Okunma

Fiber ve Mobilin Önlenemeyen Yükselişi


30 Kasım 2012 Cuma 15:00
Fiber ve Mobilin Önlenemeyen Yükselişi

Düzenli olarak iletişim ve bilişim sektöründeki rakamsal verileri açıklayan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu BTK, 2012 yılının son çeyreğine ait rakamları yayındı. Rakamlar ilginç olsa da son yıllarda giderek artan fiber internet bağlantı sayının bu çeyrekte rekor düzeye ulaşıtğı görülüyor.

Ayrıca mobil interneti tercih edenlerin sayısında da ciddi bir artış var. İşte üç aylık raporda öne çıkan detaylar:

Fiber ve mobil internet coştu

İnternet bağlantı türlerine baktığımızda ise fiber ve mobil internetin (cepten ya da bilgisayardan) hızlı bir yükselişte olduğunu görüyoruz. Fiber internet abonesi olanların sayısı bir önceki çeyreğe oranla yüzde 148.4 artarak 548.493’e ulaştı.

Cepten internet bağlantısı yüzde 141 oranında artarken, Bilgisayarda mobil internet kullananların oranı ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 141 oranında bir artış sağladı.

Sabit abone sayıları düşürüyor

Sabit telefon pazarında her çeyrekte olduğu gibi bu çeyrekte de abone sayılarında düşüş sürüyor. Bir önceki çeyrekte 14.47 milyon olan sabit telefon abone sayısı bu çeyrekte yaklaşık 470 bin düşürek 14.01 milyona indi.

En çok hastane randevusu talep görüyor

Kısa numara aramalarında ise her çeyreğin galibi olan 182 (hastane randevu) bu çeyrek de yerini korudu. Bu numarayı 121 (telefon arıza) ve 112 (acil yardım) numaraları izledi.

 

Sabitte ortalama aylık kullanım miktarı 190 dakika

Sabit telefonlardan yapılan görüşmelerin ortalama süresi son çeyrekte bir önceki döneme göre yüzde 4.18 azalarak 190.97 dakikaya düştü.

Genişbant abone sayısı 20 milyona ulaştı

BTK raporuna göre genişbant internet abone sayısı 19.287.075’e ulaştı. Bu rakam bir önceki çeyreği göre yüzde 6 oranında bir artışı ifade ediyor.

3G aboneleri de artıyor

Bu yılın üçüncü çeyreğinde 40 milyon kişinin 3G abonesi olduğu görülüyor. Bu abone sayısına karşılık 3G’yi kullananların sayısı ise 1.875 milyonu mobil bilgisayardan, 9.685 milyonu cepten olmak üzere 11.56 milyon olduğu görülüyor. Toplam data kullanımı ise 19.064 milyon GB.

GSM’de abone sayıları çok değişmedi

GSM sektöründe abone sayıları çok fazla değişmedi. Abone rakamları bir önceki çeyreğe göre yaklaşık 1 milyon artışla 67.17 oldu. Operatör bazında ise Turkcell 35.15, Vodafone 18.81 ve Avea 13.21 milyon oldu.

49 milyon numara taşındı

Son rakamlara göre bu yılın üçüncü çeyreğinde 3 milyon numara taşındı. numara taşımanın hayata geçtiği günden bu yana kadar taşınan toplam numara sayısı 49 milyon oldu.

   

44.1 milyar dakika konuştuk

Mobil sektörde toplam konuşma dakika süresi bu çeyrekte 44.1 milyar dakika oldu. Bu rakamın 20.1 milyarı Turkcell, 14.0 milyarı Vodafone ve 9.9 milyarı da Avea aboneleri tarafından oluşturuldu.

Operatör gelirlerinin kaynakları

Raporda dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise operatörlerin gelir kaynakları oldu. Buna göre konuşmadan en fazla geliri kazanan operatör Vodafone oldu. Katmadeğerli servislerden en fazla gelir elde eden operatör ise Avea.

   

En çok Avea konuşturuyor

Mobil pazarda abone başına aylık konuşma süresi ise ortalama 299 dakika oldu. Avea‘da bu rakam 356 dakika, Vodafone’da 349, Turkcell‘de ise 251 dakika oldu. Yani en çok konuşturan GSM operatörü Avea oldu.

BTK‘nın 2012 üçüncü çeyreğe ait sonuçlarına ulaşmak için buraya tıklayın.

:: Değerleri ve verileri nasıl buldunuz?    

 
   
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Fiber ve Mobilin Önlenemeyen Yükselişi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  superonline kullanıyorum. akk olmasa süperde 🙂 20mbps 49 tl yinede iyi ttnet fıtık etmişti son çare fibere geçmekti. imkanı olan değerlendirsin derim..

 2. engerex dedi ki:

  Fiber altyapı olarak yaygınlaşsa yükseliş kelimesi az gelir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kazik demeyin sukredin siz gelde bizi gor 1 mb 1000$

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bir de ucuz olsa şunlar. Resmen kazığı sokuyorlar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yazar son çeyrek derken icinde bulunulan son çeyreği ifade ediyor olabilir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Rapor 3. çeyrek ama haberde son çeyrek demişsiniz :-/

 7. SDN Okuru dedi ki:

  avrupada 16mb internet tüm avrupa hatlarını sınırsız arama yanında hediyeler verilip ayda ödenen tutar 40 euro asgari ücret orada 1200 euro hesap edin ama bizim türkiyede sözde 8mb internet 63 zamla 70 tl sabit telefon parası 17 tl en az aylık arama falan 40 tl toplam 110 liraya tekabül eder asgari ücret 739 tl olsa yani adamlar türkiyedeki halkı kütür kütür şey yapıyorlar öpüyorlar bunun hesabını veremeyen biz uyuşuk millet utanalım soyanlar haklı çünkü onlar görevini yapıyor yani bizi soyuyor ama biz millet olarak napıyoruz camış gibi uyuyoruz elimizden karılarımızı alsalar gene sesimizi çıkarmıyoruz yani böyle şeye böyle şey

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Fiber internet gibisi yok.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  anıttepe’de sunuculara 1 km uzaklıktayım daha benim mahallede yok gerisini siz düşünün

 10. SDN Okuru dedi ki:

  biz göremedik bu fiberi nerde….

 11. SDN Okuru dedi ki:

  türkiye çok geri yea, türkler olarak kendimizi aşağılamalıyız yea.

" Fiber ve Mobilin Önlenemeyen Yükselişi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fiber ve Mobilin Önlenemeyen Yükselişi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fiber ve Mobilin Önlenemeyen Yükselişi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "