Fiberde engel çıkaranın karşısına Cumhurbaşkanı çıkacak


28 Kasım 2019 Perşembe 12:03
Fiberde engel çıkaranın karşısına Cumhurbaşkanı çıkacak

MÜSİAD tarafından düzenlenen Vizyoner Zirvesi‘ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. Dijital Gelecek temasıyla gerçekleştirilen zirvede Erdoğan, fiber altyapının önemine dikkat çekti.

Fiber altyapı yatırımında engel çıkaranlara uyarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MÜSİAD tarafından düzenlenen Vizyoner Zirvesi’nde konuşma yaptı. Dijtalleşme konusunda yaşanan gelişmelere dikkat çeken Erdoğan, dijitalleşmenin bel kemiği olan fiber altyapının önemine de değindi.

Fiber altyapının güçlenmediği takdirde 5G teknolojisinin kullanılamayacağına dikkat çeken Erdoğan şunları söyledi:

“Hükümete geldiğimizde Fiber hat uzunluğumuz 81 bin kilometreydi, bugün 364 bin kilometreyi geçtik. Bu fiber hat konusunda yavaş gittiğimizi görüyoruz. Firmalarımızın fiber hat yatırımını hızlandırması gerekiyor. Aksi takdirde 5G teknolojisini etkin kullanamayız. Fiber hat yatırımları konusunda engel çıkaranlar karşılarında bizzat şahsımı bulacaklarını bilmelidirler. Eksiklilerimiz olmakla birlikte dijital dünyayı yakalama konusundaki kararlılığımız tamdır”

Söz konusu açıklamayla ilgili Serbest Telekomünikasyon İşletmeleri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak da Cumhurbaşkanının fiber altyapı konusunda yaptığı açıklamanın umut verici olduğuna değindi.

Arıak‘ın aktardığı bilgilere göre, BTK verileri ışığında baktığımızda 2019 yılının 2. çeyreğinde ülkemzde 364.546 kilometrelik bir fiber altyapı bulunuyor. Arıak aynı zamanda konuşmasında ” 18 ay önce imzalanan “Ortak Altyapı Paylaşım Protokolü”nün ivedilikle hayata geçmesi gerektiğini düşünüyoruz” sözlerine yer verdi.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

31 yorum - “Fiberde engel çıkaranın karşısına Cumhurbaşkanı çıkacak”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Valla bende alt yapı ve devamlı bağlantı kopmalarından 16 mbt internet parası verip 4 mbt almaktan sıkıldım süper online super box geçtim 129 lira veriyorum çok pahalı biliyorum ama allah belasını versin kapitalizmin diğerleri gerçekten çöp kapımın önüne sanki getirmiş 16 mbt benim evdeki tesisatlarda sıkıntı hep aynı yalan modemi kapatalım açalım dns değiştirelim işini bilen adamda yok

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Reis be!

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Reis!?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu hatlar üzerinden 6g de verilir nasıl 4.5 g kakaladılarsa sadece isim değişikliği hızlar aynı hız 8den 16 ya çıktım aynı 24 te çıktım aynı ama fiyat fahiş geri 16 yaptım 5 g yaparlar fiyat artırmak için ama verilen hızlar aynı

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Herhangi bi internet servis sağlayıcıya başvuruyorsun, eğer altyapı yoksa “altyapı bağlatın” diyor. Türk telekoma başvuruyorsun, altyapı yok diyorsun, sana diyor ki “interneti benden alırsan altyapıyı bağlarım” diyor. Yani “benden başkasını kullanamazsın” diyor. Bu tekelciliktir! Dünyanın en pahalı internetini kullandığımız yetmiyormuş gibi, bir de insanları kendilerine muhtaç bırakıyorlar. Fiberi demiyorum bile, ne rezil halde olduklarını anlatmama gerek yok, yorumların hepsini okuyun anlarsınız…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Utanmadan demiş biz hükümete geldiğimizde 81000km vardı diye. Be adam demezler mi o zaman yıl 2002’ydi diye. 17 yılda ancak bunu yapmışsın birde gurur meselesi gibi anlatıyorsun. Ama sende haklısın buna helal olsun adam 4e katlamış diyecek insanlar var. Sormak lazım 2002’de kaç avm vardı şimdi kaç olmuş ve bu ne kadar büyümeye denk geliyor? Cahili kandırarak göz boyayarak gelişemeyiz. Bu kafa gelişemez dünyada örnekleri hep böyle. Yorumumu yayınlayın lütfen!…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   özet budur

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Ovunmuyor zaten makaleyi okursan yetersiz diyor

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Özellikle turkcell denen dangalak bir firmanın internetini kullandığım için gerçekten utanç duyuyorum. Adamları arıyoruz form vs. oluşturuyoruz diyorlar. Ama hiç bir icraat yok. Adamlardan hizmet istiyoruz adam hizmet vermemek için bütün uğraşları sağlıyor. Tez zamanda batmasını diliyorum bu firmanın. İnşallah yerin dibine kadar girerler.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Hele bi DSL i sağlıklı versinler de fiberde gözümüz yok

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Kadıköy’ün ortasında oturuyorum Fiber için 1 Martta dilekçe verdik hala yapılmadı bütçeye uygun değilmiş gibi şeyler söylediler.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Millet 4.5 kullanıyor biz hala edge modunda takılıyoruz. Bi çimer e yazmadığım kaldı Bide sadece tt net var 16 mbit son Hiz var ama 4 mbit zor görüyoruz. 1 km ilerde sanayide fiber var istedik mahalle olarak mümkün olmadığını söylediler.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Ulan ne küçük şehri, üsküdarın en popüler yerinde oturuyorum burda bile yok!

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Burada suç Türk Telekom un, bütün altyapı sende ama fiber altyapıyı kuramamışsın, kuracak olana engel oluyorsun. Kendi hizmetin leş gibi, fiberi nasıl vereceksin. Büyükşehirler de büyük siteler ya da lüks semtler dışında başka kimseye fiber vermiyorsun. Superonline olmasa fiberin f sinden haberimiz olmayacak. Şimdi benim oturduğum yerde superonline var, fiyatı pahalı ama başka şirkete geçemiyorum çünkü, bir şirket oldu mu diğeri gelip, sisteminin kurmuyor; saçmalık değil mi ?? Aylık 90 tl internet ücreti yüksek değil mi ??

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Vdsl2 neyinize yetmiyor gundiler fiberi isteyeceğiniz yere önce internet ucuz olsun diye dert yanın dünyanın en pahalı internetini kullanıyoruz

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiberi geçtik notmal internet bağlantısı yaptıramiyoruz port dolu diye saçma açıklamalar varken 5G çok beklersiniz

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Yer altı çalışması olduğu için belediyeler özellikle merkezi yerleşimlerde izin pek vermiyor. Kadıköy Merkezde oturuyorum Fiber yok.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiber mi stabil internet kullanamıyoruz ki. Stabil olmadıktan sonra fiber olsa ne olur adsl olsa ne olur.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Operatörler yıllardır reklama, rüşvete, ayırdıkları bütçeyi alt yapıya ayırsalardı şimdi durum çok farklı olurdu. Devletin önceliği vatandaşın ihtiyacı gidermekten çok küçük bir parazit kesimi mi, desem toplumun kanserli dokusumu desem, onların varlıklarını artırma ve koruma olduğundan zihniyet değişikliği ve kanlı bir devrim gerçekleşmediği sürece bu böyle bir yere kadar gider.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Önce alt yapı getirsinler sonra fiber gelir daha alt yapı yok Devteyşti Mahallesi Haliliye/Şanlıurfa

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Aynn valla akabe mahallesinde 4mgbt internet var komedi gibi

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   altyapıyı getirecek şey fiber zaten fibersiz nası bi altyapı bekiyon? Önce taş devrinden kalma bakır döşeyip sonra bi de üstüne fiber mi döşemeyle uğraşsınlar?

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Superbox 4.5 sınırsız selam olsun fiber alt yapısı gelmezse çare bırakmadılar

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne fiberi normal alt yapı çekmediler 1 yıldır Karaburuna

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Karaburun konusunda bende muzdaribim sözde 3. Havalimaninın dibinde oturuyoruz doğru düzgün internet yok telefon kablosu kopar tamir etmek için bile kullanıcıdan ruşvet talep eder hale geldi insanlar

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  heryer de yok fiber. ama reklamlara bakarsak offf ülke ucuyor

  1. Ziyaretçi dedi ki:
  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Katılmamak mümkün değil bi de utanmadan fiber reklamları bozuk plak gibi bin tekrar yapıyor rezillik abideleri.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Reis bizim mahalleye cekmiyorlar fiberi, vdsl var sadece, Kadikoy turktelekom arayip bir yoklasana şunları 🙂

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Sadece milleti sömürme odaklı çalışan operatörler vb. hala fiber yayacak.
  Daha çok bekleriz bunların kafasıyla. Özellikle küçük şehirlerimizde fiberin F si yok. Önce büyük şehirleri sömürsünler sıra bize gelecek bakalım. Bu işi yavaştan alanlar hakkında gereken işlem yapılmalı.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Büyük şehirlerde bile adam akıllı fiber yok istanbulun bi ilçesinde oturuyorum ttnet vodafone türkcell ve kablonetin yalan söylediğine birebir şahit oldum fiber var diye geliyorlar bağlamadan gidiyorlar sebep fiber alt yapı yokmuş yap diyoz yok yapamayız e mal o zaman bana neden fiber var diye geliyorsun bu olayı hepsinde yaşadım şuanda türkcel superonline kullanmaktayım 5 defa böyle geldiler yapamadılar

" Fiberde engel çıkaranın karşısına Cumhurbaşkanı çıkacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fiberde engel çıkaranın karşısına Cumhurbaşkanı çıkacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fiberde engel çıkaranın karşısına Cumhurbaşkanı çıkacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)