Okunma

Firefox Touch Projesi İptal Edildi!


15 Mart 2014 Cumartesi 12:00
Firefox Touch Projesi İptal Edildi!

Mozilla, uzun bir süredir geliştirdiği Windows 8 için Firefox Touch projesini iptal ettiğini duyurdu. Tarayıcının ilk betası, Şubat ayı başlarında yayınlanmış ve Firefox kullanıcıları tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Buradaki haberimizde ayrıntılarını sizlerle paylaştığımız gelişmeden sonra tarayıcının iptal edilmesi teknoloji çevrelerinde şaşkınlık yarattı.

Kaynaklar sınırlı

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Firefox başkan yardımcısı Johnathan Nightingale, yeni tarayıcının rakipleri ölçüsünde kaynak sahibi olmadığını belirterek, Metro platformunda Firefox’un kullanıldığı diğer platformlar olan Windows, Mac, Linux ve Android‘de olduğu gibi yardım alamadıklarını belirtti.

Sadece 1000 kişi test ediyordu

Geçtiğimiz ay başında betası yayınlanan tarayıcının çok az sayıda kişi tarafından kullanıldığını belirten Nightingale, masaüstü Firefox sürümlerinin betalarını milyonlarca kişi test ederken, Firefox Touch betasını test eden günde 1000 aktif kullanıcıdan fazlasını göremediklerini ifade etti.

Modern arayüzün benimsenmesi düşük

Modern arayüz benimsenme oranının henüz oldukça düşük olduğunu belirten başkan yardımcısı, Firefox‘un daha fazla kullanıcının bulunduğu platformlara odaklanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

:: Windows 8’in modern arayüzünü beğeniyor musunuz?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Firefox Touch Projesi İptal Edildi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Adamları suçlayamam. Microsoftun üst üste iki kez düzgün işletim sistemi yaptığını görmedim. Win8’e 1 hafta katlanabildim. Adamlar tabletler ve PC’ler aynı işletim sistemini kullansın diye dokunmatik için arayüz yapmış, hepten batırmışlar….

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Haklılar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox özüne dönsün. Şu tarayıcıyı adam etsin. Çok fazla kollara ayrıldı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  çok gereksiz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  once masaüstü firefox geliştirsinler TIR gibi kasıntı birşey

 6. SDN Okuru dedi ki:
 7. metinali dedi ki:

  Firefoxos a yoğunlaşsınlar.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yine IE’ye kaldık 🙁 Maxthon ve UC de var, ama iyi değiller o kadar. Opera’yı bekleyeceğiz artık.

 9. serkay1578 dedi ki:

  Boş birşeydi,şu electrolysis projesini halletsinler artık.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle haklılar ve o ara yüz iğrenç herkes biliyor

 11. desperado64 dedi ki:

  Bir nevi haklılar

" Firefox Touch Projesi İptal Edildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox Touch Projesi İptal Edildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox Touch Projesi İptal Edildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "