Okunma

Firefox 1.0.7 Türkçe Çıktı


22 Eylül 2005 Perşembe 14:00
Firefox 1.0.7 Türkçe Çıktı

Bazı kaynaklar tarafından Mozilla Firefox’un zor günler geçirdiği söyleniyor. SDN editörleri olarak bu kanıya olumlu bakmamız mümkün değil.

Bu söylemlerin iki nedeni bulunuyor.

Firefox güvenli mi?
Bunlardan ilki Firfox’un güvenli olup olmadığı. Rakip tarayıcıların güncellenme nedenlerine bakarsanız çoğu, yüksek güvenlik riski taşıyan açıklardan kaynaklanır. Oysa Firefox’un güncellenme nedenleri arasında güvenlik açığı çok yüksek olan nedenlere pek rastlamazsınız. Neden güncellendiğini ise her sürüm için açıkça bulacağınız bir de web sitesi var. Buraya tıklayarak söz konusu adresi siz de ziyaret edebilirsiniz.

Opera’nın Firefox’a etkisi
İkinci neden ise Opera’nın ücretsiz olması. Ücretsiz olan versiyonu hemen kurduk ve denedik. Mozilla Firefox ile benzer bir arayüze sahip olmasına rağmen, bütün tarayıcılarda düzgün görünen çoğu site Opera’da maalesef aynı sonucu veremedi.

Yazılımı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sonuç olarak, Firefox’a verdiğimiz desteği devam ettirerek 1.5 sürümünü beklemenizi tavsiye ediyoruz.

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Firefox 1.0.7 Türkçe Çıktı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  benim bildiğim kadarıyla opera w3c standartlarına uygun bir tarayıcı.

  yani standartlara uyuldugu sürece opera gereksinimleri karşılayacaktır.

  ayrıca opera kullanmaya 5.xxx li versiyonlarından beri devam ediyorum. ve registered kullanıcı olduğum tek programdır kendileri…

  ücretsiz olması inanılmaz oldu.

  ve firefox da hala adam gibi gesture özelliği yok 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bende Berkin arkadaşıma katılı***** ilkokula giden bir çocuk bile internet explorerın açıklarını çarşaf çarşaf yayınlanan sitelerden bulabilirken Firefox’un açıklarını amatör hackerlar(ki hackerların büyük çoğunluğu öyle) bulamaz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Berkin Bey inanın böyle bir söyleme kızmaz. Kızarsa bile bunu niye yeni söyledin daha evel nerelerdeydin diyerek kızar diye düşünüyorum 🙂 Ama microsoft konusunda haklı mı haksız mı oldugumuzu zaman gösterecek genede Firefox su an explorerdan birkaç gömlek ilerdedir bence. Sizce Berkin Bey? :grin 😉

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ne kardeşim Microsoft u geçti Firefox dicem ama Berkin Bey bana kızıcak… Ama Firefox u severek izliyoruz, hergün yeni bir sürüm çıkartsa da :grin

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İE sux Others rox:)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Internet Explorer (ya da kapalı kodlu herhangi bir tarayıcıyı) ve Firefox’un açıklarını karşılaştırırsak karşımıza şu tablo çıkıyor:

  Bir tarafta açıkları aranarak bulunabilecek ve zaten bir kısmı yayınlanmış bir yazılım, diğer tarafta ise nitelik ve nicelik bakımından açıkları bilinemez bir yazılım. Karar sizin.

" Firefox 1.0.7 Türkçe Çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox 1.0.7 Türkçe Çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox 1.0.7 Türkçe Çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "