Fiber İnternetteki AKK Nasıl İşliyor?


20 Haziran 2012 Çarşamba 14:30
Fiber İnternetteki AKK Nasıl İşliyor?

Netlimitsiz ADSL kullanıcılarına 50GB AKK sınırı getirilmişti. AKK ile beraber 50GB’dan sonra internet hızınız 1 Mbps‘e düşüyordu. Kullanıcılar bu yüzden kotasız tarifelere ve Fiber internet hizmetlerine daha çok bakmaya başladılar. Peki hızı ile ünlü fiber internette AKK durumu ne? Fiber internetteki en büyük oyunculardan Superonline’ın fiber tarifelerine ve AKK limitlerine bakalım. 

20 Mbps Fiber İnternet Paketleri:

AKK diye kısaltılan Adil Kullanım Kotası, SuperOnline fiber internette Hız Alanı diye adlandırılıyor. Fiber İnternet Hız Alanı uygulaması doğrultusunda Fiberkolik paketinde aylık download 100 GB’a, Fibergezer paketinde 50 GB’a, Fibersever paketinde ve kotalı seçeneklerde ise 25 GB’a ulaştığında kullanım hızı kullanımın yapıldığı ayın sonuna kadar 1 Mbps’ye düşürülecektir.

20 Mbps fiber internet paketinde sunulan yükleme (upload) hızı ise 5 Mbps. Hız Alanı kotasını aştığınız zaman yükleme hızı 256K olarak sınırlandırılıyor. 

50 Mbps Fiber İnternet Paketleri:

Superonline’ın 50 Mbps hızındaki Fibermaster limitsiz aboneliklerinde Hız Alanı 250 ve 100GB olmak üzere iki farklı seçenek var.

Fiber İnternet Hız Alanı uygulaması doğrultusunda FiberMaster paketinde seçilen Hız Alanı kotasına ulaştığında hız otomatikman 1 Mbps’e düşürülüyor.

50 Mbps fiber internet paketinde sunulan yükleme (upload) hızı, 20 Mbps paketlerdeki gibi 5 Mbps. Hız Alanı kotasını aştığınız zaman yükleme hızı 256K olarak sınırlandırılıyor.

100 Mbps Fiber İnternet Paketleri:

Superonline‘ın 100 Mbps hızındaki Fibermaster aboneliklerinde 3 farklı Hız Alanı seçebiliyorsunuz. 100, 250 ve 500 GB değerindeki Hız Alanı kotalarını doldurduktan sonra hızınız diğer paketlerde olduğu gibi 1 Mbps’e düşürülüyor.

100 Mbps fiber internet paketinde sunulan yükleme (upload) hızı, 20 ve 50 Mbps’lik paketlerdeki gibi 5 Mbps. Hız Alanı kotasını aştığınız zaman yükleme hızı 256K olarak sınırlandırılıyor.

1000 Mbps Fiber İnternet Paketleri:

AKK, Hız Alanı artık ne derseniz Superonline‘ın limitsiz Hız Alanına sahip tek seçeneği 1000 Mbps‘lik paket. 1000 Mbps‘lik paket ile herhangi bir limit karşınıza çıkmıyor. İsterseniz ayda 5 TB dosya indirin ya da yükleyin.

Superonline‘ın 1000 Mbps‘lik paket için verdiği yükleme hızı ise 20 Mbps. Herhangi bir Hız Alanı uygulaması bu pakette olmadığı için, yükleme hızında da herhangi bir düşme söz konusu olmuyor.

Ülkemizde internette kotalı tarifeler bulunuyor. Kota aşıldığı zaman ekstra yaptırımlar ve ücretler ödenmekte. AKK ve Hız Alanı gibi uygulamalarda ise seçilen tarifenin sınırına dayandığınız zaman, hızınız otomatik olarak düşürülüyor. Superonline‘ın fiber hizmetlerinde Hız Alanı uygulaması olmayan tarife şimdilik 1000 Mbps‘lik tarife.

:: Hız Alanı uygulaması ile AKK’yı karşılaştırdığınızda sizce hangisi daha iyi?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

42 yorum - “Fiber İnternetteki AKK Nasıl İşliyor?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  rezillikten başka birşey değil 5 olmalıydı en az

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bütün bunların sorumlusu o ülkedeki yönetimdir, hem şikayet edip hem desteklersen istediği gibi oynatır. AKK büyük bir saçmalık hızın azalması saçmalık, saçmalık.
  Ukraynada 1000 Mbs sınırsız kotasız 54 TL. Türkiye'de 1000 TL. İnternette ara bak.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  giden çalıyor gelen çalıyor hanı sınırsızdı

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  o kadar para alıp arşılığında hiç birşey ***** günde 75 cgbt normal bir evde ***** akk joker almaya ***** sı düşük paketler yok tamamen miileti kazıklama üzerine kurmuşlar düzenlerini .

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu saçmalığın kalkması için imza kampanyası başlatıldı aratın google da bulursunuz, ben de geçenlerde youtube un video kalitesini otomatik yapmasına rağmen neden takıldığına baktığımda başladım bu arayışa ki video 144p ile yürütülüyormuş yani yürütülemiyormuşyürütülemiyormuş..

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  türkiyede her alanda sömürülüyoruz ,bunları denetleyen ve tüketiciyi koruyan bir mekanizma yokmu?sınırsız adı altında sattıkları internete sınır koyuyorlar AYIP BE AYIPPPPPP

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  la bu ne alla alla

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu AKN çok saçma bir olay. 50 Mbps fiber aldğımı düşünürsek, kotayı geçersem 1Mbps ye düşme olayı da ne? İnsan hadi en fazla P’sini düşürür bune bu kadar da olmaz resmen…

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  1 mbps 480p videolari bile donarak izliyoruz nasil istir arkadas

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünyanın en ucuz hizmetini kullanıyoruz (!)

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  İnternetin benim için bir tadı kalmadı.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Superonline 20 Mbit Fiber kullanıyorum. 25 GB dolunca 2012’den 2002 yılına dikey geçiş yapıyorsunuz. Ayın bir kısmını 2012 yılında diğer kısmını 2002 yılında yaşamak hakkaten sinir bozucu. Youtube ve benzeri video sitelerindeki HD olmayan videolar bile açılırken bekletiyor. E download yapmadan da durmak mümkün değil, mutlaka birşeyler indiriyor insan.
  Bu ay kendimce karar almıştım, 25 GB doluncaya kadar hiçbir indirme yapmayacam, bütün indrimeleri 1 Mbit’e düştükten sonra yapacam diye. İndireceğim şeyleri sık kullanılanlara ekledim (liste baya doldu bu arada) bekliyorum kotanın dolmasını. ayın 21’i oldu 20.62 GB dolmuş. 3-5 güne biter tahminim. Sonra 1 Mbit’le bırakacam kendi haline indirebildiği kadar indirsin.
  Yalnız demek ki hiçbir şey indirmeden bile 25GB kota 25 gün dayanıyormuş. Ay sonunu getiremiyorum yani
  Ha bir de, geçen gün arayıp fark verin iki kat kota verelim dediler. Aramızdaki dialog:

  SOL: Efendim biz fark ettik ki siz kotayı dolduruyorsunuz, 4 lira daha fazla ödeyin 2 kat kota verelim.
  Ben: İstemiyorum.
  SOL: Kotam yetiyor yani diyorsunuz?
  Ben: Yok, öyle demiyorum, daha fazlası için daha fazla para vermek istemiyorum.
  SOL: Peki beyefendi, iyi günler.

  Şimdi bunlar yakında bu 25GB alt limiti 50 GB’ye çıkaracaklar el mahkum. Çünkü TTNet’in alt limiti 50 GB. Eğer şimdiden 25 GB’lik kullanıcı kalmazsa, biz alt limiti 50 yaptık dediklerinde arada çaktırmadan zammı da yapmış olacaklar.
  Bunlarla baş edilmez. Google gibi firma lazım Türkiye’ye.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  20mbps fiber interneti tercih eden kişi tabi netten film,müzik oyunları çok daha hızlı sömürmek için normalden fibere geç***** 50 gb indirdin,ayvayı yedin:))zaten normal bağlantı ile internet sayfası açmada kimse sıkıntı yaşamıyorku…..

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Haber eksik. Uploada da AKK uyguluyor Superonline. Ayrıntıları aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

  *****

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Dalga geçer gibi bir sistem ve bu sistemle ilgili haberleri her hafta yazan SDN ekibi ve ayrıca bunun gibi haberlerin altında gereksiz tartışma yapan forum üyeleri ! Bunlar forumda tartışarak olmaz. Bununla ilgili aynı haberleri yazmak da bir çözüm değil. SDN’nin aracılığı ile; BTK’ye Türk Telekom’a Superonline’a AKK ve Hız alanı uygulamalarının kullanışsız olduğunu belirten şikayet dilekçelerinizi yazarsanız, yazarsak, bir çözüm bulabiliriz..!

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben de şu an ttnet fiberinternet kullanıyorum. Yemin ediyorum yok böyle bir işkence. Evde 3 kişi yaşıyoruz. Haliyle 1 haftada 50GBı geçiyoruz. Ondan sonraki 3 hafta bildiğin çin işkencesi. Yemin ediyorum internetten soğutuyor adamı!!!

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  AKK olmasın demiyorum ama 50 GB ne yahu. en az 100 GB olmalı 20 mbit için

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  2 mps verseler de razıyım ama 1 nedir arkadaş yotubeden soğudum bir şey izleyemiyorum. ezik internet kullanıcısı olduk . AKK gitsin EİK gelsin 🙂 en azından kullanıcıyı bilinçlendirsinler 🙂 yanlış mı.. dostum internet?

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünyada en pahalı ve en yavaş internet *****.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu an hızım 1Mbps, upload bile kotalı!

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Altair’e katılıyorum 1 gbit sudan ucuzmuz 😀
  Şaka bir yana Avrupada 4 gbit var ve bizim 8mbit fiyatına

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Sınırsız Diyip Duruyorlar Eğer Benim Önüme Dağ Yerleştireceklerse Ve ben Bu Dağı Sade Ay başında Aşabilecek isem TDK’na Söyleyelim de Sınırsızın Kelime Anlamını Değiştirsinler. Arkadaşlar

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  ***** girin yapın şikayetinizi. bütün arkadaşlarıma gönderdim şikayet ettik sağ duyulu davranıp şikayet edelim ………….

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu nasıl rekabet anlayışı bizde superonline geliyor tekel bitiyor diye seviniyorduk alkası yokmuş.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  anladığım kadarıyla sadece 1000tl verene akk yok 😀

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  hepsi aynı yolda! fiber veriyor o kadar hızlı net yani 20mbps hız düştüğünde 1mbps oluyor 😀 avrupa avrupa diyolar biraz örnek alsalar böyle olmaz yemin ediyorum bir şirket çıksın gel kardeşim akk yok bizde desin ne ttnetde ne de superonline da abone kalır

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu nasıl bir mantıktır aklım almıyor 20mbit den 1e şaka gibi dilene dilene net kullanacağız desenize

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  1000 mbps kullanmak isteyen kişi sayısı kayda değer şekilde artarsa eğer ona da şu yüz yılın en ileri mantık ürünü olan kotayı da zorunlu kılarlar eminim…

 29. Ziyaretçi dedi ki:
  Alıntı lizozom Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  btk nın önüne çıplak çıkıp kasa mı fırlatsak artık….?

  güzel öneri fakat provakatör diye müebbet yeriz sonra demedi deme BTDK nın çalışanları çalışıyomu bu arada merak ettim…!!!!

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  btk nın önüne çıplak çıkıp kasa mı fırlatsak artık….?

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  btk şikayetleri duysa artık iyi olucak çıplak çıkıcam önlerini kasa atıcam artık :D:D

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  2 farklı evde yaşıyorum birinde 110 liralık adil kullanım kotası olmayan tam limitsiz 8mbit var(ttnet).
  diğer evde 20 mbit 100gb adil kullanım kotası olan fiber var (superonline).

  20 mbit olan evde adil kullanım kotası yüzünden huzur içinde kullanamıyorum.

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  bence 5mbps yaparlarsa daha iyi olur… abone kapmaları kolay olur…

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Bi kere Adı AKK değilde Hız Alanı olsun aynı şeyin laciverti..!!! Yükleme hızına bile sınır koymuşlar saçmalığın daniskası 20 mbps hız veriyo 25 gb da hızı 1mb ye düşürüyo bu düzenlemeler zaten başlı başına facia… neye göre hızı 1 mb yapmışlar oda başka sorun ?? utanmasalar herhalde 512 kb-256 kb ye düşürüceklerdi ***** bari 3 mb ye düşürün şu mereti 1 mb le günümüzde ne halt yiyliyo site gezmekten başka ama adamlar video da izlenmesin doğru dürüst diye herhalde 1 mb yapıyolar hızı.. Kısacası hepsnin Allah belasını versin başta bunlara göz yumanların tabi…

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  ondada wan sekmesinde mtu ayarı var değiştir hızı kontrol et…

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  süperonline AKK işini çığırından çıkardı. adamların AKKsız paketi yok. adslde 115 lirayı gözden çıkartırsan gerçek limitisiz paket var ama fiberde yok.

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  1 gbit tarifede AKK yokmuş hemen alalım.1 dk ya haberde yazmamışlar(!) ama bunun fiyatı ne acaba

  Tam 1000 Lira

  Gerçekten sudan ucuzmuş

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  20mbps internet alan biri interneti normal kullanan biri olamaz ve hızını düşürmek çok saçma bişi verdiğin para ne işe yarıcak??? aldığın hizmetin fiber ile ne alakası var şimdi

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsan bari 5 Mbps’ye düşürür 20 Mbps ne 1 Mbps ne?

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Hepsi birbirinden saçma. 20mbps’den 1mbps’ye düşüyor, birşey derdim de şimdi…

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Rezillikten başka bir şey değil yeter artık kalksın şu AKN

" Fiber İnternetteki AKK Nasıl İşliyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fiber İnternetteki AKK Nasıl İşliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fiber İnternetteki AKK Nasıl İşliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!