Okunma

Firefox’taki Şifreleri Çaldırmayın!


29 Ocak 2008 Salı 22:00
Firefox’taki Şifreleri Çaldırmayın!
Mozilla Firefox eklentisi olarak kullanabileceğiniz Password Exporter ile şifrelerinizi istediğiniz an yanınızda taşıyabilecek ve özel şifreleme metoduyla güvenli bir şekilde saklayabileceksiniz. Password Exporter eklentisi Türkçe ara yüzüyle sizlere kolay kullanım imkanı sunuyor. Aşağıda bağlantısını verdiğimiz sayfadaki .xpi dosya bağlantısına tıkladığınızda Firefox öncelikle size bu sayfanın eklenti yüklemek için güvenli olup olmadığını soracak; ardından ise indirip kuracak. Firefox’u eklentinin etkinleşmesi için yeniden başlatmanız gerekecektir.
Kurulum işlemini tamamladıktan sonra aşağıdaki ara yüze ulaşmak için Araçlar > Seçenekler > Güvenlik > Parola Al/Ver yolunu izleyin.
 
Kullanıcı Adlarını ve Parolaları şifrele özelliğini seçiyoruz ve Parolaları Aktar butonuna tıklayarak XML belgesi oluşturuyoruz. Oluşturduğunuz bu belgeyi daha sonra Parolaları Al özelliğini kullanarak internet cafe, ofis, okul ve benzeri yerlerden giriş yaparken kullanıp klavyeden herhangi bir değer girmeden şifre girilmesi gereken yerlerde işlerişnizi halledebilirsiniz.
XML belgesinde sakladığınız şifreleriniz ek güvenlik algoritmalarıyla şifrelenerek aşağıdaki örneğe benzer bir hal alıyor:

<entry host="http://www.shiftdelete.net" user="qY5nYTJucS==" password="Tul4NjE9OGY=" formSubmitURL="" httpRealm="" userFieldName="username" passFieldName="password"/>

Kişisel güvenliğin ön plana çıktığı şu son günlerde sizler de parola güvenliğinizi ek güvenlik yazılımlarıyla pekiştirebilirsiniz. Bunu Firefox ile yapmanın en kolay yolu da belki bu basit eklentiyi kullanmak.

Yazan: Olcay Kük
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Firefox’taki Şifreleri Çaldırmayın!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bunla mı uğraşcam şifremi çalsınlar daha iyi…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    güze l bir şeymi anlamadım ?

  3. SDN Okuru dedi ki:

    ben roboform kullanıyorum…

" Firefox’taki Şifreleri Çaldırmayın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox’taki Şifreleri Çaldırmayın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox’taki Şifreleri Çaldırmayın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "