ABD dünyanın ilk silahlı robot yasasını mı çıkaracak?


21 Mart 2021 Pazar 22:42
ABONE OL
ABD dünyanın ilk silahlı robot yasasını mı çıkaracak?

ABD, New York Eyaleti Meclisi, ilginç bir yasa tasarısıyla gündemde. Robotlar henüz hayatımızın merkezinde olmasa da, New York Polisi çoktan Boston Dynamics Digidog robotunu kullanmaya başladı. Ancak New York belediye meclisi üyesi Ben Kallos, ise DigiDog adlı robotun silahlı bir şekilde kullanılmasına karşı. Peki, silahlı robot yasası için ilk fitil nasıl ateşlendi?

Boston Dynamics robotu için silahlı robot yasası hazırlığı

New York Polisi‘nin geçen ay düzenlediği bomba imha operasyonunda Boston Dynamics robotu olan Digidog’da yer aldı. Bilim kurgu filmlerini andıran bu görüntü, Ben Kallos dahil bazı insanları ise dehşete düşürdü. New York beldiye meclisi üyesi olan Kallos ise gelecek için önemli bir yasa tasarısı sundu.

Tasarı, New York Polisi’nin gelecekte bu robotları silahlandırmasının önüne geçmek istiyor. Meclis üyesi Kallos, bomba imha için robot kullanılmasına ise karşı olmadığını açıkladı. Ancak Kallos, gelecekte sokalarda gezen silahlı robot birlikleri görmek istemiyor.

Kallos tarafından verilen bu yasa tasarısı, meclis üyesinin hassasiyetlerine paralel olarak yardımcı robotları yasaklamıyor. Bu yerel yasak henüz New York Meclisi‘nde yasalaşmış değil. Buna rağmen yasanın tartışılmaya başlaması bile robotları tehlike olarak teorilerin ayyuka çıkmasına neden oldu.

silahlı robot, silahlı robot yasası, boston dynamics, digidog

New York belediye meclisi üyesi Ben Kallos

Bomba imhasında robot kullanılması tartışmayı başlatsa da, polisin bir baskında da Digidog kullandığı ortaya çıktı. Ancak baskın sonrası evin robot tarafından aranması ise yasa tasarısının gündeme gelmesini daha da hızlandırdı. Bunun dışında silahlı robotlar henüz hayatımıza girmiş değil. Ancak bilindiği kadarıyla ABD ordusu bu yönde denemeler yapıyor.

Boston Dynamics robotu Digidog için yapılan en ilginç benzetme ise Black Mirror dizisinden. Digidog robotu, Black Mirror 4. sezon 5. bölümünde karşımıza çıkan robotunun neredeyse aynısı.

Black Mirror’un en gerilimli bölümlerinden biri olan Metalhead, Digidog benzeri bir robotun durdurulamaz şekilde ilerleyişini anlatıyor. Bu bölümle birlikte,  robotların insan hayatını tehdit ettiği teorisi daha fazla tartışılmaya başlamıştı.

Bir dönem internette yayılan Boston Dynamics robotunun kurgusal videosu da bu tarışmaların ilk işaret fişeğini yakmıştı. Robotun emirlere karşı gelip insana saldırdığını gösteren video, o dönemde insanların sert tepkisine neden oldu.
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Eninde sonunda Böyle olacağı belliydi

" ABD dünyanın ilk silahlı robot yasasını mı çıkaracak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD dünyanın ilk silahlı robot yasasını mı çıkaracak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD dünyanın ilk silahlı robot yasasını mı çıkaracak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  2. 2 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  3. 3 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  4. 4 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  6. 6 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  7. 7 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  8. 8 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  9. 9 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  10. 10 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme