Okunma

Firefox 64-bit Oluyor


07 Temmuz 2009 Salı 07:58
Firefox 64-bit Oluyor

Mozilla’nın web tarayıcısı Firefox pazar payına bakıldığında belki Internet Explorer‘ın gerisinde olabilir fakat birçok yönden onun önüne geçebiliyor. Geçtiğimiz hafta yayınlanan Firefox 3.5, HTML 5, XHTML ve SVG gibi Internet Explorer 8’in destek vermediği birçok standarda desteğini esirgemiyor.

Ancak Internet Explorer 8’in Firefox 3.5’in önüne geçtiği bir nokta var. Mozilla henüz Firefox’un 64-bit’lik sürümünü resmi olarak yayınlamadı. 2008 yılında Makoto takma adlı bir geliştirici Firefox 3.0’ın 64-bit’lik sürümünü hazırlamıştı. Aynı geliştirici Firefox 3.5’in de 64-bit’lik sürümünü yaptıktan sonra şimdi de bir sonraki sürüm olan 3.6 için de 64-bit çalışması yapacağını duyurdu. Ancak bu sefer bu yeni 64-bit’lik sürüm Mozilla tarafından da resmi olarak sunulacak.

64-bit’lik sürümün avantajları arasında daha verimli bellek kullanımı, şifreleme kullanan sitelere daha hızlı erişim gibi şeyler bulunuyor. Ayrıca yapılan testlerde de 64-bit’in daha hızlı olduğu ortaya çıkıyor.

Firefox 3.5 için çıkan 64-bit yamasının bazı dezavantajları da yok değil. Mozilla’nın eklenti sistemi 32-bit’e göre tasarlandığı için bu konuda bazı sorunlar yaşanıyor. Firefox 3.6′da resmi olarak 64-bit sürümü olacağı için bu sorunların ortadan kalkacağını söyleyebiliriz.

:: 64-bit’lik sürüm sizce Firefox’un pazar payında Internet Explorer’ı geçmesini sağlayacak mı?

 

 

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Firefox 64-bit Oluyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İnternet exploler işte microsofun kulan dediği ve sizi bir çok güzellikten esirgeyi tarayıcıdır.Firefoxa yürü!

  2. SDN Okuru dedi ki:

    E şükür yani

" Firefox 64-bit Oluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox 64-bit Oluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox 64-bit Oluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "