Okunma

Firefox 3 Bellek Çalışmaları


12 Mart 2008 Çarşamba 22:00
Firefox 3 Bellek Çalışmaları
Firefox‘un bir türlü tam olarak üstesinden gelemediği bellek kullanımı meselesi yakında yayınlanacak olan 3. sürümünde çözülecek gibi görünüyor. Bu konuya yoğunlaşanlardan biri olan Stuart, sorunu çözmek için yapılanları kişisel günlüğünde teker teker aktardı.

İnce İşler

Üstüne gidilen konular arasında bellek sızıntıları ve parçalanmaları, önbellek kullanımı, resim saklama yöntemi gibi incelikler yer alıyor. Ayrıntılar biraz uzun ve sadece meraklısına hitap eder nitelikte olduğu için, direkt önemli kısım olan sonuçlar bölümüne geçelim.

Test Yöntemi

Belirtilen iyileştirmeler uygulandıktan sonra şu şekilde bir test yapılmış: önce toplamda 319 sayfa en fazla 30 sekmede açılarak tarayıcının sınırları zorlanmış, daha sonra tüm sekmeler kapatılarak bir süre beklenip bellek kullanımında azalma olup olmadığı incelenmiş.

Ve Karşılaştırmalı Sonuç

Görüldüğü gibi Firefox 3‘ün maksimum bellek kullanımı Firefox 2‘nin sekmeler kapatıldıktan sonraki bellek kullanımından bile az. Son durumda ikisi arasında 140 MB’lık bir fark bulunuyor, ki bu da %60’a varan bir azalma demek. İlginç olan diğer bir olay, Internet Explorer 7‘de tüm sekmeler kapatıldığında bile bellek kullanımında azalma görülmemesi. Testin sonunda Firefox 3 ile IE7 arasında 400 MB’lık azımsanmayacak bir fark bulunuyor.

Belli ki çalışmalar olumlu sonuç veriyor ve Firefox 3 ile birlikte daha etkin bir tarayıcıya kavuşacağız. En son yayınlanan beta 4 sürümünü indirmek için tıklayın.

        :: Sizin Firefox 3 Beta bellek kullanımı deneyimleriniz nedir?

Bilgi İçin: Firefox
Yazan: Saner Apaydın
SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Firefox 3 Bellek Çalışmaları”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Beta 3 kullanıyorum ben. FF 2 kadar ağır olmadığında hemfikiriz. Ancak eklentilerin daha uygun olmaması kötü .

  İndirmeden upgrade yapabiliyormuyuz ?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu çizelgede bi hata olması lazım. Firefox 3’ü bilemem ama önceki versiyonları IEden kat kat daha fazla bellek yiyor…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  verdiğiniz blog pavlov linki çalışmıyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  insanın ” vay anasınaaaa” diyesi geliyor ve diyor.

  şu eklentileride bir an önce tanısada bari

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Stuart Parmenter in bloğuna erişim mahkeme kararıyla engellenmiş 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  fazla eklenti kullanımı da bellek kullanımını arttıran öğelerden ve şahsen oyun oynarken (wow) iexplorer açık durumda kalmak durumunda kalıyor çnükü uzun süre ve fazla sekme açık olma durumunda firefox çok geç yanıt veriyor.. iexplorer alt+tablarda daha hızlı.. yada tablar arası geçişlerde..

" Firefox 3 Bellek Çalışmaları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox 3 Bellek Çalışmaları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox 3 Bellek Çalışmaları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "