Fidye yazılımı mağdurlarını sevindirecek gelişme!


18 Ekim 2019 Cuma 20:45
Fidye yazılımı mağdurlarını sevindirecek gelişme!

Bir süredir başta hastaneler, fabrikalar olmak üzere birçok kişi ve kurum fidye yazılımlarına maruz kalıyor. Özellikle 2017 yılında wannacry saldırısı ile hackerlar 99 ülkede 230.000’den fazla bilgisayarı elegeçirmişti. Emsisoft adlı şirketin ücretsiz olarak yayınlamış olduğu program sayesinde fidye yazılımı sorunundan kurtulabileceksiniz.

Fidye yazılımı derdine son veren program: STOP Djvu

Günümüzde ülkelerin ve şirketlerin biri birileri ile mücadeleri siber güvenlik alanına da sıçramaya başladı. Özellikle birçok firma ve hükumet, kurumlar arası bilgi akışı, siber istihbarat gibi yollara başvuruyor. Benzer şekilde rakiplerine zarar vermek isteyen şirketler fidye yazılımı gibi yolları da deneyebiliyor.

Hackerların ve şirketlerin bu tarz saldırılarda birinci önceliği büyük firmalar. Örneğin 2017 yılında Renault Türkiye fabrikaları siber saldırı neticesinde çalışamaz hale gelmişti. Fidye yazılımlarının bulaştığı fabrika bir süre üretimini durdurmak zorunda kaldı. Benzer şekilde Amerika ve Avrupa’da bulunan büyük hastaneler ve fabrikalar saldırıların etkisinde kalmıştı.

Fidye yazılımları her geçen gün daha da karmaşık hale geliyor. Bu sayede en çok kullanılan antivirüs programlarını etksiz hale getirerek kullanıcıların bilgisayarlarına zarar verebiliyorlar. Malware konusunda dünyanın en çok tercih edilen şirketlerinden biri olan Emsisoft, yayınladığı araç sayesinde kullanıcıların fidye yazılımlarından kurtulmasını sağlıyor.

Stop Djvu sayesinde Djvu fidye yazılımlarını çözebiliyorsunuz

Djvu fidye yazılımı varyasyonlarından biri. STOP Djvu adını verdikleri program sayesinde kullanıcılar fidye yazılımlarının 160 versiyonunun 148 tanesini çözebiliyor. Özellikle 2019 yılının 2. ve 3. çeyreğinde yayınlanmış olan fidye yazılımlarını çözebilen STOP Djvu programına benzer şekilde Puma adlı fidye yazılımı varyasyonunu çözebilen STOP Puma da mevcut.

Yayınlanan bilgilere göre dünya üzerinde 116.000 resmi olarak bilinen fidye yazılımı mağduru var. Gayri resmi rakamlara göre yaklaşık 230.000 kişi bu zararlı yazılımlardan dolayı veri kaybı yaşıyor.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Fidye yazılımı mağdurlarını sevindirecek gelişme!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İndirdiğiniz dosyanın uzantısına dikkat edin bide bilindik olmayan sitelerden indirme yapmayın iki hafta önce bana fidye yazılımı bulaştı ordan biliyorum artık yoğurdu üfleyerek yiyorum şerefsizler onedrive dosyalarima bile ulaşacaktı zor engelledim

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Crptolocker v3 ü yapan Allah belani versin 4 yildir dosyalar kilitli duruyor

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Son zamanlarda forumlarda aşırı çoğaldı bu fidye yazılımı bulaşan mağdurlar. En ufak şeye bile ekleniyor sanırım yada millet neyi nasıl indireceğini bilmiyor.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   kardeşim söyle söyliyim sen neyde fidye yazılımı olacağını bilemezsin ve ilk dediğin sebebten dolayı (en ufak şeye bile ekleniyor) her yerden kolayca bulaşabiliyor yani ve önlemide yok

" Fidye yazılımı mağdurlarını sevindirecek gelişme! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fidye yazılımı mağdurlarını sevindirecek gelişme! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fidye yazılımı mağdurlarını sevindirecek gelişme! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!