Finlandiya’da Nokia Kanunu Onaylandı


05 Mart 2009 Perşembe 15:22
Finlandiya’da Nokia Kanunu Onaylandı

Bugün Finlandiya parlamentosundan geçen ve ülkede bazıları tarafından Nokia yasası olarak da lanse edilen yasa teklifi onaylandı. Buna göre artık Finlandiya’da şirketler çalışanlarının gönderdikleri e-postaların kime gittiğini, içeriğini, eklentilerini ve benzeri detaylarını izleme hakkına sahip oldu.


Finlandiya anayasası ve Nokia kanunu ülkede mesele haline geldi

İyi ama Nokia’nın bu yasayla ne ilgisi var? Her ne kadar Nokia reddetse de, söylentiler bir çalışanın önemli bir projeyi rakip firmaya e-posta yoluyla sızdırması nedeniyle yasanın çıkması için Nokia’nın lobi faaliyeti yaptığı yönünde. Dedikoduları abartıp, şirketin politikacılara ilgili kanunun onaylanmaması halinde Merkez’i başka bir ülkeye taşıyacağı tehdidinde bulunduğunu söyleyenler bile var.

Kanun daha önce belirsizlikler içerdiği için işlevsellik anlamında kuruluşlara bir şey ifade etmiyordu. Ancak yeni düzenlemelerle artık e-postalar takip edilecek ve eğer çalışanın bir suç işlediği veya suça karıştığı belirlenirse polise haber verilecek. Nokia CEO’su Olli-Pekka Kallasvuo kanunun kendileri için önemli olduğunu ancak baskı ve benzeri konuları kesinlikle yalanladı. Kanunu parlamento önünde protesto eden bir grup, polis gölgesinde çalışmak istemediklerini ve gizlilik ihlalini kaldırın diye haykırdı. Ancak gerçekte bu ne şirketler ne de çalışanlar için uygun bir seçenek değil.

:: ‘Yarası olan gocunur’ deyimi protestocuların halini açıklamak için en ideal deyim midir?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Finlandiya’da Nokia Kanunu Onaylandı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  nokıa servisi ile ilgili şikayetlerimi nereye bildireceğim konusunda yardım istiyorum 40 gün geçmesine rağmen 8800 cihazın onarımı yapılamadı ve halen beklemem gerektiği söyleniyor yetkili birimin adresini istiyorum lütfen acil

" Finlandiya’da Nokia Kanunu Onaylandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Finlandiya’da Nokia Kanunu Onaylandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Finlandiya’da Nokia Kanunu Onaylandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!