Okunma

Mozilla, Internet Explorer ile Alay Etti!


17 Şubat 2011 Perşembe 11:55
Mozilla, Internet Explorer ile Alay Etti!

2000’li yılların başında, Microsoft ürünü Internet Explorer, tarayıcı pazarı kasıp kavurmuş ve rakiplerinin tümünü açık ara geride bırakmıştı.

Lakin özellikle Explorer 6 ile eleştirilerin odak noktasına yerleşen Microsoft, ebedi rakibi Mozilla’nın arkasına düştü ve Firefox tarafından mağlup edildi. Şimdi Internet Explorer 9 ile eski günlere geri dönme amacı güdülüyor.

Mozilla Dalga Geçti

Mozilla ise bu çabaları ciddiye almıyor. Firefox’un geliştiricilerinden Paul Rouget, IE9’u yerden yere vurdu. Rouget, şu ifadeleri kullandı: “IE9, 8’den iyi olabilir ama modern falan değil. Çok övündükleri HTML5 desteğini çeşitli testler vasıtasıyla inceledik. Kesinlikle ‘Yüzde 99’luk’ bir oran söz konusu değil. Firefox bir yıl önceki sürümleri bile ‘Tüm web standartları’ ortalamasında yüzde 65 elde ediyordu. Modern(!) IE9, yüzde 61’lerde kalıyor.”

Yaylım Ateşi

Rouget, bu kadarla da yetinmeyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Muazzam (!) HTML5 desteğine sahip olan harika tarayıcı ile mütevazi Firefox 4’ü karşılaştırdık. Testlerde, IE9 130, Firefox 4 255 benchmark skoru elde etti.”

“Şunu kesinlikle kabul ediyorum: Internet Explorer 9, eski sürümlerle karşılaştırıldığında çok daha modern. Lakin sadece eski sürümlerle karşılaştırıldığında… Microsoft’un yeni cicisinin, yeterli olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.” Rouget’in bu sözleri, kavga başlatacağa benziyor.

:: IE9 mu, Firefox 4 mü? Kararı siz verin.

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

51 yorum - “Mozilla, Internet Explorer ile Alay Etti!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ie güzel bir tarayıcı yapıcak derken onlar gene berbat etmenin güzel yolunu buluyor. tabiki firefox :] chrome çok kötü ya

" Mozilla, Internet Explorer ile Alay Etti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mozilla, Internet Explorer ile Alay Etti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla, Internet Explorer ile Alay Etti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "