Filmdi gerçek oldu! Boston Dynamics robotu savaşta


08 Nisan 2021 Perşembe 17:46
ABONE OL
Filmdi gerçek oldu! Boston Dynamics robotu savaşta

Bilimkurgu filmleri gerçeğe dönüştü. Fransız ordusu, Boston Dynamics tarafından geliştirilen robotları savaş eğitimi esnasında kullandı. Robotlardan biri olan Spot, iki gün boyunca, keşif modunda operasyonlara destek oldu.

Eğitim, robotların savaş alanındaki değerini ölçmek ve askerleri yeni nesil savaş teknolojilerine hazırlamayı amaçladı. Spot, her ne kadar askerleri yavaşlatsa da savaş alanını daha güvenli hale getirmeyi başardı.

Boston Dynamics askeri yavaşlattı ama kayıpları azalttı

Robotlu savaş eğitimi, geçtiğimiz günlerde Fransa’nın kuzeybatısındaki bir askeri okulda gerçekleşti. Özel olarak üç saldırı ve üç savunma görevi hazırlayan askerler, bu görevleri önce tek başına ve daha sonra robot kullanarak gerçekleştirdi. Askerler robot kullanılmayan görevde daha hızlı hareket ederken, Spot‘un kullanıldığı senaryoda ise daha az kayıp verdi.

Savaş okulu görevin oldukça başarılı geçtiğini, ancak yaşanan en büyük sorunun batarya olduğunu belirtti. Askerler tatbikatın ortasında robotun bataryasını değiştirmek zorunda kaldı. Fransız ordusu da eğitimle ilgili Twitter hesabından “Askerlerimizi, geleceğin zorluklarına hazırlıyoruz” şeklinde paylaşım yaptı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Boston Dynamics yetkilileri ise robotların kendileri tarafında temin edilmediğini duyurdu. ABD‘li şirket, ürünlerinin herhangi bir kişiye veya hayvana zarar vermek için kullanılmasını istemediklerini belirtti. Yine de askerleri tehlikeden çıkarmak için robotları kullanmaya karşı olmadığını söyleyen yetkililer, hala keşif ve diğer daha pasif görevler için robot kullanma fikrini değerlendirdiklerini ekledi.

Fransız ordusunun, savaşçı robot denemesi için şirketin Avrupa distribütörü Shark Robotics ile anlaştı.

ABD robotları kullanmak istiyor

Boston Dynamics henüz emekleme aşamasındayken ABD ordusunun DARPA birimi (The Defense Advanced Research Projects Agency- Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) tarafından finanse edildi. Ancak şirket, askeri bağlarını yavaş yavaş kopardı. Özellikle tehlikeli görevlerde robot kullanmak isteyen ordunun imdadına bir başka üretici yetişti. Ghost Robotics tarafından geliştirilen Spot benzeri robot, kısa süre önce hava kuvvetlerinin radarına girdi. Şimdilik sadece askeri üslerde güvenlik amaçlı kullanılan robotun, kısa süre içerisinde çeşitli görevlerde yer alması bekleniyor.

fransiz-ordusu-boston-dynamics-robotunu-test-etti

Hava kuvvetleri tarafından kullanılan, Ghost Robotics robotu.

Boston Dynamics‘in robotlarının askeri alanda kullanılması konusunda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda görüşlerinizi yazabilirsiniz.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 gün önce

Umarım insanlık adına hayırlı bir buluş olarak anılır.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 gün önce

Olsun

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 gün önce

Gelecek hiç iyi görünmüyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 gün önce

10-15 yil sonrasini dusunemiyorum. Bizimde birseyler baslatmamiz lazim simdiden ki ancak yetiselim batıya

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 gün önce

“Bunlar işte böyle yalnız demire, çeliğe, silah kuvvetine dayanırlar. Bildikleri şey yalnız madde! Bunlar hürriyet uğruna ölmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamazlar. Biz, Anadolu’ya ne silah, ne cephane götürüyoruz; biz ideali ve imanı götürüyoruz!”
Mustafa Kemal Atatürk
16Mayıs1919

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 gün önce

Silahlı kullanıma geçmezler sadece insan hayatını korur kayıpları aza ***** taktirde tüm dğnya silahlı robota geçer şartlar değişmez görüşün.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 gün önce

Bu tür robotları zaten orduda kullanmak adına geliştiriyorlar. özellikle boston dynamics (ki makalede de yazdığı gibi DARPA tarafından destekleniyor) sadece bu amaçla geliştirme çalışmaları yürütüyor.

" Filmdi gerçek oldu! Boston Dynamics robotu savaşta konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Filmdi gerçek oldu! Boston Dynamics robotu savaşta ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Filmdi gerçek oldu! Boston Dynamics robotu savaşta ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  2. 2 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  3. 3 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  4. 4 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  5. 5 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  6. 6 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  7. 7 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  8. 8 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  9. 9 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  10. 10 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?