Filmler gerçek oldu: Uçan taksi Çin’de ortaya çıktı


03 Ocak 2021 Pazar 14:01
Filmler gerçek oldu: Uçan taksi Çin’de ortaya çıktı

Bilim kurgu filmlerinden alışık olduğumuz uçan araçlar gerçek oldu. Çin’de otonom araç şirketi Ehang, sürücüsüz uçan taksi ile hizmet vermeye başladı.

Filmler gerçek oldu: Uçan taksi Çin’de ortaya çıktı

Çin dünyanın ilk sürücüsüz kentsel hava taşımacılığı ağını vatandaşlarının hizmetine soktu. Çin’in Guangdong eyaletindeki Zhaoqing ilinde misafir ve şehir sakinleri EH216 AAV model numaralı uçan taksiye binerek şehirde gezdi.

Kullanılan otonom aracın teknik özellikleri henüz açıklanmadı ancak aracın 1 saat havada kalabildiği ve saatte 130 km hıza ulaşabildiği aktarıldı. Otonom olarak çalışan uçan taksi, 4G ve 5G ağı üzerinden kontrol ediliyor. İki kişilik olan kokpit toplamda 220 kg ağırlık taşıyabiliyor ve tek seferde 30 km yol kat edebiliyor.

Sürücüsüz uçan taksi projesi, Çinli Ehang ve Greenland Hong Kong şirketlerinin ortak çalışması ile ortaya çıktı. Helikoptere göre daha avantajlı olduğu belirtilen drone’ların daha güvenli ve daha az gürültülü çalışıp atmosfere zararlı madde yaymadıkları belirtildi.

Uçan taksi hizmeti, pilot bölgedeki denemelerin ardından Çin’in diğer eyaletlerinde de kullanıma açılacak. Ehang, önümüzdeki yıllarda uçan taksi pazarının en az 9 milyar dolar gelir sağlayabileceğini  ön gördüğünü açıkladı.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Neden çinin ekonomisinin üzerine oynadığı belli abd nin ekonomi ve gelişen ülke olarak hızlı oldukları için abd kendinden başka bir ülkenin gelişmesine ve ekonomi olarak güçlenmesini haz edemiyor Aynı Türkiye Cumhuriyeti güçlendiği gibi abd ürünleri kullanmayın. Çin güney kore Hindistan ürünleri kullanın abd yok olsun. Şersizler.

" Filmler gerçek oldu: Uçan taksi Çin’de ortaya çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Filmler gerçek oldu: Uçan taksi Çin’de ortaya çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Filmler gerçek oldu: Uçan taksi Çin’de ortaya çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 GeForce Now kullanıcılarına Türkiye müjdesi! GeForce Now kullanıcılarına Türkiye müjdesi!
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik