Okunma

Firefox 4 Böyle mi Olacak?


28 Temmuz 2009 Salı 06:10
Firefox 4 Böyle mi Olacak?

Firefox’un son sürümü olan 3.5.1 henüz tazeliğini korurken, 3.7 sürümünün şablon tasarımı geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı. Dinlenmek nedir bilmeyen Mozilla ekibinin Firefox 4.0 için düşündüğü tasarım fikirleri şimdiden belirmeye başladı.

Firefox 3.7 ‘de olduğu gibi 4.0 sürümü için de Windows Vista ve Windows 7’nin Aero teması baz alınmış. Göze çarpan ilk yenilik, Dur – Yenile – Git butonlarının elden geçirilmiş olması. Bu sayede tarayıcının üst kısmında sağlanabilecek daha fazla boşluk ile sade bir görünüm hedeflenmiş.

Yapılan diğer bir değişiklik sekmeler üzerinde ancak buna yenilik mi yoksa esinlenme mi desek karar veremedik. Çünkü sekmelerin adres çubuğunun üzerine taşınması fikri daha önce Google Chrome tarafından hayata geçirildi.

Yayınlanan ekran görüntüleri şu an sadece birer plan niteliğinde ve henüz kesinleşen bir şey yok. Görünen o ki, Firefox 4.0’ın çıkış tarihi biraz uzak; ancak yeniliğin esintilerini 3.7 sürümüyle birlikte hissetmeye başlayacağımız aşikar.

:: Firefox’un tasarım planlarını forumda tartışıyoruz.

Bilgi İçin: Mozilla Wiki
Yazan: Cihan Pehlivan
{ARTICLE_LINK}
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

1 yorum - “Firefox 4 Böyle mi Olacak?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ben pek değişiklik göremiyorum…:S

Geri bildirim