Okunma

Firefox Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırdı?


04 Ağustos 2009 Salı 08:00
Firefox Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırdı?

Mozilla’nın uzun gecikmeler sonrası ihtişamlı bir şekilde kullanıcılara sunduğu Firefox 3.5’teki yeniliğin sadece JavaScript motoruyla sınırlı kaldığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

İşte Firefox 3.5 ile birlikte hayatımıza giren, internet deneyimimize konfor katan 10 önemli özellik:

Son Kapatılan Pencereler

Firefox 3’te kazara kapattığınız sekmeleri geri almak için bir bölüm mevcuttu. Firefox 3.5’te ise bu özellik sekmelerin yanı sıra, geçmiş menüsünde yer alan pencereleri de geri getirebiliyoruz.

Sekme ayırma yöntemiyle kolayca yeni pencerelere taşıdığımız sekmeleri de kaybetme ihtimalimiz böylece hayli azalmış oluyor.


Bu Siteyi Unut

Tarayıcı Gizliliği modu ya da geçmişi silme gibi seçenekler, köklü bir temizlik için yeterli olsa da, amacınız daha spesifik bir sorunu çözmek ise, Firefox 3.5’te yer alan site unutma özelliğini kullanabilirsiniz.

Tarayıcınızın geçmiş bölümünde gezerken, herhangi bir siteye sağ tıklayıp “Bu Siteyi Unut” tuşuna basarak bu özellikten yararlanmanız mümkün.

Sekme Ayırma

Sekmelerinizi düzenlemek Firefox 3.5’te çok daha kolay. İstediğiniz bir sekmeyi alın ve tarayıcı penceresinin dışına sürükleyin. Önceki sürümlerde masaüstüne kısayol oluşturan bu işlem, Firefox 3.5’te ilgili sekmeyi yeni bir pencerede açmaya yarıyor.Adres Satırı Filtreleri

Firefox 3’te gelen en önemli özelliklerden biri de AwesomeBar olarak bilinen adres çubuğuydu. Adres satırına yaptığınız girişler, hızlı bir şekilde sayfa geçmişiniz, yer imleriniz ve etiketleriniz içerisinde taranarak uygun sonuçlar aşağıda görüntüleniyor.

Firefox 3.5’te ise bu aramayı daraltmanız mümkün. Örneğin “shift” şeklinde yapacağınız aramaya sadece yer imlerini dahil etmek için * karakterini kullanarak “shift *” ya da etiketlerde aramak için “sdn +” yazmanız yeterli.

Daha Akıllı Oturum Kurtarma

Tek bir sekmenin çökmesi artık tarayıcı üzerinde yaptığınız işleri sona erdirmiyor. Kullanıcıların sesine kulak veren Mozilla, Firefox 3.5 ile çok daha kullanışlı oturum kurtarma seçenekleri sunuyor.

Çökme yaşadığınızda karşılaşacağınız ekranda, hangi sekmelerin getirilmesi gerektiğini belirlemeniz yeterli.


Tarayıcı Gizliliği Modu

Kaba tabiriyle “porno modu” olarak da bilinen bu özellik, aktif hale getirdiğiniz andan itibaren yaptığınız gezintilerle ilgili hiçbir şeyin Firefox geçmişine eklenmemesini sağlıyor.

Ayak izinizi belli etmeden karda yürüyebilmenin dijital hali, Firefox 3.5’te Tarayıcı Gizliliği modu ile hayat buluyor.

Dinamik Renk Profilleri

Fotoğraf çeken her cihaz, renkleri kendine özgü bir yolla belirler. İnternet üzerinde ise çoğu resim, hızlı görüntülenme için filtrelenip optimize edildiği için aynı şekilde görülür.

Firefox 3.5’in her resim için sunduğu dinamik renk profilleri sayesinde, web tasarımcısı ya da fotoğrafçılar bir görseli nasıl görüyorsa, biz de o orijinal haliyle görüntüleyebiliyoruz.

TraceMonkey JavaScript Motoru

Aylar önce Firefox 3’teki SpiderMonkey motorundan 20 ila 40 kat hızlı olacağı söylenen TraceMonkey, elbette bu performansı yakalayamasa da, 3.5 kullanıcıları performanstaki bariz farkı gördü.

Chrome ve Safari nal toplatsa da, TraceMonkey‘in yenilikleriyle büyük çerçeveden bakıldığında, tarayıcı pazarını ileri doğru ötelediği bir gerçek.

Coğrafi Farkındalık

Google‘ın Wi-Fi teknolojileri ve basit IP adres bilgileri ile birlikte Firefox 3.5′e entegre edilen bu özellik, yaptığınız aramalarda yerel sonuçların daha önce görüntülenmesini sağlıyor.

Örneğin “kebap” şeklinde yaptığınız aramada Türk kebabının tarihçesinin yanı sıra, bulunduğunuz civardaki kebapçıları da üst sıralarda görebiliyorsunuz. Ülkemizde henüz yeterince yerleşmemiş olsa da, Firefox 3.5’in en önemli özelliklerinden biri de coğrafi farkındalık.

HTML5’in Gücü

Ogg Vorbis ya da Theora gibi açık kaynaklı formatlarda videolar içeren, HTML5‘te kodlanmış bir sayfa görüntülediğinizde, Firefox 3.5 bu videolara ayrı bir Flash içerik olarak değil, sayfanın bir parçası olarak muamele ediyor.


Videolardan link göndermenin yanı sıra, bir web sayfası içerisinde yapabileceğiniz metin ve görsel tabanlı işlemleri artık videolar videolar üzerinde yapma fikri oldukça heyecan verici.

:: Sizin Firefox 3.5’te en beğendiğiniz yenilik hangisi?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Firefox Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırdı?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    3 yıllık firefox kullanıcısıyım lakin son sürüm olan 3.5 uğun henüz hazır olmadığını düşünüyorum, acayip kasıyor çökme probleminin yanı sıra acayip yavaşlatıyor sanırım biraz daha geliştirmeleri gerekiyor.

" Firefox Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırdı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırdı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırdı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "