Firefox 3’e Bir Adım Daha!


07 Şubat 2007 Çarşamba 14:00
ABONE OL
Firefox 3’e Bir Adım Daha!

Firefox 3 için atılan ilk adımdan sonra geçen uzunca bir süreden sonra geleceğin tarayıcısı, geliştirilmeye devam ediyor. Gece yayınlanan ikinci Alpha sürüm, İngilizce olarak kullanıcılara sunuldu. Siz de indirip, firefox 3.0’ın ilk adımlarına şahit olabilirsiniz. Açık kaynak kodlu bu tarayıcının geliştirilmesine, Türkiye’dençok sayıda programcının katıldığını da belirtelim.

:: Firefox 3 Alpha 2’yi indirmek için buraya tıklayın – Windows.
:: Firefox 3 Alpha 2’yi indirmek için buraya tıklayın – Linux
:: Firefox 3 Alpha 2’yi indirmek için buraya tıklayın – Mac

Güncelleme – 9 Şubat 2007

Bilgi için: Mozilla
SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
77 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

ben bir webmaster’ım bugüne kadar yaptığım portallar veya şirket sitelerinin hiç biri bir web sitesini farklı göstermiyor. javascript bilmeden bir yerden kopyalama yöntemi ile site yapan arkadaşlarımız sitelerinin diğer tarayıcılarda çalışmadığını görerek bu site IE ile çalışır ibaresini yazarak kurtulmaya çalışıyorlar. tarayıcılar arasında bazı farklar vardır ve bu hep olacaktır. en basit örnek tablodaki bir hücre içindeki yazıyı varsayılan olarak ff sola yaslı ie ortalı gösteriyor.

herkes yaptığı işin farkında olarak yapsa tarayıcılar arasında fark olmaz. bazı kardeşlerimiz ilsis ff ile çalışmıyor o kaka demeden önce kökünü araştırsa fena olmaz.

hızlarına gelince. makinadan makinaya fark oluyor. ie gömülü olduğu için bir çok gereksinim duyduğu dosya zaten sistem açılırken açılıyor.

Söylenecek daha çok şey var ama bu yazı alanı küçük 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

explorer rekipsiz deiyenlere gülüyorum vallaa =)

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

firefox kendini gelistirdikce ie hepten geri kalacak.. en yayginlarindan bahsedecek olursak ie de opera da firefoxdan yavas cakısıyor ve siteleri daha gusel de göruntulemesi cabası.. bikac ufak ayar ile firefoxun internette ucmasını saglamak cok kolay..

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

İe dende operadan da onkat hızlı eklentileri mükemmel üzerinde yapılan degişikliklerle daha da iyiye gidiyor. Sizi bilmem ama ben unuttum diger tarayıcıları eksikleri yok diyil ama onlarında en kısa zamanda düzeleceğine eminim.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Firefox un bilgisayarınızda casus yazılım kullandığını gösteren fotoğraflar chip dergisinin internet sitesinde yayımlandı. Yalanlayıcı her hangi bir haber gelmedi Mozilladan?

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Eklentilerle firefoxu ayrı görüp de eklentisi için kullanıyorum ne demektir? firefox eklentileriyle bir bütündür ve doğru eklentileri bulup kullanabilen kullanıcı surfün kralıdır. firefoxun eklenti sistemi oldukça ve rakip diye geçinenler buna ağzı açık baktıkça özellik olarak firefox yanına yaklaşılmaz. Ayrıca css ve web standartlarıyla en uyumlu tarayıcıdır geliştiriciler için de. nokta.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

ya kardeşim ne o öyle mozillaymış firefoxmuş yerim hepsini ya ulem işi bi standarta otururun bi kere birsi tabloloru düzgün döstermz diğeri layerleri göstermez bunun dersdinide web masterlar çeker . Nei çin çekiyolar alt tarafı 3 saniyelik bi hız farkı için o hız farkı içinde standarlardan vazgeçiyolar yok öyle şey …

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Hangi tarayıcıda web sitesiin adını türkçe karakter bile yazsanız bulma olayı var. sırf o özelliğe bile bitiyorum.

mesela firefoxda adres satırına şunları bir yazın
shiftdelete
habertürk
şeboizm

sonlarına com net filan getirmeyin. gayet zekice düünülmüş bir olay.
ie 7 yi hala makinama yüklemedim yüklemeyeceğimde.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Bilgisayarcı arkadaşa istinaden… Araştırmadan bilmeden yazdıgınız yorumlara istinaden bu yorumu eklemeyi kendime bir borç bilirim… bilgisayarcı olmak kolay değil… Olay şu:
***** ve diğer devlet siteleri..
Tarihin tozlu sayfalarına dönecek olursak Netscape nin tarayıcı olarak hüküm sürdüğü yıllarda Microsoft kendi tarayıcısını işletim sistemine entegre ederk piyasaya sürmüştü… Netscape dava etti, microsoft kazandı filan bunlara girmeyeceğim… Ama HTML spesifikasyonun geliştiği yıllardı bunlar… Her tarayıcı kendi HTML etiketlerini oluşturup pazarda hüküm sürmek istiyordu… Microsoft w3c spesifikasyonuna (***** uygun olmayan abudik gubidik etiketler cıkararak pazarda HTML tümüyle eline almaya çalışıyordu… Tam bu sırada bombayı yine patlatan microsoft standartlara ulaşan javascript kullanmak yerine vbscript kullanmaya başladı… (Halen javascript kullanan tek bir microsoft sitesi yoktur) vbscript ne de olsa kendine aitti.. Kendi ürünüydü… Garibim Netscape ne yapsın vbscript microsoftun, yapacak birşey de yok… Çırpınıp durdu Netscape… En sonunda pazarın tamamıyla internet explorer in eline gecmesiyle… “Arkadaşlar acil olarak toplanıyoruz, bu iş bizden cıktı” dediler… Bu sıralarda GNU felsefesi iyice yayılmış, GNU-Linux da iyice atağa geçmişti… (Microsoftun ürünlerini kendi programcıları hazırlıyor, KAYNAK KODU AÇIK linux un ise dünyada gönüllü birçok programlayıcısı var. O yuzden de açıklar hemen kapatabiliyor. Mühendisi çok anlıyacagınız). Toplanan Netscape yapımcıları biz bu microsoftla uğrasamıyoruz, dünya alem microsoftla ugrassın dediler… VE BU KEZ ASIL BOMBAYI NETSCAPE PATLATTI… “NETSCAPE’İN KODLARINI AÇTIK!) Hemen netscape mühendisleriyle başka bir grup mühendis açık kaynak kodları ele alarak MOZİLLAYI oluşturdular.. (Mozilla firefox değil mozilla sadece). Mozilla web tarayıcısı alternatif bir tarayıcı olarak çoğunlukla Linux kullanıcıları tarafından kullanıldı… Daha sonraları bu ekipten bir grup ayrılarak daha işlevsel daha kolay ve daha estetik satandartlara uyan bir tarayıcı oluşturmak için yine Mozilla içerisinde çalışarak Mozilla Firefox u oluşturdular… İşte karşınızda cillop gibi Firefox 🙂
Neyse biz konumuza geri dönelim… ***** microsoft sunucu altyapısı ile asp (sunucu tabanlı dil) ile çalışan bir site. Yapan arkadaşlar ise tam bir microsoft ve internet gönüllüsüler. Öyleki w3c spefikasyonuna uyan her tarayıcıda çalışabilecek kodlar yazmak yerine devleti microsofta bağlayacak wbscript kullanarak milli servetimizi boşu boşuna amerikaya akıtmaktadırlar. Neden mi ***** firefoxda görüntülenmez bilgisayarcı kardeş. Bu firefoxun değil işgüzar microsoftun hatası. Sen de açığı var çalışmıyor diye satandartlara uyan bir tarayıcı burada bilerek yada bilmeyerek kötülüyorsun… Ki burada bilgisayarcı adıyla yazıp diğer arkadaşları da yanlış bilgilendiriyorsun.. Bir konuda bilgin varsa yaz ama gördüklerinin sebebini araştırmadan yazarsan hata olur… En derin sevgi ve saygılarımla.
ÇÃœNKÃœ FİREFOX KAYNAK KODUNU AÇAN NETSCAPE’NİN KODLARINDAN OLUŞTURULMUŞTUR. CÃœMLE ALEM İNTERNET EXPLORER KULLANSIN DİYEN MİCROSOFTA DESTEK OLMAK İSTEYEN ARKADAŞLAR VARSA SİTELERİNDE JAVASCRİPT DEĞİLDE VBSCRİPT KULLANSIN! GÃœZEL ÃœLKEMİN PARALARI NERELERE GİDİYOR…
öNEMLİ NOT: Araştırmadan yazmayalım…
Bilgi için [email protected]*****

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Ben operadan şaşmam. Bu iş kaliteden çok politik bir tartışma. Ekonomik olarak tatmin edilememiş yazılımcı gürühu ver yansın ediyorlar ie’ye. microsoft’u sıklıkla yama kullandığı noktasında eleştirirler, geliştirdikleri firefox üç ay içerisinde yamalı bohçaya döner.

ie6’nın firefox’la karşılaştırlaması çok saçmadır. çünkü ikisinin üretim tarihleri aynı zaman diliminde değildir. firefox netcape5’in kaynak kodları üzerine kurulmuş bir yazılımdır. netscape ilk tarayıcı olmasına ramen asp uzantısını tam olarak destekleyemeyez haldeyken ie 6 çıkmış ve devrinin ihtiyaçlarına cevap verebilmiştir. ie7 vista ile kullanıldığında firefoxtan daha hızlıdır.
opera’nın eklentisiz haliyle bile her ikisinden daha iyi olduğunu düşünüyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

***** M.E.B sitesidir. burada sadece firefox değil, opera da çalışmaz. pek anlamam ama activex denetimleri yapıyor olabilir. bu sitenin kendisinden kaynaklanan bir durum. yani burada firefoxun yapabileceği bir şey yok. firefox 3 1 alfa kullandım ama bariz hatalarla karşılaştım. onun için tam sürümünün çıkmasını bekleyeceğim. ben ce hem firefox hem de opera gerçekten harika browserlar.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Ben bir web tasarımcısı olarak sunu soyluyorum FiREFOX çok harika eklentileri ve hızı İle

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

İe w3 standartlarına %50-55 civarlarında uyuyor, Mozilla ve Opera gibi tarayıcılar ise uyumlulukta %93’lerde.

Kim doğru kim yanlış bir daha düşünelim.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

NetScape yi unutmayalım nede olsa o Firefox un yan ürünü Ha Ha …. FiRe FOX Müthiş bişi beeaaa

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Opera 10 da hazırlanmaya başlandı beyler/bayanlar. IE 7 çıktı, Firefox 3 hazırlanıyor, Opera 10 daha alpha sürümünü bile yayınlamadı. 2007’nin ikinci yarısı çok çekişmeli olacak.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Önceden ie kullanıyordum fakat bir arkadaşımın tavsiyesiyle firefox a geçtim…
gerçekten süper. bozuk bir siteyi ie bulunamadı diyor ama firefox hatanın hangi dosyada ve kaçıncı satırda olduğunu söylüyor.
bu firefox gerçekten süper ama ie ninde son sürümündeki alt+q kombinasyonu ile açılan sayfa da gerçekten çok hoş. Ben bunu öğrendim… firefox 1 numara
🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Yaww arkadaşlar neyin mücadelesini anlamadım, sanki mozilla, opera, explorer babanızın şirketi ne diye koruosunuz ki, bırakın isteyen istediğini kullansın ne gerek var birbirinizi kırmaya

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

FF gibisi yok yer imleri – sekmeler – açık kod – grafik engelleme – falen filan her türlü . İE den güzel İE kullanırken 2 de 1 yok sayfa içeri zararlı yok zararlı içerik engellendi İnternet exploror sorunla karşılstı ve kapatılması gerekiyor falen filan İE berbat ya

Forever Firefox –

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

opera diyorum gerisi yalan diyorum…

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Amacımız bunu vista da kullanmak visatnın download etme gününü iple çekiyorum

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Firefox’u beğenmeyenler, zahmet edip de bu eklentiler de neymiş demeyen arkadaşlardır eminim. yok eğer benim öyle şeylerle işim olmaz
ileri geri tuşları bana yetiyor diyorsanız ie7 sizin için en iyisi devam edin..

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Firefox 1.5 var bende , ama updateler felan yapılı, ie firefoxdan 2kat daha hızlı indiriyor zaman zaman, birçok serverdan ardarda kaç kere denedim, ie önde valla, ama son sürümünü denemedim, belki bi artış yapmışlardır, aynı anda 2 int. sağlayıcı kullanmak zorunda kalıyoruz değilse 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Tek kelimeyle süpeerr

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Ben kendi çapında takılan bir webmasterım. Merak ediyorum: Acaba firefoxun tüm özellikleriyle açıpta ienin açamadığı bir site var mı? ***** standartlarına uysun siteler demişsiniz. Teknolojinin tüm nimetleri varken niye kendimizi bir kafese hapsedelim.
Firefoxta bir çok javascriptin çalışmadığını gördüm. Tablolar bozuk çıkar, bir çok style kodunu görmezden gelir. Alpha trasparan özelliği çalışmaz. Firefoxta çalışmıyo diye tasarımcının hatası diyemezsiniz. Dinamik içeriklerin çoğunda hata verir. Bırakın hepsini girin hotmaile, text editörünü firefox tarayıcılar için iptal etmiş. Sizin bahsettiğiniz standartlarla sadece tablo yapısı birerbir tüm tarayıcılarda aynı çıkar. Size sizin mantığınızda en temiz standartları söyliyim. “Bir tablo, bir resim, biraz da yazı”. Azcık özenin göreceksiniz tüm tarayıcılarda kusursuz açılacak sayfa. 🙂

Evet bekliyorum. Firefoxun çalıştırıpta IE nin çalıştıramadığı 1 kod veya 1 sayfa söyleyin!

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Sırf Microsoft karşıtlığını ispat etmek amacı ile IE’ yi kötüleyenleri anlamıyorum. Firefox, IE’den katkat problemli. Bu kullanıcılar aynı zamanda şu gruba da giriyor; bilgisayarını sadece multimedya amaçlı kullanacak olmasına rağmen özenti bir şekilde Linux kuranlar… Kernele dalmayacaksan, server merver uğraşmayacaksan ne işin var Linux ile be adam?

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Birisi ff’yi kötülemek için ***** buraya girilmiyor demiş ve sallamış Kardeşim ben öğretmenim ve ilsis sadece ie ye izin verecek şekilde ayarlanmış. Bu da milli eğitimin sadece msoft ile anlaşmasından kaynaklanan bir olay.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Mozilla Firefox’u NEKADAR METETSENİZDE BENİM GÖZÃœMDE BEŞ PARA ETMEZ, ÇOĞU SİTE YAVAŞ AÇILIYOR VEYA BOZUK AÇILIYOR YADA HİÇ AÇILMIYO…….

" Firefox 3’e Bir Adım Daha! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox 3’e Bir Adım Daha! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox 3’e Bir Adım Daha! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!