar çok açar. yoksa devleti yönetenler istese, bu ülkede ayda 10 liraya kotasız internet satılabilir.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  erken doğmuşuz anasını satayım beee yeni doğanlar biz yaşa geldiklerinde faydalanır bu hizmetten artıkım 🙂

 31. SDN Okuru dedi ki:

  oturduğum apartmanda 16 hane var fiberoptik kapımın önünden geçiyor ama bağlamıyorlar site olması gerekiyormuş böyle hizmetmi olur. kabloyu hizmet vermedikten sonra her yere döşesen ne olur döşemesen ne olur hikaye

 32. SDN Okuru dedi ki:

  bizim evin önünden fiber kablolar geçiyor ama apartman olduğu için vermiyorlar. illaki belli bir daire sayısı şartı var…

 33. antiateist dedi ki:

  fiber kablo nire,biz nire

  kapısının önünden fiber kablo geçenler,geçme ihtimali olanlar sevinsin. ikamet ettiğim bölgeye belki 2023 te,herşey daha iyi olacak diyorlar ya,o bakımdan

 34. SDN Okuru dedi ki:

  biraz adil olun adil başka bir şey istemiyoruz.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Adil kullanım kotası olmasa, eminim herkez superonline ‘a geçecektir.

  http://forum.shiftdelete.net/ttnet-ozel-kategori/243542-16-mb-ultra-net.html

 36. checkirge dedi ki:

  Aynen şu adil kullanım da olmasa süper olacak

 37. re13el dedi ki:

  tabi artar söyledikleri hızı veriyolar telefon zorunlu değil tek sorun kaldı o da adil kullanım kotası

" Fiber İnternetli Ev Sayısı Artıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fiber İnternetli Ev Sayısı Artıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fiber İnternetli Ev Sayısı Artıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "