Okunma

Mozilla Firefox için dev güvenlik özelliği!


26 Haziran 2018 Salı 15:00
Mozilla Firefox için dev güvenlik özelliği!

Mozilla tarafından 2017 yılında güvenlik uzmanı Troy Hunt ile birlikte Firefox için gelecek yeni güvenlik özelliğinin çalışmalarına başlanmıştı. Bu özellik sayesinde İnternette sörf yaparken bir saldırıya uğramanız ve çevrimiçi hesaplarınızın tehlikede olması durumunda kullanıcıların uyarılması isteniyor. İşte, Firefox Monitor adlı özelliğin tüm detayları.

Firefox Monitor güvenlik özelliği nasıl çalışacak?

Veri ihlallerini indeksleyen Troy Hunt web sitesi Have I been Pwned (HIBP)  verilerini kullanan çözüm için geliştirme süreci halen devam ediyor. Son olarak Mozilla, Firefox Monitor güvenlik aracının 250 bin kullanıcı ile test edilmeye başlanacağını açıklamış durumda. Bu kullanıcıların genel olarak ABD vatandaşı olacağı ve test sürecinin gelecek hafta başlayacağı belirtiliyor. Test sürecinin tatmin edici sonuçlar ortaya koyması durumunda ise servis tüm kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Firefox Monitor

Güvenlik aracının İnternet kullanıcılarının hesap güvenliği ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandığı vurgulanıyor. Hatta diğer İnternet tarayıcıları kullananlar da bu araçtan faydalanabilecekken, tabii ki Firefox kullanıcılarına ekstra özellikler sunulacak. Firefox Monitor web sitesine e-posta adresini giren kullanıcılar hesaplarındaki verilerin kapsamı da dahil olmak üzere, raporlanan veri ihlallerinden etkilenip etkilenmediklerini kontrol edebilecek.

E-posta adresleri HIBP veritabanında özel olarak kontrol ediliyor. Bundan dolayı Mozilla, güvenlik aracı ile paylaşılan verilerin anonim olarak saklanması için bir yöntem geliştirmiş. Bunun için de HIBP’ye ek olarak, Cloudflare yardımından da faydalanılıyor. Web sitesi bir veri ihlali durumunda hesabı güvence altına almak içinse en iyi yöntemi kullanıcılarla paylaşıyor. Ayrıca şirket, kullanıcıların kişisel verilerini içeren yeni veri ihlallerinden haberdar olmasını sağlayacak bir hizmet başlatma planları içerisinde.

Peki, hesap güvenliğinizi sağlamak üzere siz nelere dikkat ediyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mozilla Firefox için dev güvenlik özelliği!”

  1. CM dedi ki:

    Comodo Internet Security Premium’da çok daha güzel bir özellik var: Secure Shopping. Anti-Remote Access, Anti-Man in The Middle, Anti-Process Watch, Anti-Keylogger, Anti-Snapshot, Sandboxed. Üstelik de ücretsiz. Android’ler için de Comodo Savungan’ı tavsiye ederim…

" Mozilla Firefox için dev güvenlik özelliği! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mozilla Firefox için dev güvenlik özelliği! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla Firefox için dev güvenlik özelliği! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "