Fidye virüsleri rahat durmuyor! İşte 2020 bilançosu


13 Eylül 2020 Pazar 17:00
Fidye virüsleri rahat durmuyor! İşte 2020 bilançosu

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte, siber saldırıların sayısı da büyük ölçüde artış gösterdi. Ancak son yıllarda ransomware adıyla bilinen fidye virüslerinin artması ile birlikte, zararların maliyetleri de büyük ölçüde artış gösterdi. Öyle ki birçok belediye ve büyük firma, bilgilerini kurtarmak için yarım milyon dolarlara ulaşan ücretleri gözden çıkarmak zorunda kaldı. Şimdi ise, fidye virüsleri 2020 yılı bilançosu ortaya çıktı.

2019 yılında ise tam 205.280 kurum fidye yazılımlarından etkilenmişti.

Fidye virüsleri 2020 yılı bilançosu ile şaşırttı

Yıllar geçtikçe, fidye virüslerinin maliyetleri de artmaya başladı. Özellikle Bitcoin‘in yaygınlaşması ile birlikte, yatırılan paraların izi sürülemediği için birçok saldırgan bu yola başvurmayı seçiyor. 2020 yılında ise, COVID-19‘un dünya genelinde yayılmasından itibaren siber saldırıların da sıklığı arttı ve benzeri görülmemiş seviyeye ulaştı.

2019 yılında yüzde 41 oranında artış gösteren fidye saldırıları, yüz binlerce büyük çaplı kurumu vurdu ve milyon dolarlara ulaşan maliyetlere sebep oldular. 2020 yılında ise salgının ilk aylarından itibaren bu saldırılar yüzde 25 oranında arttı. Şu anda her 11 saniyede bir, fidye virüsleri saldırı gerçekleştiriyor. Eğer saldırılar bu şekilde devam ederse, 2020 yılının sonuna ulaştığımızda toplam maliyetin 20 milyar dolar olacağı öngörülüyor.

ABD’deki en büyük siber sigorta sağlayıcılarından biri olan Coalition’un paylaştığı bir rapora göre, 2020 yılının ilk altı ayında şirkete gelen ödeme taleplerinin yüzde 41’i fidye yazılımları ile ilgili. Şirket poliçe sahipleri arasında fidye saldırılarına maruz kalanların sayısının yüzde 260, ortalama fidye talebi miktarının ise yüzde 47 arttığını belirtti.

Fidye virüsleri 2020 yılı bilançosu

Fidye yazılımından en çok etkilenen sektörler üretim, eğitim ve sağlık hizmetleri olurken, bu saldırılardan etkilenmemiş neredeyse hiçbir sektör bulunmuyor. Fidye virüsleri haricinde, para transferi dolandırıcılığı ve kurumsal şirketlerin e-posta güvenliği ihlalleri de sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 67 seviyesinde artış gösterdi.

Tüm bunlara ek olarak Coalition ilginç bir şekilde Microsoft Office 365 kullanan şirketlerin, G Suite veya WPS Office gibi alternatifleri kullanan şirketlere göre bir e-posta güvenlik ihlali olayıyla karşılaşma olasılığının üç kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Fidye virüsleri rahat durmuyor! İşte 2020 bilançosu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  bilseydim universiteye calisacagima oturur WANNACRY gibi virus yazardim zengin olurdum

" Fidye virüsleri rahat durmuyor! İşte 2020 bilançosu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fidye virüsleri rahat durmuyor! İşte 2020 bilançosu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fidye virüsleri rahat durmuyor! İşte 2020 bilançosu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 2. 2 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 3. 3 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 4. 4 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 5. 5 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 7. 7 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 8. 8 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 9. 9 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 10. 10 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!