Mozilla Cephesindeki Son Yenilikler


03 Kasım 2005 Perşembe 15:00
Mozilla Cephesindeki Son Yenilikler
Hayır, Mozilla Vakfı bize maaş bağlamadı; ne yapıyorsak sizin için! Lütfen sürekli "fayırfoks" veya "tandırbörd" şeklinde haykırmamızı yanlış yorumlamayın. Bizler sadece yazılımsal özgürlükler ve standartların özgürlüklerle çelişmemesini amaçlayan bir dergiyiz. Hepsi bu. Zira maaş bağlasalar bile bu kadar üstüne gitmemiz için epeyce yüksek bir meblağ vermeliler. 🙂

Firefox 1.5 Sürüm Adayı 1

Geçen gün Mozilla Firefox 1.5 için Sürüm Adayı (SA, RC, Release Candidate) 1 yayınlandı. Bu sürümün amacı, "beta" sürümleri gibi hataları denetlemekten ziyâde son dakikada gol yememek. yani ürün zaten hazır durumda; son denetimlerin yapılması için hareket başlamış oldu. Gelen bilgilere göre, SA 1 sonuçlarının olumlu olması hâlinde SA 2, 11 Kasım gibi yayınlanabilecek.

Yeni neler var? Şu an bu haberi girerken de Mozilla Firefox 1.5 SA 1 kullandığımızı düşünürsek hemen gördüklerimizi aktaralım. Öncelikle turuncu RSS kutucuğu sağ altta değil adres çubuğunda görünüyor. Araçlar>Seçenekler yolundaki Firefox seçenek ve ince ayarları ise görünüm olarak yenilenmiş durumda. Burada gözümüze çarpan en önemli gelişme, sekmelerle ilgili bir kaç detaylı ayarın eklenmesi olmuş. Eskiden "Single Window" adıyla yayınlanan bir eklenti, şimdi ürüne dahil olarak geliyor. Bu özellik yeni sayfada açılacak bağları yeni sekmede açıyor.

Seçenekler kısmında bundan daha fazla yenilik var; fakat kullanım esansında sizin ne kadar daha kolayınıza gelir veya gelmez bilemiyoruz. Görünene göre, tüm yönetim sistemleri oldukça geliştirilmiş durumda.

En belirgin yeniliklere devame decek olursak, sekmelerin tutup sürüklenerek yerlerinin değiştirilmesi çok işlevsel olacağa benziyor. Özellikle sürekli sekme kullanan kişiler için daha rahat çalışma ortamları sağlayacaktır. Ayrıca bu sekmeleri, birden fazla sekme açılmış iki pencere arasında da kopyalayabiliyorsunuz.

Bunların yanında yeni Internet standartlarına (SVG, CSS2, CSS3, JavaScript 1.6) verilen destekler ve MAC OS için daha yüksek uyumluluklar da yeni Firefox ile göreceklerimiz arasında. Daha detaylı bilgi isterseniz buraya bakabilir, buradan da yazılımı indirebilirsiniz.

Thunderbird 1.5 Beta 2

Henüz sürüm adayı çıkmamış olan Thunderbird e-posta istemcisi şu an için beta aşamasında. Tahminen  (ve gördüğümüz kadarıyla) Mozilla ekibi Firefox için biraz daha fazla çaba sarfediyor; bununla birlikte Thunderbird’deki gelişmeler de Firefox’u aratmayacak kadar fazla.

Thunderbird’deki yenilikler daha az göze batıyor; fakat hafiflik ve işlevsellik adına gelişim sürüyor. Öncelikle Firefox’un yeni sürümlerindeki güncelleme ve yama sistemi söz konusu. Yani yeni bir güncelleme çıktığında güncellenmiş sürüm, eskisinin üstüne kurulmuyor. Güncellemeler parça parça indirilebiliyor.

Uygulamaya yönelik güncellemelerin başında e-posta adresi yazarken çalışan kendiliğinden tamamlama sırasında artık tamamlama işlemi en çok kullanılan adreslere öncelik verecek. Bunun yanında, e-postalar yazılırken kendiliğinden kaydedilecek.

Daha önceden Thunderbird yazımızda tanıttığımız eklentilerden biri olan about:config özelliği de arabirime yerleştiriliyor. Sahte kimlikle yapılan dolandırıcılıklara karşı bir sistem yerleştirilecek/yerleştirilmiş olan yeni sürümde ayrıca sunucu ile beraber çalışan gereksiz e-posta denetim sistemi de bulunuyor. Tabii ne kadar başarılı olacağını bekleyip göreceğiz.

Thunderbird’ün yeni sürümüyle ilgili Mozilla Vakfı tarafından yapılan açıklamaya buradan bakabilir, 1.5 beta 2 sürümünü indirebilirsiniz.

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

Yeni yazılımları bayram dönüşü eve döner dönmez hemen kurup deneyeceğim ben de.

Şu anda bir internetcafe’deyim. Sistem çubuğunda yanıp sönen dünya kadar yazılım ikonu var 🙂 Bunlar arasında bir antivirüs yazılımı yok. O nedenle Internet Explorer’a güvenemedim ve Firefox indirip kurdum.

Şu anda bu mesajları da Firefox ile yazıyorum. Kendisi için yazılan casus yazılımlarla Internet Explorer için yazılanları kaşlılaştırmak bile gereksiz.

Acaba kullandığım bu bilgisayarda varsayılan tarayıcıyı Firefox mu yapsam? 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

istersen yap. deep freeze vardır zaten makinada :grin

geyik bi yana şu firefox un tipini sevsem kullanıcam ama. neyse opera da iyi..

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

“Yerimleri Araç Çubuğu” olayını genişletmeleri lazım. Belki de en işime yarayan özelliği ancak işimi tamamen gördüğünü söyleyemem.

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

dünyanın en komik firefox bugıyla karşı karşıyayaım sanırım.

firefox hopluyor. !!

nasıl çekebilirim videosunu bilmiyorum ama firefoxu açtım ve ilk açılıştan itibaren “sadece”firefox baya hopluyor 😀

HD de yerini sevmedi herhal 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

opera bence de daha iyi lisanlı kullanıcı olduğum tek programdır kendisi.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

bence sdn en güzelini yapıyor ve kullanıcalrı güzele sevkediyor

" Mozilla Cephesindeki Son Yenilikler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mozilla Cephesindeki Son Yenilikler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla Cephesindeki Son Yenilikler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  2. 2 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  3. 3 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  4. 4 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  5. 5 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  6. 6 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  7. 7 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  8. 8 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  9. 9 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  10. 10 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!