Okunma

Fiber İnternette Torrent Deneyimi


05 Haziran 2012 Salı 17:00
Fiber İnternette Torrent Deneyimi

Son yıllarda iyice hızlanan internet bakır kabloların hız sınırlamalarından fiber adı verilen özel cam kablolar yardımı ile kurtuldu. Ülkemizde Turkcell Superonline tarafından verilen fiber internet hizmetinde birçok uygulamayı hızlı bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Biz de bu hızları günlük hayattaki uygulamalar içinde ölçmek üzere bir çalışma yapmak istedik. Bunun için daha önce gerçek hayattan farklı uygulamalar seçip sonuçları sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise torrent dosyalarının inme hızlarını deneyimleme imkanı bulunuyor. Elbette bunun bir test olmadığını belirtelim. Zaten torrent sisteminde sadece sizin hızınız değil karşı tarafın hızı da önemli. Bu bakımdan bu çalışmayı öyle değerlendirmekte fayda var.

Ölçümlere başlamadan önce Speedtest.net adresine girerek hız testimizi yapıyoruz. Turkcell Superonline fiber internet kullanarak yaptığımız testteki hızımız 20 Mbps çıktı ki zaten aldığımız hız da buydu.

Daha sonra Zeitgeist isimli filmi indirmek için seçiyoruz. İnternet üzerinden ücretsiz olarak sunulan bu filmi torrent programı ile indiriyoruz. İndirme sırasında genelde saniyede 2 MB dosya indirim hızına ulaştık.

Torrent için seçtiğimiz uygulama ise μTorrent. Hafifliği ve hızı ile seçtiğimiz bu uygulama ile torrent dosyasını bulduğumuz videoyu indiriyoruz. Videonun toplam boyutu 649 MB. 20 Mbps Superonline Fiber aboneliğimizle bu dosyayı yaklaşık 6 dakikada indiriyoruz.

:: Hangi tür ve hangi hızda internet bağlantısı kullanıyorsunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Fiber İnternette Torrent Deneyimi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bnde Avea var aylk 10 tlye kotayı aştım halde sniyede 4 mb indiriyom 3 mbt yüklüyom her ay ble oluo baz istasyonu ynmda tel android. İndirme hzı tlden 9.5 ***** telde ise bu hiz düşüo anlmdm ama acaip hzlıı.d

 2. SDN Okuru dedi ki:

  akk sayesinde torrent kullanılırmı kullanırsasn 50gb upload sınrına katılırsın neyin reklamını yapıyorsunuz birde torrent karşılaştırması yapıyorlar akk dikkat etmelerini de ekleyecektiniz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Internet

  Bir gün bizde bu hız görecek miyiz ki tabi ki uzaca ama Ttnetsiz:)

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Test yaparken korkuyorum, sözde sınırsız internetimin (AKK) kotası dolacak diye 🙂 60 lira para veriyorum hala kotalı internet!
  Bu arada benim TSO 20Mbit için Download:18.32Mbps Upload:7.27Mbps Ping:3ms çıktı…

 5. davut dedi ki:

  Kesin kes bi sınırlama olduğu ve hız 1 mb gibi komik bi hıza düştüğü için ülkedeki uydunet hariç hiçbi servis sağlayıcı bana

  göre dandik… Tabi 20 mb AKK vurana kadar büyük nimet olanlar

 6. bLaCkSouL dedi ki:

  20 Mbit vermişler 100 GB sınırı var. Çok da çekici gelmiyor açıkçası. Özellikle de 100 GB’ı geçince, o koyduğunuz ekran görüntüsünde yazan 2.2 MB/s hızın 100 KB/s’ye düşecek olması.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Avrupada AKK yok viyanada 35 mbit internet kullaniyorum aylik 24€ oduyorum gunde bazen 70-80 gb kullaniyorum Film ve dizileri imkan oldukca 1080 p izliyorum. Akk diye bir uygulamanin baska bir ulkede oldugunu da dusunmuyorum. Turkiyede altyapi coker korkusuyla boyle bir sınır var.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  20 Mbit internetimle saniyede 2.3 MB çok rahat görebiliyordum…
  Çünkü dün Adil Kullanın Kotam doldu 🙁
  25GB AKK kime yeter…
  Adil kullanım koyasının adil olmasını bekliyeceğiz.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  sdn’den 50gblık akk hakkında internet kullanıcılarını bilgilendirmelerini istiyoruz hala 50 gb bana yeten diyen var bunun çağ dışı olduğunu herkeze anlatın lütfen

 10. SDN Okuru dedi ki:

  akk yı aşmanın yolunu bulmuş superonline. sınırlı kotanız dolduğunda sizi bir üst pakete geçiriyor böylece üzerine biraz daha para vererek ( max 49tl sınırsız paket tutarı) akk dan kutarıyor 🙂 bence fazla fazla yeter 🙂

 11. hayalci dedi ki:

  2.6 mb hızında indiriyorum Turkcell süperonline 20 mbit, şimdi bir torrent deniyorum resmini ekleyeceğim

 12. hayalci dedi ki:

  2.6 mb hızında indiriyorum Turkcell süperonline 20 mbit, şimdi bir torrent deniyorum resmini ekleyeceğim

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Ne 10MB 100 GB ?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Ne güzel hız ama AKK olmazsa. AKK ile isterlerse gigabit versinler genede işe yaramaz.

  AKK’yı kaldırabiliyorlar mı?

  20’ye gerek yok AKK’sız 5 mbit hıza razıyız biz.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  upload hızı benim download hızımdan yüksek lan 🙁

 16. SDN Okuru dedi ki:

  siz uploada bakın asıl

 17. SDN Okuru dedi ki:

  olum ben normal adsl ile zaten 600mb’tı 8dk da indiriyorum.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  saniyede 2mb nedir ya ben okulda saniyede 10 mb indiriyorum…

 19. SDN Okuru dedi ki:

  AKK ‘nin Olduğu Her Sistem – 5 Para Etmez.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Peki Sinoptaki bir internet kafenin 3M/s hız vermesi ve benim bu nimetten faydalanıp sömürmem……………….

 21. ~J.c--W_ dedi ki:

  Hız, torrentten torrente göre değişiyor ki zaten neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz anlamadım.

 22. re13el dedi ki:

  Superonline fiber akar gider ama 25gb akk dolana kadar indirme yaparsınız sonrası malum internette gezinirsiniz

" Fiber İnternette Torrent Deneyimi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fiber İnternette Torrent Deneyimi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fiber İnternette Torrent Deneyimi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "